Strefa euro

Strefa euro

Eurogrupa naciska na Ateny

Ministrowie finansów strefy euro są zadowoleni z porozumienia w sprawie kroków, jakie ma podjąć Grecja, by dostać kolejną transzę pieniędzy z programu pomocy. Chodzi o ok. 5 mld euro. Eurogrupa naciska na Ateny na szybkie wdrożenie uzgodnień.

Euro w Polsce już za kilka lat? Oświadczenie Komisji Europejskiej

To nieporozumienie - w ten sposób wiceszef Komisji Europejskiej do spraw euro Valdis Dombrovskis odniósł się do informacji "Frankfurter Allgemeine Zeitung". W poniedziałek rano dziennik poinformował, że Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej, powołując się na stanowisko Dombrovskisa i Pierre'a Moscoviciego.

Mają plan, jak ratować euro. Miałby powstać nowy organ

Rząd Hiszpanii przekazał Komisji Europejskiej plan naprawy strefy euro. Program reform koncentruje się na utworzeniu wspólnego rządu gospodarczego, który między innymi zarządzałby długiem i kontrolował politykę fiskalną poszczególnych członków eurolandu. Centroprawicowy gabinet Mariano Rajoya w przesłanym do Brukseli piśmie podkreślił też, że niezbędne jest dokończenie rozpoczętej reformy systemu bankowego w Unii Europejskiej.

Kołodko: rząd PiS-u i prezydent Duda mają obowiązek wprowadzić Polskę do strefy euro

- Traktat Ateński powiada, że Polska ma prawo i obowiązek przystąpić do euro, spełniwszy warunki konwergencji walutowej uzgodnione w innym traktacie, Traktacie z Maastricht - mówił profesor Grzegorz Kołodko w programie "Bilans" w TVN24BiS. Były wicepremier przypominał, że jedynym krajem oprócz wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, który wynegocjował zachowanie własnej waluty, jest Dania.

Kołodko: trzeba przystąpić do negocjacji ze strefą euro

Jeśli rząd PiS-u chciałby, żeby Polska nie dała się spychać na jakieś peryferie procesu integracji europejskiej, to teraz należy przystąpić do negocjacji, na jakich warunkach, przy jakim kursie mielibyśmy wejść do obszaru euro - powiedział w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. - Niektóre państwa w obszarze euro mają kłopoty nie dlatego, że są w euro, tylko dlatego, że prowadzono tam złą politykę gospodarczą - wyjaśniał.

Niemcy zaskakują. Nowe dane lepsze od prognoz

Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce. Jak wynika ze wstępnych danych podanych we wtorek, indeksy PMI w sektorze przemysłowym i usług w lutym wyniosły znacznie więcej niż spodziewali się analitycy.

Rewolucja w unijnym budżecie? "Teraz będziemy wpłacać więcej niż dostawać"

Europosłowie komisji gospodarczej i monetarnej oraz kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego przegłosowali raport, który postuluje utworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. - Przed Polską rysuje się problem marginalizacji w Unii - uważa Michał Kamiński, poseł klubu Europejscy Demokraci. Zdaniem Marka Jakubiaka, posła Kukiz'15, "skończyły się złote czasy". - Teraz będziemy wpłacać więcej niż dostawać - dodaje gość programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS.

Ożywienie w strefie euro. Bezrobocie spada ale ceny mocno rosną

Wzrost gospodarczy w 2016 roku w strefie euro wzrósł o 1,8 proc. - podał Eurostat. To nie koniec dobrych danych, bo wśród państw strefy spadło też bezrobocie. Ekonomistów zaskoczyło mocne odbicie w inflacji, która wzrosła aż o 1,8 proc., powyżej ich oczekiwań.

Polska wejdzie do strefy euro? Morawiecki wyjaśnia

Lepiej dla Polski byłoby nie wchodzić do strefy euro na tym etapie konwergencji. Jeśli wszystko pójdzie "fantastycznie", nastąpi to w ciągu 5-10 lat - powiedział w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji NBP w Warszawie.

Grecja dostanie kolejny zastrzyk pieniędzy. Jest jedno "ale"

Przedstawiciele kredytodawców Grecji są blisko porozumienia z władzami tego kraju, które ma otworzyć drogę do wypłaty kolejnej transzy pomocy oraz umożliwić restrukturyzację zadłużenia. Strefa euro nie chce się jednak zgodzić na jego nominalne zmniejszenie.

Europejski przemysł rośnie. Szybciej od prognoz

Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu wzrosła o 2,1 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 0,5 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

66 proc. Polaków: przyjęcie euro będzie miało negatywny wpływ

66 proc. Polaków uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych - wynika z ostatniego badania TNS Polska. 46 proc. jest przekonanych, że przyjęcie wspólnej waluty niekorzystnie wpłynie na ich tożsamość narodową.