Strefa euro

Strefa euro

Strefa euro po raz pierwszy od półtora roku zanotowała wzrost. W drugim kwartale 2013 roku PKB strefy wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału - wynika z danych Eurostatu.

Z nowym rządem na Cyprze jesteśmy przekonani, że możliwe jest szybkie sfinalizowanie porozumienia ws. pomocy - oświadczył szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Możliwe jest też wydłużenie spłaty pożyczek dla Irlandii i Portugalii.

W każdej partii są skrzydła. Są rzeczą naturalną, pożyteczną, pod warunkiem, że skrzydła się nie szachują wzajemnie - mówił o kryzysie w Platformie Obywatelskiej Bronisław Komorowski w "Faktach po Faktach" w TVN24. Prezydent stwierdził też, że dyskusja o związkach partnerskich "wywołuje wiecej szkody niż pożytku".

W 2015 roku nie będzie się czego wstydzić. Polska będzie przygotowana do wejścia do strefy euro - zadeklarował premier po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej ws. wejścia do strefy euro. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w sprawie przygotowań Polski do przyjęcia euro spotka się z kierownictwem Narodowego Banku Polskiego, Radą Polityki Pieniężnej oraz partiami politycznymi.

Premier Donald Tusk cieszy się, że większość klubów opozycyjnych zagłosowała za ustawą zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego Jednocześnie skrytykował PiS. - Nie rozumiem, co się stało z niektórymi posłami PiS-u, (...) to, co prezentowali, jest poniżej krytyki - stwierdził.

- Jeżeli nie zrobimy całej serii reform, to szybkość gospodarczego rozwoju będzie spadać i Polska przestanie doganiać bogaty Zachód - prognozował w "Faktach po Faktach" profesor Leszek Balcerowicz. Ekonomista przekonywał również, że przy obecnym tempie reform nie jest możliwe, aby Polska weszła do strefy euro.

- Nie widzę w żadnej dostrzegalnej perspektywie takiego momentu, by przyjęcie kiedykolwiek euro przez Polskę było właściwe - oświadczył we wtorek Jarosław Kaczyński odnosząc się do słów premiera nt. wprowadzenia euro w Polsce. Prezes PiS zaapelował przy tym o referendum ws. wprowadzenia nowej waluty.

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że perspektywa wejścia Polski do strefy euro jest czytelna, ale są to raczej "lata, a nie miesiące". - Decyzja powinna zapaść, kiedy będziemy mieli 100-procentową pewność, że nie będzie to ze stratą dla obywateli - podkreślił.