Terroryzm

Terroryzm

Podjęli historyczną decyzję. Po chwili zaatakował ich zamachowiec samobójca

Rada Ulemów Afganistanu, czyli najwyższa władza religijna kraju, wydała w poniedziałek fatwę zakazującą ataków samobójczych. Według muzułmańskich uczonych w zakresie prawa i teologii jest ona sprzeczna z prawem islamskim, szariatem. Wychodząc z zebrania, zostali jednak zaatakowani przez zamachowca samobójcę. Zginęło wiele osób.

Improwizowana bomba, wielu rannych i dwóch podejrzanych. Wybuch w kanadyjskim mieście

Piętnaście osób zostało rannych w czwartek wieczorem czasu lokalnego w eksplozji, do której doszło w indyjskiej restauracji w mieście Mississauga w prowincji Ontario na południu Kanady - poinformowała policja. Trzy osoby są w stanie krytycznym. Policja opublikowała zdjęcia dwóch zakapturzonych podejrzanych, poszukiwanych w tej sprawie mężczyzn, którzy - jak sądzą - wysadzili w lokalu ładunek.

Ośmioro terrorystów wysadziło się pasami szahida. Zabili tylko siebie

W prowincji Kirkuk w Iraku w czwartek późnym wieczorem grupa terrorystów samobójców usiłowała dokonać ataków przy użyciu pasów szahida z materiałami wybuchowymi. Otoczonych przez żołnierzy siedmioro zamachowców wysadziło się w powietrze, ósmy uciekł, ale został namierzony i również się wysadził. Nikt - oprócz terrorystów - nie zginął.

Trzy eksplozje na trybunach stadionu

Co najmniej osiem osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w piątek wieczorem w trzech eksplozjach na trybunach stadionu piłkarskiego w Dżalalabadzie we wschodnim Afganistanie - poinformowały lokalne władze. To drugi w ostatnich pięciu dniach krwawy atak w tym mieście.

Planowali zamach na izraelskich piłkarzy

Sąd w Prisztinie, stolicy Kosowa, skazał ośmiu mężczyzn za planowanie zamachów terrorystycznych na izraelską drużynę piłki nożnej i jej kibiców w trakcie meczu Albania - Izrael w 2016 roku.

Rajoy: ETA nie osiągnęła swoich celów politycznych

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ocenił w piątek, w dniu oficjalnego zakończenia działalności przez ETA, że dzięki nieprzejednanej postawie Madrytu baskijska organizacja terrorystyczna nie osiągnęła swych celów. - Członkowie ETA nie pozostaną bezkarni - zapewnił.

ETA wyraża "prawdziwe ubolewanie". Ofiary: to godne pożałowania

ETA, czyli organizacja terrorystyczna Kraj Basków i Wolność, opublikowała komunikat z wyrazami "prawdziwego ubolewania". Organizacja, która zapowiedziała na 5 maja samorozwiązanie, przyznała, że wśród ponad 850 jej ofiar były również osoby niemające nic wspólnego z dyktaturą generała Franco.

Francja wydaliła 20 zradykalizowanych cudzoziemców

W 2017 roku z Francji wydalono 20 zradykalizowanych cudzoziemców przebywających na terenie kraju nielegalnie - oświadczył francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, podkreślając, że "nigdy wcześniej nie osiągnięto takiej liczby".