W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że władze Grecji nie powinny liczyć na to, iż zapobiegnie on załamaniu się rozmów z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie zadłużenia Aten.
Ekologiczna encyklika papieża Franciszka oraz szczyt gospodarczy w Petersburgu - to główne tematy, którymi będziemy zajmować się w weekend w TVN24 Biznes i Świat. Na antenie również filmy dokumentalne.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołuje na najbliższy poniedziałek nadzwyczajny szczyt państw strefy euro ws. Grecji - informuje strona Komisji Europejskiej. Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 19.00. To efekt fiaska kolejnych rozmów między stroną grecką a europejskimi wierzycielami.
Priorytetem dla Komisji Europejskiej jest ratowanie strefy euro; oczekuje się, że Grecja przyjmie ofertę KE ws. rozwiązania jej problemów finansowych przed końcem czerwca, aby uniknąć bankructwa - powiedział unijny komisarz Guenther Oettinger we wtorek w Warszawie.
Najlepszym rozwiązaniem problemów Grecji byłoby wyjście tego kraju ze strefy euro i przeprowadzenie dewaluacji - ocenił w rozmowie z PAP niemiecki ekonomista, szef Instytutu Badań na Gospodarką Ifo w Monachium Hans-Werner Sinn. - "Grexit" nie byłby katastrofą. Dałby Atenom szansę na odbudowę miejsc pracy.
Rząd Grecji uważa swoją propozycję reform dla kredytobiorców jako podstawę transakcji, ale jest skłonny do kompromisu, aby zaspokoić potrzeby strefy euro i wierzycieli z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział w poniedziałek na konferencji rzecznik greckiego rządu, Gabriel Sakellaridis. Jak dodał, Grecja będzie uciekała się do wszystkich możliwych opcji, żeby osiągnąć porozumienie.
Ustalenia szczytu G7, wakacje w pozostającej w kryzysie Grecji oraz nagroda dla przedsiębiorcy roku - to główne tematy, które poruszymy w poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat.
Osiągnięcie porozumienia między wierzycielami a Grecją zależy wyłącznie od Aten; Europa wyczerpała swoje możliwości w tej sprawie - ocenił wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel w wywiadzie dla sobotniego wydania "Stuttgarter Nachrichten".
Nie zaakceptuję propozycji naszych wierzycieli, która nie uwzględnia obietnicy redukcji zadłużenia, czego od dawna domaga się mój rząd - mówił podczas piątkowego przemówienia w greckim parlamencie premier Aleksis Cipras. Szef rządu powtórzył również, że nie zgodzi się na nowy plan ratunkowy bez spełnienia tego warunku. Obecny plan ratunkowy wygasa z końcem czerwca.
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble oskarża rządzącą w Grecji Syrizę o wprowadzenie w błąd wyborców, obiecując im pozostanie w strefie euro bez przeprowadzenia poważnych reform.
Stopa bezrobocia w strefie euro w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,1 proc., wobec 11,2 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.
Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w maju o 0,3 proc. rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.
- Grecki rząd jest świadomy tego, że musi działać szybko - dla greckich banków, jest pięć minut do północy - powiedział Andreas Dombret, członek zarządu niemieckiego banku centralnego. Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro.
Rząd Grecji poinformował w środę, że rozpoczął pisanie projektu umowy z wierzycielami, który utoruje drogę do uzyskania pomocy finansowej - informuje Reuters. Europejscy urzędnicy zaprzeczają tym doniesieniom.
Perspektywy gospodarcze strefy euro są obecnie najlepsze od początku kryzysu w 2008 roku - ocenił w piątek szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Na forum EBC w Portugalii ostrzegł on, że ta poprawa nie rozwiązuje całkowicie problemów Europy.
Coraz większe napięcie przed dzisiejszym spotkaniem Eurogrupy ws. Grecji. Ateny żądają, żeby ministrowie finansów strefy euro potwierdzili na piśmie postęp w negocjacjach, ale ich zachodni partnerzy są na razie sceptyczni.
Ministrowie finansów państw strefy euro nie podejmą w poniedziałek decyzji dotyczących programu pomocy dla Grecji. Porozumienie między rządem w Atenach a instytucjami jeszcze "nie jest w zasięgu wzroku" - powiedział w piątek wysoki rangą unijny urzędnik.
53 proc. Polaków jest przeciwnych przyjęciu euro, a 44 proc. jest za - wynika z kwietniowego badania Eurobarometru. W badaniu z kwietnia 2014 roku było to odpowiednio 53 i 45 proc. W ciągu roku zwolenników wspólnej waluty przybyło tylko w Bułgarii i Czechach.
- Szanuję Niemcy, ale nie szanuję ich polityki, ani sposobu postrzegania greckiej gospodarki - powiedział Nikos Kotzias, minister spraw zagranicznych Grecji. Wczoraj miało miejsce kolejne spotkanie ministrów finansów eurolandu, które nadal nie przyniosło porozumienia między Atenami a wierzycielami.