Turcja

Turcja

Niemcy nie pozwolili na wystąpienie tureckiego ministra. Zaostrza się spór z Ankarą

Po odmowie zgody na udział tureckiego ministra sprawiedliwości Bekira Bozdaga w wiecu przedreferendalnym na terenie Niemiec, tureckie MSZ wezwało ambasadora Niemiec na rozmowę. Bozdag odwołał wizytę w Niemczech. Z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel zarzucił tureckiemu wymiarowi sprawiedliwości złamanie prawa w sprawie korespondenta niemieckiego dziennika "Die Welt" w Turcji Deniza Yucela.

Turcy "zaatakowali pozycje sprzymierzeńców USA"

Turecka armia i współdziałające z nią syryjskie ugrupowania rebelianckie zaatakowały kontrolowane przez sprzymierzone z USA milicje wioski w pobliżu miasta Manbidż na północnym zachodzie Syrii - poinformował rzecznik wspomnianych milicji. Rosyjskie agencje prasowe tymczasem, powołując się na źródło zbliżone do negocjacji, podały, że rozmowy pokojowe, w których wezmą udział przedstawiciele zbrojnej opozycji syryjskiej oraz Rosji, Iranu i Turcji, mają odbyć się 14 marca w Kazachstanie.

Koniec z zakazem noszenia chusty w wojsku

Tureckie władze zniosły zakaz noszenia islamskiej chusty przez kobiety, które służą w wojsku jako oficerowie lub podoficerowie. Dotyczy to także studentek szkół wojskowych - podała w środę państwowa agencja prasowa Anatolia.

Komandosi przed sądem. Proces ws. próby zabójstwa Erdogana

Proces 47 osób oskarżonych o próbę zabójstwa tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana rozpoczął się w poniedziałek w Mugli, na zachodzie Turcji. Do próby tej miało dojść w hotelu nad Morzem Egejskim podczas nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku.

Znany pisarz nie chce umocnienia Erdogana

Znany turecki pisarz Orhan Pamuk oskarżył jeden z dzienników o odmowę opublikowania wywiadu, w którym sprzeciwił się reformie umacniającej władzę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W połowie kwietnia w Turcji odbędzie się referendum w tej sprawie.

Ponad 500 zatrzymań. Operacja policyjna w Turcji

Turecka policja zatrzymała ponad 500 osób podczas operacji wymierzonej w struktury zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - podała we wtorek państwowa agencja prasowa Anatolia.

"Gwaranci rozejmu" planują kolejne rozmowy. Zaproszenia w drodze

Na kolejne spotkanie w Astanie zostali zaproszeni przedstawiciele władz i opozycji Syrii, wysłannik sekretarza generalnego ONZ Staffan de Mistura, a także reprezentant USA - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Rozmowy pokojowe dotyczące uregulowania syryjskiego konfliktu mają odbyć się w stolicy Kazachstanu 15-16 lutego. Syryjscy rebelianci podali jednak w wątpliwość, czy wezmą w nich udział. Z kolei rozmowy w Genewie mają się rozpocząć 23 lutego.

Zamachowiec ze Stambułu usłyszał zarzuty

Zamachowcowi, który w noc sylwestrową zaatakował klub nocny Reina w Stambule, zabijając 39 osób, postawiono formalne zarzuty - poinformowała państwowa agencja prasowa Anatolia. Sąd zadecydował o jego dalszym tymczasowym aresztowaniu.

Komisja wyborcza potwierdziła datę tureckiego referendum

Turecka komisja wyborcza potwierdziła, że referendum konstytucyjne odbędzie się 16 kwietnia. W piątek informowano, że prezydent Recep Tayyip Erdogan zatwierdził ustawę o reformie konstytucyjnej, która toruje drogę do systemu prezydenckiego.

Turcja wezwała szefa CIA do współpracy przy ekstradycji Gulena

Turecki premier Binali Yildirim na spotkaniu z szefem CIA Mikem Pompeo powtórzył wezwanie USA do współpracy ws. ekstradycji Fethullaha Gulena - poinformowało biuro tureckiego premiera. Gulen jest oskarżany przez Ankarę o zorganizowanie próby wojskowego puczu z lipca 2016 roku.