Strefa euro

Strefa euro

Komisja Europejska będzie starała się o wznowienie negocjacji z Grecją; moją wolą jest utrzymanie Grecji w strefie euro - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj o godz. 18 rozpocznie się nadzwyczajny szczyt strefy euro, który od godz. 13 zostanie poprzedzony spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro.

Wyniki referendum nie zbliżają nas do porozumienia - powiedział w poniedziałek Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący eurogrupy. Jak jednak zapewnił wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, "miejsce Grecji nadal jest w strefie euro". - Jeśli wszystkie strony będą poważnie pracować, znalezienie porozumienia jest możliwe, nawet w tej bardzo skomplikowanej sytuacji - dodał.

Wyniki niedzielnego referendum w Grecji stanowią powód do niepokoju dla krajów Europy Środkowej, które jeszcze nie przyjęły euro - pisze w swojej analizie serwis Politico.eu. Grexit może bowiem doprowadzić do wyraźnego podziału na Europę dwóch prędkości i odsunięcia krajów takich jak Polska, Czechy czy Węgry od ośrodka decyzyjnego w Unii Europejskiej.

Czekają nas trudne negocjacje, w końcu Grecja nie zapłaciła swojego zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego - mówili na antenie TVN24 Biznes i Świat Grecy mieszkający w Polsce. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli bowiem Loukas Notopoulos, ekonomista i Pavlos Akriditis, tłumacz przysięgły z języka greckiego.

Pogłębienie kryzysu w Grecji, turbulencje na rynkach i widmo rozpadu Unii Europejskiej - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji wyniku niedzielnego referendum w Grecji, pisze na łamach Bloomberga znany ekonomista Mohamed A. El-Erian.

Tysiące zwolenników odrzucenia przez Grecję pakietu pomocowego międzynarodowych wierzycieli wyległy w na największy plac Aten, Syntagmę, aby w nocy świętować zwycięstwo ich obozu w referendum. Na antenie TVN24 Biznes i Świat od rana Raport Specjalny.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził chwilę po północy: Grecja nie spłaciła 1,6 mld euro. Tym samym stała się pierwszym krajem rozwiniętym, który jest niewypłacalny w stosunku do MFW. Ateny nie mają już dostępu do środków finansowych tej instytucji - pisze agencja AFP. A drzwi do wyjścia ze strefy euro są szeroko otwarte. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Grecja przesłała wierzycielom nową propozycję dwuletniego programu pomocy z apelem o restrukturyzację długu - powiadomił we wtorek premier Aleksis Cipras. Wydaje się, że jest to ze strony Aten próba przełamania impasu w ostatniej chwili - pisze Reuters. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Grecka gospodarka chyli się ku upadkowi, wprowadzono kontrolę kapitału, w niektórych bankomatach mieszkańcy półwyspu nie mogli wypłacić pieniędzy. Co to oznacza dla turystów? Czy ceny poszły w górę? Przed wyjazdem do Grecji turyści słyszą ostrzeżenia, by zaopatrzyli się w gotówkę, jak za dawnych lat. A jak jest na miejscu? Sprawdza Paweł Blajer.

Premier Grecji Aleksis Cipras zwołał na piątek wieczorem nadzwyczajne posiedzenie swego gabinetu, by omówić propozycje wierzycieli ws. programu pomocowego dla Aten. Minister finansów Grecji Janis Warufakis widzi szanse na porozumienie z kredytodawcami.

W Atenach dominuje złość i rezygnacja. Tak ulica reaguje na kolejny dzień rozmów zakończony brakiem porozumienia. Coraz więcej obywateli opowiada się za porozumieniem, nawet na niekorzystnych warunkach. Ich zdaniem byłoby to lepsze niż chaos wywołany jego brakiem. W sobotę czeka nas kolejne spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji.

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w Brukseli, gdzie prowadzi negocjacje z wierzycielami Aten, że odmawia przyjęcia "ultimatum i szantaży". Zapowiedział, że jego rząd będzie walczył o wzajemny szacunek stron, które prowadzą rozmowy ws. zadłużenia Grecji.