Turcja

Turcja

Prezydent chce więcej władzy. "Zagrożenie dla przyszłości"

Lider tureckiej opozycyjnej centrolewicowej partii CHP Kemal Kilicdaroglu ma nadzieję, że Turcy odrzucą w referendum konstytucyjnym 16 kwietnia zmiany rozszerzające uprawnienia prezydenta. Według niego zagrożą one trójpodziałowi władzy i demokracji.

Przeprosin nie będzie. "Oni powinni przeprosić"

Premier Holandii Mark Rutte wykluczył możliwość wystosowania przeprosin wobec Turcji za odesłanie z Holandii tureckiej minister Fatmy Betul Sayan. Wyraził jednak nadzieję na deeskalację sporu dyplomatycznego między dwoma krajami.

"Turcja niszczy fundamenty dalszej współpracy"

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę, że spór o wystąpienia wyborcze tureckich polityków w Europie i aresztowanie dziennikarza mającego także paszport niemiecki, Deniza Yucela, bardzo utrudni rozmowy o pomocy gospodarczej dla Turcji.

"Najpoważniejszy kryzys od lat". O co chodzi w sporze Turcji i Holandii

Relacje Holandii i Turcji są w "najpoważniejszym kryzysie od lat" - tak twierdzi premier tego pierwszego kraju Mark Rutte. Ankara grozi sankcjami, zamyka zlokalizowane na swoim terytorium placówki dyplomatyczne Królestwa Niderlandów i chce uczyć Europejczyków dyplomacji. Haga odpowiada, że nie będzie tolerować wieców politycznych innych państw na swoim terytorium. Sytuację komplikuje holenderska kampania wyborcza, w której istotną rolę odgrywają antyimigracyjne nastroje.

Turecka flaga na konsulacie Holandii. W Stambule poleciały jajka i kamienie

Manifestanci zgromadzili się w niedzielę przed konsulatem Holandii w Stambule, żeby zaprotestować przeciw wydaleniu tureckiej minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatmy Betul Sayan z Holandii - informuje agencja AFP. Według AP, jeden z protestujący wspiął się na dach konsulatu i zastąpił flagę holenderską flagą turecką.

Turecka minister wydalona z Holandii. Ranny policjant, zatrzymania po proteście

Turecka minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatma Betul Sayan została odesłana do granicy niemieckiej pod eskortą policji - oświadczył w niedzielę nad ranem burmistrz Rotterdamu. Wcześniej holenderska policja rozpędziła demonstrację Turków popierających prezydenta Erdogana, która przerodziła się w starcia z policją.

Starcie między Turcją i Holandią. Zakaz lądowania, obelgi i groźby

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał Holandię krajem "niedobitków nazizmu, faszystów", gdy rząd holenderski nie zezwolił na lądowanie samolotu z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu na pokładzie. W związku ze sprawą charge d'affaires Holandii został wezwany przez MSZ Turcji - podała agencja Reutera. Turecka agencja Anatolia podaje z kolei, że do Rotterdamu pojedzie minister rodziny, która wybierze się do Holandii drogą lądową.

Berlin ma prawo zakazać tureckim politykom wystąpień wyborczych

Rząd niemiecki ma prawo zakazać tureckim politykom prowadzenia kampanii wyborczej na terenie Niemiec - orzekł Trybunał Konstytucyjny tego kraju. Władze w Berlinie nie zamierzają jednak stosować restrykcji. Do połowy kwietnia wiece zapowiedziało trzydziestu tureckich polityków.