Rosja

Rosja

Kreml: rozwiązanie "republik ludowych" w Donbasie to scenariusz nieoczekiwany

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do propozycji z Ukrainy, iż warunkiem realizacji porozumień mińskich powinno być rozwiązanie separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie, oświadczył, że tego rodzaju scenariusze są nieoczekiwane dla stron. - Na razie trudno komentować, czy oznacza to odejście od porozumień mińskich - ocenił.

"Liczymy, że operacja Turcji w Syrii będzie współmierna do celu i zadań"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził nadzieję, że zakres operacji sił tureckich w Syrii będzie współmierny do zadania zagwarantowania bezpieczeństwa, które realizuje w ten sposób Ankara. Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj będzie wspierać współpracę władz Syrii i Turcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej.

Szukali okrętu podwodnego, być może Rosjan. "Nie było okrętu"

Z ujawnionych przez "Svenska Dagbladet" informacji, wynika, że szwedzkie wojsko niepotrzebnie poszukiwało okrętu podwodnego, który miał pływać w 2014 roku w Archipelagu Sztokholmskim. W rzeczywistości, jak pisze dziennik, sygnał, który wojskowi wzięli za sygnał okrętu, były danymi wysłanymi przez meteorologów do boi pomiarowej.

7,5 roku więzienia za 9 gramów marihuany. Netanjahu apeluje do Putina

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina, aby ułaskawił obywatelkę Stanów Zjednoczonych i Izraela Naamę Issachar. 25-latka miała przy sobie dziewięć gramów marihuany i przez to została w Moskwie skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków.

"New York Times": USA się wycofują, Moskwa wypełnia próżnię

Rosyjska żandarmeria patroluje tereny między syryjskimi i tureckimi wojskami w północnej Syrii - podało we wtorek ministerstwo obrony Rosji. Jak ocenia "New York Times", Moskwa zamierza wypełnić "próżnię", jaka powstała po wycofaniu się amerykańskich wojsk.

Rosyjski hymn odległy od kanonu. Putin ani drgnął

Oficjalna wizyta państwowa to zawsze okazja do wysłuchania hymnów. Nie inaczej było podczas powitania prezydenta Rosji w Arabii Saudyjskiej. Tym razem jednak wykonanie znanej melodii nieco odbiegało od utartego schematu. Władimir Putin nie dał jednak po sobie niczego poznać.

Inwestycje, ropa, wojny w Syrii i Jemenie. Putin na rozmowach w Rijadzie

Władimir Putin pojawił się w poniedziałek w Arabii Saudyjskiej, sygnalizując w ten sposób rosnącą siłę Rosji na Bliskim Wschodzie. Wizyta w Rijadzie odbywa się w czasie, gdy Moskwa zaangażowana jest w wojnę w Syrii i prowadzi liczne interesy z rywalami arabskiego królestwa w regionie - wskazuje agencja Reutera.

Rosjanie zaprzeczają doniesieniom o bombardowaniu szpitali

Zbombardowany szpital, o którym napisał "New York Times", jest właściwie dobrze chronionym bunkrem terrorystycznym - oświadczył rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony generał Igor Konaszenkow. W ten sposób skomentował wcześniejsze doniesienia amerykańskiego dziennika o tym, że Rosjanie zbombardowali w maju cztery szpitale w kontrolowanej przez syryjską opozycję prowincji Idlib.

"W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian"

"Władze Polski na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - komentuje wynik wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu rosyjski dziennik "Izwestia". "W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian" - przyznaje rozmówca agencji RIA Nowosti.

Wpłacił na fundację Nawalnego 50 dolarów. Znalazł się "pod ogromną presją"

Jurij Maslichow, rosyjski biznesmen działający w USA, przelał na konto Fundacji Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego 50 dolarów. Z tego powodu rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości uznało fundację za "zagranicznego agenta". W rozmowie z rosyjskim niezależnym portalem Otwarte Media Maslichow powiedział, że po nagłośnieniu sprawy zaczął otrzymywać pogróżki i znalazł się "pod ogromną presją".

Ktoś wysłał fundacji Nawalnego pieniądze z zagranicy. "Płatność wygląda na prowokację"

Przelew z Hiszpanii, który jest powodem uznania Fundacji Walki z Korupcją za "zagranicznego agenta", trafił na zablokowane konto. Wygląda to na prowokację - ocenił jej szef i współpracownik opozycjonisty Aleksieja Nawalnego Iwan Żdanow. W środę ministerstwo sprawiedliwości Rosji uznało fundację za organizację pozarządową "pełniącą funkcje zagranicznego agenta", utrzymując, że jest ona finansowana z zagranicy.

Opozycja protestowała, władze "opanowują praktykę pozwów"

Rosyjskie organy ścigania opanowują praktykę pozwów przeciwko organizatorom wieców - pisze dziennik "Kommiersant". Gazeta pisze o moskiewskiej prokuraturze, która żąda od opozycji pięciu milionów rubli, bo według śledczych, demonstracje opozycji przeprowadzone 27 lipca i 3 sierpnia wymagały "dodatkowych sił porządkowych".