Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Szef rosyjskiej dyplomacji zabiega w Ameryce Łacińskiej o poparcie dla stanowiska Rosji w kryzysie ukraińskim. - Rosja i jej sojusznicy w tej części świata są za wyjściem z tego kryzysu na drodze negocjacji - powiedział Siergiej Ławrow we wtorek w stolicy Nikaragui, Managui.

NATO nie odnotowało żadnych ruchów wojsk, które świadczyłyby o opuszczeniu przez rosyjskie siły terenów przy granicy z Ukrainą - powiedział przedstawiciel Sojuszu. Podobnie stwierdzili Ukraińcy. O wycofaniu wojsk do ich baz informowały w poniedziałek władze w Moskwie.

- Jest mała szansa, żeby sankcje poważnie zaszkodziły funkcjonowaniu rosyjskiej gospodarki - oznajmił główny doradca ekonomiczny Władimira Putina, Andriej Biełousow. Wpływ sankcji bagatelizuje też Igor Seczin, szef Rosnieftu. Jego zdaniem nie zaszkodzą one koncernowi. Wiceminister spraw zagranicznych mówi wręcz o "dotkliwym" odwecie na USA.

Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i finansowe na kolejne 15 osób za działania podważające integralność terytorialną Ukrainy - poinformowały służby prasowe Rady UE. Unijna czarna lista liczy już 48 osób.

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE uprowadzonych na wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów. Także Rosja ogłosiła, że podejmie wszelkie możliwe środki, aby uwolnić przetrzymywanych. Anonimowe źródła w niemieckim rządzie informują, że grupa negocjatorów OBWE jedzie do Słowiańska.

Przywódcy G7 uzgodnili podjęcie szybkich działań na rzecz nałożenia na Rosję nowych sankcji w związku z kryzysem na Ukrainie - poinformowano w sobotę w Waszyngtonie. Jednocześnie przywódcy rosyjscy zostali zapewnieni, że "drzwi do dyplomatycznego rozwiązania tego kryzysu, zgodnie z treścią porozumienia genewskiego, pozostają otwarte".

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej spotkają się w najbliższy poniedziałek w Brukseli, aby omówić nowe sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie - poinformowały źródła unijne.

- Rosjanie mogą się bardzo sparzyć, jeśli wejdą na Ukrainę, bo ta odpowie militarnie - mówił w „Faktach po Faktach” w TVN24 prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. Jego zdaniem może to oznaczać dla Rosji drugi Afganistan.

Rosyjskie wojska prowadzące ćwiczenia przy granicy z Ukrainą zbliżyły się na kilometr do linii granicy, ale jej nie naruszyły. Ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji - oświadczył ukraiński minister obrony Mychajło Kowal. Dodał, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo.

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych.

Pomiędzy anektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą w piątek Moskwa ustanowiła międzynarodową granicę państwową. Służby graniczne kontrolują przejścia, ale na razie nie ma restrykcji co do jej przekraczania. Władze zobowiązały się do opracowania zasad.