Strefa euro

Strefa euro

- Zwiększy się podaż euro na rynku, więc jego wycena powinna spadać – komentował decyzję EBC Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI. To ma napędzić gospodarkę. - Jeśli będzie słabszy kurs, producenci mogą taniej się zadłużyć, a jednocześnie ich produkty za granicą są tańsze, a biznes będzie bardziej rentowny - tłumaczy Mariusz Staniszewski. Co musi się stać, by złoty się wzmocnił? - Jeżeli Polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3-4 proc., czyli szybszym niż gospodarka szwajcarska, to kurs naszej waluty powinien się umacniać – dodał prezes Noble Funds TFI.

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

O północy w czwartek 1 stycznia Litwa oficjalnie przyłączyła się do strefy euro stając się 19 państwem posługującym się wspólną europejską walutą i ostatnim z trzech państw bałtyckich, które zdecydowały się na to posunięcie. Na Litwie nie brak jednak sceptyków wobec wspólnej waluty.

1 stycznia Litwa zostanie 19 państwem strefy euro i ostatnim z krajów bałtyckich, przyjmującym wspólną walutę. Intensywne przygotowania do tej operacji trwały od miesięcy, w ich ramach Litwini musieli m.in. sprowadzić 114 ton banknotów eurowaluty z Niemiec.

- Panika na rynku kilka dni temu sprawiła, że rubel upadł aż do 80 rubli za dolara. Rosjanie ocenili wtedy, że nie pomogą żadne interwencje walutowe, czy podniesienie stopy procentowej. Uznali, że trzeba zastosować coś nieortodoksyjnego, czyli to, co niektórzy nazywają kreatywną księgowością. To nie był zły ruch - ocenił prof. Marek Belka. Podkreślił, że to Rosja jest zależna od rynku europejskiego. "Bo bez niego nie miałaby gdzie swoich surowców sprzedać" - dodał prezes NBP.

Strefa euro jest w złym stanie - stoi na skraju deflacji, a wzrost gospodarek był w ostatnich latach anemiczny. Bezrobocie jest wysokie: w Hiszpanii i Grecji przekracza 20 proc. Relacja długu do PKB wzrosła z 84 w 2010 roku do 90 proc. obecnie. Pomimo to licząca niemal 3 mln mieszkańców Litwa od 1 stycznia stanie się 19. członkiem strefy euro. Dlaczego?

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Europejski Bank Centralny (EBC) może rozpocząć dodruk pieniądza w marcu, by pobudzić gospodarkę strefy euro. Na początku 2015 r. EBC można będzie lepiej ocenić ten projekt - mówi zastępca szefa Banku Vitor Constancio przed czwartkowym posiedzeniem EBC.

Zdecydowanie gorsze nastroje w sektorze usług zapanowały w Europie. Wskaźniki PMI przygotowane przez Markit Economic obrazują pogorszenie się koniunktury w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i całej strefy euro.

Kryzys w strefie euro został zacementowany w Europie na 5-10 lat - ocenił były minister finansów Jacek Rostowski podczas debaty poświęconej przyszłości strefy euro zorganizowanej przez Forum Ruchu Europejskiego i Związek Banków Polskich.