Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Trzy kierunki, siedem opcji i coś ekstra. Gdzie uderzy Putin?

Rosja nie poprzestanie na Debalcewem. Wciąż jeszcze słaby militarnie przeciwnik i bezczynność Zachodu zachęcają do wojaczki. Nastąpi kolejne uderzenie, niekoniecznie na Mariupol. To generałowie Władimira Putina wybiorą czas i miejsce. Od reakcji świata zależy, jak daleko posunie rosyjska armia i zbrojne formacje "republik ludowych".

"Rosyjskim generałem" z Debalcewego okazał się emerytowany pułkownik

Czytelnicy opozycyjnej "Nowoj Gaziety" pomogli ustalić tożsamość mężczyzny, w którym rosyjskie i ukraińskie media rozpoznały zastępcę dowódcy sił lądowych Rosji, generała Aleksandra Lencowa. "To nie Lencow walczył po stronie separatystów w Debalcewem, a emerytowany pułkownik z obwodu orenburskiego, który chciał uciec od problemów finansowych" – pisze „Nowaja Gazieta”

Kerry: Rosja kłamała mi w twarz w sprawie Ukrainy

Podczas konferencji prasowej dziennikarze zapytali amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego, "czy Rosja kłamała mówiąc, że nie ma jej żołnierzy i sprzętu na wschodzie Ukrainie". Kerry odpowiedział krótko "tak". Podkreślił, że Rosja "kłamała mu w twarz w sprawie Ukrainy".

Fantazje generała Saljukowa. Rosja nie kupi tysięcy nowoczesnych czołgów

„Zbudujemy nowe lotniskowce”, „projektujemy niszczyciele z napędem atomowym” oraz „nasze nowe samoloty nie będą miały odpowiedników na świecie”. Takie i podobne deklaracje padające z ust rosyjskich wojskowych oficjeli to codzienność. Mają one jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością i nie należy ich się bać. O czym świadczy choćby analiza najnowszej zapowiedzi zakupienia kilkunastu tysięcy czołgów i wozów opancerzonych.

Brytyjski generał: musimy przygotować się na rosyjski atak

Napięcia w relacjach z Rosją mogą przerodzić się w wojnę na pełną skalę - ostrzegł zastępca głównodowodzącego sił NATO w Europie gen. Adrian Bradshaw. Jak podkreślił, rosyjskie ambicje imperialne mogą wkrótce przerodzić się w "zagrożenie dla naszego istnienia".

Rosjanie odbudowują flotę na Bałtyku. Dwa nowe okręty

W stoczni w Sankt Petersbrugu rozpoczęto prace nad dwiema nowymi korwetami dla Floty Bałtyckiej. Będzie to odpowiednio piąty i szósty okręt typu Stereguszczy, który trafi na Bałtyk. Seria tych korwet praktycznie całkowicie odnowi obraz rosyjskiej floty działającej u granic Polski.

Nie będzie następcy Admirała Kuzniecowa? Rosji na to nie stać

Rosja chciałaby zastąpić wysłużony i dosyć mały jak na standardy marynarki wojennej lotniskowiec Admirał Kuzniecow nową, większą jednostką. Jednak w przeciwieństwie do tego, co ogłosiły na początku lutego rosyjskie media, jej przemysł zbrojeniowy nie podoba takiemu zadaniu - wynika z raportu dziennikarzy agencji Reutera, którzy postanowili przyjrzeć się planom Kremla.

Brytyjczycy pokazali Pancyr-S1 w Donbasie. Rosyjska broń na kolejny etap wojny?

Jak rozpoznać rosyjski rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S1 na Ukrainie? Brytyjska ambasada w Kijowie przedstawiła w środę na swojej stronie internetowej grafikę przedstawiającą "znaki szczególne" broni, której Ukraińcy nie posiadają w swoim arsenale. Pancyr-S1 został zauważony w Donbasie trzy razy na przełomie stycznia i lutego. Jest to nie tylko dowód na to, że Rosja dostarcza sprzęt rebeliantom, ale też wskazanie na to, że Rosjanie planują szerszą ofensywę na Ukrainie i nie zamierzają się zatrzymać - wskazuje raport analityków i dziennikarzy wojennych skupionych wokół strony ConflictReport.info.