Strefa euro

Strefa euro

Niemcy bezradni ws. Grecji. "Wszystko zależy od Aten"

Osiągnięcie porozumienia między wierzycielami a Grecją zależy wyłącznie od Aten; Europa wyczerpała swoje możliwości w tej sprawie - ocenił wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel w wywiadzie dla sobotniego wydania "Stuttgarter Nachrichten".

Cipras idzie na całość. "Bez redukcji długu nie ma porozumienia"

Nie zaakceptuję propozycji naszych wierzycieli, która nie uwzględnia obietnicy redukcji zadłużenia, czego od dawna domaga się mój rząd - mówił podczas piątkowego przemówienia w greckim parlamencie premier Aleksis Cipras. Szef rządu powtórzył również, że nie zgodzi się na nowy plan ratunkowy bez spełnienia tego warunku. Obecny plan ratunkowy wygasa z końcem czerwca.

"Sytuacja w Atenach jest krytyczna". Grexit uderzy w europejskie banki?

- Grecki rząd jest świadomy tego, że musi działać szybko - dla greckich banków, jest pięć minut do północy - powiedział Andreas Dombret, członek zarządu niemieckiego banku centralnego. Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro.

Dziś kolejne spotkanie eurogrupy. Co z Grecją?

Coraz większe napięcie przed dzisiejszym spotkaniem Eurogrupy ws. Grecji. Ateny żądają, żeby ministrowie finansów strefy euro potwierdzili na piśmie postęp w negocjacjach, ale ich zachodni partnerzy są na razie sceptyczni.

Polacy nie zmieniają zdania. Większość nadal nie chce euro

53 proc. Polaków jest przeciwnych przyjęciu euro, a 44 proc. jest za - wynika z kwietniowego badania Eurobarometru. W badaniu z kwietnia 2014 roku było to odpowiednio 53 i 45 proc. W ciągu roku zwolenników wspólnej waluty przybyło tylko w Bułgarii i Czechach.

Euro w Polsce? Blisko połowa badanych: nigdy

Polacy w sprawie przyjęcia euro są podzieleni niemal pół na pół - wynika z sondażu Millward Brown przeprowadzonego dla "Faktów" TVN. 46 procent nie chce tej waluty w ogóle, ale 44 proc. już tak, choć nie od razu.