Strefa euro

Strefa euro

66 proc. Polaków: przyjęcie euro będzie miało negatywny wpływ

66 proc. Polaków uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych - wynika z ostatniego badania TNS Polska. 46 proc. jest przekonanych, że przyjęcie wspólnej waluty niekorzystnie wpłynie na ich tożsamość narodową.

Schaeuble zmienia front. Apeluje o pomoc dla Grecji

Parlament Niemiec powinien zagłosować w środę za trzecim programem ratunkowym dla Grecji - zaapelował minister finansów Wolfgang Schaeuble w poniedziałek. - Uważam, że po rozważeniu wszystkich punktów widzenia jest to właściwa decyzja - podkreślił.

Rostowski o strefie euro: nie wsiadłbym do samochodu bez hamulców

Strefa euro musi być naprawiona, bo alternatywą jest jej rozpad. Ja do samochodu bez hamulców bym nie wsiadał - powiedział w programie "Horyzont" w TVN24 Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. - Los Polski i każdej polskiej rodziny jest uzależniony od tego, co dzieje się w strefie euro. Niezależnie od tego, czy tam jesteśmy, czy nie - dodał.

Niemieckie "tak" dla pakietu pomocowego dla Grecji

Bundestag za pomocą dla Grecji. W piątkowym głosowaniu większość niemieckich parlamentarzystów opowiedziała się za rozpoczęciem przez rząd Angeli Merkel negocjacji z Atenami o trzecim programie pomocowym dla pogrążonego w kryzysie kraju. "Za" zagłosowało 439 parlamentarzystów, przeciw było 119, zaś 40 wstrzymało się od głosu.

Antygrecki front kruszy się. Szanse na udzielenie pomocy rosną

Finlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. O decyzji, podjętej w tej sprawie przez specjalną komisję parlamentarną, poinformował w czwartek fiński minister finansów Alexander Stubb. Także szef słowackich finansów pozytywnie wypowiedział się o greckich postępach. Podczas trudnych negocjacji w sprawie pomocy dla Aten to właśnie te państwa wraz z Bałtami i Holendrami tworzyli ostry antygrecki front.

Grecy proszą o dodatkowe pieniądze, a te trafią do kieszeni wierzycieli

53,5 mld euro, czyli środki, o które Grecja zwróciła się do kredytodawców, pójdą na spłatę długów; nowych pieniędzy dla tego kraju będzie w kolejnym pakiecie pomocowym bardzo niewiele - twierdzi dyrektor brukselskiego think tanku CEPS Daniel Gros. Podkreślił, że Ateny powinny dostać w ciągu najbliższych dni finansowanie pomostowe. - W innym przypadku kontrola przepływów kapitałowych wyrządzi ekonomii bardzo poważne szkody - wyjaśnił.

Tusk rozmawiał z Ciprasem. "Oczekujemy konkretnych propozycji"

Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".