Smoleńsk

Smoleńsk

- Donalda Tuska najprawdopodobniej coś uwiera. Tym czymś jest jego sumienie, i to że taką rejteradę zastosował, jest też symptomatyczne - Joachim Brudziński z PiS mówił w "Kropce nad i" w TVN24, komentując wyjazd premiera do Nigerii 10 kwietnia. Polityk zapowiedział, że w rocznicę katastrofy smoleńskiej jego partia będzie przed Pałacem Prezydenckim.

- To są współczesne "Biesy", realizowane przez PiS - mówił w "Faktach po Faktach" Leszek Miller. - Z tragicznego wypadku lotniczego chce się utworzyć niemal antyczną tragedię, spisek, w którego wyniku zginął najlepszy prezydent jakiego Polska miała - szef SLD odniósł się w ten sposób do zarzutów wobec Donalda Tuska o lekceważenie rocznicy katastrofy smoleńskiej. Stwierdził, że PiS i Jarosław Kaczyński chcą uczynić ze Smoleńska "wydarzenie, które na zawsze będzie dzielić Polaków".

Przez długi czas jeden z największych wojowników Jarosława Kaczyńskiego na froncie smoleńskiego śledztwa. Wytykający błędy biegłym badającym ciała ofiar, rosyjskim kontrolerom, polskim prokuratorom i rządzącym politykom. Z drugiej strony autor "helowej teorii" i adwokat, na którym ciążą dyscyplinarne zarzuty. Kim jest mec. Rafał Rogalski i dlaczego stracił uznanie w oczach prezesa PiS?

Jarosław Kaczyński potwierdza doniesienia tvn24.pl: mec. Rafał Rogalski nie jest już jego pełnomocnikiem w śledztwie smoleńskim. Według prezesa PiS, nie ma potrzeby, by w tej sprawie nadal reprezentowało go aż dwóch adwokatów. Zaznaczył jednocześnie, by nie łączyć tego z polityką. Nieoficjalnie mówi się bowiem, że Rogalski od jakiegoś czasu dystansował się od forsowanej przez Antoniego Macierewicza i członków jego zespołu teorii "dwóch wybuchów".

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Tomasza Arabskiego na ambasadora RP w Madrycie. Wcześniej PiS apelowało o wycofanie kandydatury byłego szefa kancelarii premiera. Minister bronił się przed zarzutami opozycji. - Będąc szefem kancelarii robiłem wszystko, żeby dbać o dobro obywateli polskich - mówił.

Prokurator generalny RP Andrzej Seremet uzgodnił w Moskwie z przewodniczącym Komitetu Śledczego Rosji Aleksandrem Bastrykinem dalsze plany rosyjskich i polskich śledczych dotyczące dochodzenia w sprawie katastrofy smoleńskiej - pisze "Rossijskaja Gazieta". Organ prasowy rosyjskiego rządu podkreśla, że dla Polski sprawa zwrotu wraku ma duże znaczenie polityczne.

- Postępowanie Rosji, szczególnie w kontekście przedłużającej się kwestii wraku samolotu, jest nie do zaakceptowania - mówi premier Donald Tusk. I zapowiada, że poruszy sprawę zwrotu tupolewa oraz samego śledztwa smoleńskiego podczas szczytu Unii Europejskiej. Wielkich oczekiwań po tym wystąpieniu jednak nie ma.

Parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej, którego przewodniczącym jest Antoni Macierewicz (PiS), chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka z udziałem prokuratorów wojskowych. Chodzi m.in. o wyjaśnienia ws. informacji o polsko-rosyjskiej ekspertyzie szczątków Tu-154M.

Nie braliśmy w Rosji udziału w jakichkolwiek badaniach pod kątem wykrycia materiałów wybuchowych - informuje Naczelna Prokuratura Wojskowa. To reakcja na komunikat rosyjskiego Komitetu Śledczego. Jego rzecznik Władimir Markin poinformował w czwartek przed południem, że przeprowadzona wspólnie przez specjalistów z Rosji i Polski nowa ekspertyza szczątków polskiego Tu-154M nie wykazała na nich śladów wybuchu.