Strefa euro

Strefa euro

Grecki minister finansów Janis Warufakis wzywa do zaprzestania "toksycznej gry", która odbywa się między Grecją a Niemcami. Jego zdaniem taka rozgrywka jest dobra jedynie dla wrogów silnej Europy.

- Obecnie nie ma możliwości wejścia Polski do strefy euro, konieczne jest spełnienie kryteriów z Maastricht - podkreślił w środę prezydent Bronisław Komorowski. Dodał, że są one ważne z punktu widzenia jakości polskiej gospodarki.

Wejdziemy do strefy euro tylko wtedy, gdy to będzie najlepszy moment dla Polski - zapewniła na konferencji po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Dodała, że podczas referendum akcesyjnego do UE Polacy głosowali nad uczestnictwem w strefie euro, bez określania terminu.

Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności - poinformowała agencja dpa.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ), że przekazane przez rząd Grecji najnowsze propozycje reform są zdaniem KE niewystarczające. Minister finansów Grecji Janis Warufakis dopuszcza możliwość przeprowadzenia referendum lub wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jeśli partnerzy ze strefy euro odrzucą plany greckiego rządu w sprawie spłaty zadłużenia i aktywizowania gospodarki.

Grupa konserwatystów z niemieckiej koalicji rządzącej, na czele której stoi kanclerz Angela Merkel, wzywa członków Bundestagu do zajęcia twardego stanowiska w sprawie przedłużenia pomocy dla Grecji, poinformował w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Dziś o godz. 16:30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości programu pomocowego dla Grecji. Przyczyny przesunięcia obrad nie są na razie znane. Wczorajsza propozycja Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Niemcy, gdyż uznano ją za niewystarczającą.

Rozpoczął się luty - ostatni miesiąc, w którym Grecja otrzymuje pomoc finansową od Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzenie nowego greckiego ministra finansów o tym, że Grecja nie chce przedłużenia programu pomocy wprawiło świat finansów w Europie w konsternację. Nagle okazało się, że droga do wyjścia Grecji ze strefy euro może okazać się bardzo krótka.