Zarzucanie przez Turcję Holandii, Niemcom czy innym krajom UE nazizmu jest skandaliczne - ocenił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że UE jest solidarna z Holandią.
Po szeregu obraźliwych wypowiedzi ze strony tureckiej, szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier zagroził Turcji we wtorek jako pierwszy przedstawiciel rządu Angeli Merkel wydaniem zakazu wjazdu do Niemiec dla tureckich polityków chcących uczestniczyć w wiecach wyborczych.
Apeluję do wszystkich stron o wycofanie się z przesadnej retoryki i szukanie możliwości współpracy - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do narastającego konfliktu pomiędzy Turcją a Holandią i Niemcami.
Największe niemieckie stowarzyszenie skupiające duchownych nauczających w meczetach musi poddać się głębokim reformom i zapewnić uniezależnienie się ich od Turcji - stwierdził minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere. We wtorek opublikowano raport, z którego wynika, że duchowni ci najprawdopodobniej śledzą w Niemczech swoich wiernych.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wtorek określił Niemcy i Holandię jako "kraje bandyckie", których decyzje o niedopuszczeniu do publicznych wystąpień tureckich ministrów umniejszają rolę Unii Europejskiej jako symbolu prawa i praw człowieka.
Trzecia runda syryjskich negocjacji pokojowych rozpoczęła się w stolicy Kazachstanu, Astanie. Rozmowy zbojkotowali przedstawiciele zbrojnej opozycji, którzy oskarżyli Moskwę i Damaszek o naruszanie rozejmu obowiązującego od 30 grudnia 2016 roku.
Premier Holandii Mark Rutte ocenił, że ostatnie działania władz Turcji "nie są takie złe", ale niestosowne, ponieważ to Holandia ma więcej powodów do zdenerwowania. Między dwoma krajami trwa bezprecedensowy spór dyplomatyczny.
Szef dyplomacji Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył, że Unia Europejska traktuje demokrację wybiórczo. Jako groźne ocenił trzymanie przez Unię strony Holandii w sporze z Turcją i wzywanie Ankary do powstrzymania się od zaogniających sytuację oświadczeń i działań.
Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus poinformował w poniedziałkowy wieczór o tym, że Ankara wstrzymała do odwołania wszelkie spotkania na szczeblu rządowym z holenderskimi władzami. Zdecydowała też o wydaniu zakazu wjazdu dla ambasadora tego kraju w Turcji i przedstawiła listę innych działań, jakie zostały lub zostaną podjęte pod adresem Hagi w najbliższym czasie.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzucił kanclerz Niemiec Angeli Merkel wspieranie terroryzmu. Zdaniem tureckiego przywódcy przejawia się to w niedostatecznym zwalczaniu w Niemczech zakazanej Partii Pracujących Kurdystanu.
Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister do spraw europejskich Omer Celik zagroził w poniedziałek "przeglądem" porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do Unii Europejskiej - podała oficjalna agencja Anatolia.
Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła w poniedziałek jako "absolutnie nie do przyjęcia" wypowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który w sobotę nazwał Holandię krajem "niedobitków nazizmu, faszystów".
Władze Turcji wezwały holenderskiego dyplomatę w Ankarze, aby formalnie zaprotestować przeciwko działaniom podjętym w weekend przez policję w Rotterdamie wobec demonstrujących Turków - poinformowały źródła w tureckim MSZ.
Lider tureckiej opozycyjnej centrolewicowej partii CHP Kemal Kilicdaroglu ma nadzieję, że Turcy odrzucą w referendum konstytucyjnym 16 kwietnia zmiany rozszerzające uprawnienia prezydenta. Według niego zagrożą one trójpodziałowi władzy i demokracji.
Premier Holandii Mark Rutte wykluczył możliwość wystosowania przeprosin wobec Turcji za odesłanie z Holandii tureckiej minister Fatmy Betul Sayan. Wyraził jednak nadzieję na deeskalację sporu dyplomatycznego między dwoma krajami.
Premier Danii Lars Lokke Rasmussen zaproponował w niedzielę odłożenie zaplanowanej na marzec wizyty w Danii szefa tureckiego rządu Binali Yildirima ze względu na napięcie dyplomatyczne, do jakiego doszło w tych dniach na linii Turcja-Holandia.
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę, że spór o wystąpienia wyborcze tureckich polityków w Europie i aresztowanie dziennikarza mającego także paszport niemiecki, Deniza Yucela, bardzo utrudni rozmowy o pomocy gospodarczej dla Turcji.
Kandydaci opozycji na prezydenta Francji, m.in. Marine Le Pen i Francois Fillon, skrytykowali decyzję socjalistycznego rządu, który zezwolił na wiec szefa tureckiego MSZ Mevluta Cavusoglu w Metz, w północno-wschodniej części kraju.
Relacje Holandii i Turcji są w "najpoważniejszym kryzysie od lat" - tak twierdzi premier tego pierwszego kraju Mark Rutte. Ankara grozi sankcjami, zamyka zlokalizowane na swoim terytorium placówki dyplomatyczne Królestwa Niderlandów i chce uczyć Europejczyków dyplomacji. Haga odpowiada, że nie będzie tolerować wieców politycznych innych państw na swoim terytorium. Sytuację komplikuje holenderska kampania wyborcza, w której istotną rolę odgrywają antyimigracyjne nastroje.
Manifestanci zgromadzili się w niedzielę przed konsulatem Holandii w Stambule, żeby zaprotestować przeciw wydaleniu tureckiej minister ds. rodziny i polityki społecznej Fatmy Betul Sayan z Holandii - informuje agencja AFP. Według AP, jeden z protestujący wspiął się na dach konsulatu i zastąpił flagę holenderską flagą turecką.