Syria

Syria

Partia Baas rządzi tam już pół wieku. Rozpoczęły się wybory parlamentarne w zniszczonej wojną Syrii

W niedzielę rano rozpoczęły się w Syrii wybory parlamentarne. Rządząca od pół wieku i blisko związana z klanem Asadów partia Baas zazwyczaj z łatwością odnosi w nich zwycięstwo, ponieważ zdecydowana większość jej przeciwników żyje na wygnaniu lub poza obszarami kontrolowanymi przez reżim. W wyborach o mandaty w 250-miejscowym jednoizbowym parlamencie ubiegają się m.in. wpływowi biznesmeni objęci zachodnimi sankcjami.

"Nie możemy przestać pomagać". Domy modułowe dla Syryjczyków wyruszyły z Polski

Transport domów dla Syryjczyków wyruszył z Gdańska w środę rano i w ciągu 5-8 dni dotrze na pogranicze turecko-syryjskie - poinformowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka PCPM Aleksandra Rutkowska zapewniła, że w sytuacji epidemii COVID-19 operacja została przygotowana "odpowiedzialnie". - Nie podejmowalibyśmy żadnych działań, gdyby to komukolwiek zagrażało - podkreśliła.

Sytuacja "spokojna, ale napięta". Pierwszy dzień po zawieszeniu broni

Mieszkańcy i opozycja twierdzą, że naloty na Idlib, ostatni bastion syryjskich rebeliantów, zostały wstrzymane zgodnie z umową - donosi agencja Reutera. Relacjonuje, że pierwszego dnia po wejściu w życie rosyjsko-tureckiego porozumienia o zawieszeniu broni w Syrii sytuacja jest "spokojna, ale napięta".

Obserwatorium: w rosyjskich nalotach zginęli uchodźcy

W rosyjskich atakach w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii zginęło co najmniej 15 cywilów, w tym dziecko - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Turecka agencja Anadolu relacjonuje, że ofiarami są uchodźcy, którzy schronili się na fermie drobiu. O sytuacji w Idlibie w Moskwie będą rozmawiać w czwartek Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Unia przekaże 170 milionów euro, by pomóc Syryjczykom

Unia Europejska przekaże 170 milionów euro na pomoc w rozwiązaniu kryzysu humanitarnego, wywołanego walkami w północno-zachodniej Syrii - zapowiedział w środę w Ankarze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Bruksela obawia się powtórki sytuacji z lat 2015-2016, kiedy milion syryjskich uchodźców, uciekających przed wojną domową w swym kraju, pojawiło się w Europie.

Jej tata nie chciał, by bała się wojny. Dziewczynka z nagrania, które obiegło świat, jest w Turcji

Trzyletnia Salwa z Syrii, słynna z nagrania, na którym wraz z tatą bawi się w zgadywankę w trakcie nalotów bombowych w prowincji Idlib, trafiła z rodziną do obozu dla uchodźców w południowej Turcji. - Po raz pierwszy w życiu może śmiać się z normalnych rzeczy - powiedział dziennikarz brytyjskiego "Guardiana", który zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie radosnej trzylatki na rękach ojca.