Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Waszyngton chce wesprzeć rebeliantów z powietrza. Kreml niezadowolony

Stany Zjednoczone planują przeprowadzać naloty osłaniające powstańców syryjskich wyszkolonych przez amerykańskich doradców wojskowych, nawet jeśli stroną atakującą będą siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada - informuje agencja Reutera, powołując się na pragnące zachować anonimowość źródła w amerykańskich siłach zbrojnych. Decyzja spotkała się z natychmiastowymi wyrazami niezadowolenia ze strony Rosji.

Putin wbija klin między sojuszników. Wytyka Europie zależność od USA

Początek nowego wyścigu zbrojeń wynika z wyjścia USA z umowy o obronie przeciwrakietowej, która była "kamieniem węgielnym całego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego" - uważa Władimir Putin. W wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji RTS prezydent Rosji mówił też o relacjach z UE i polityce Moskwy wobec Europy i Ameryki.

Przyszły dowódca US Army: Rosja to jedyny kraj, który jest w stanie zniszczyć USA

- Rosja jako jedyne państwo na świecie utrzymuje potencjał jądrowy zdolny do zniszczenia USA, więc jest dla nas zagrożeniem egzystencjalnym - stwierdził przyszły dowódca wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, generał Mark Milley. Wiele innych państw i organizacji ma też stanowić zagrożenie, ale nie aż takie. Dodatkowo, według gen. Milleya, działania Rosji w ostatnich latach są „bardzo, bardzo stresujące”.

Putin widzi koniec Asada? Jest reakcja Kremla na słowa Obamy

- W komunikacie dotyczącym rozmowy telefonicznej napisaliśmy wszystko, co uznaliśmy za istotne do przekazania - takimi słowami w środowy poranek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdystansował się do słów Baracka Obamy. Prezydent USA we wtorkowym wywiadzie dla "New York Timesa" powiedział, że Władimir Putin zadzwonił do niego w czerwcu i z rozmowy "dało się wyczuć", że Rosja widzi zbliżający się upadek reżimu Baszara el-Asada w Syrii.

Putin: teraz więzi Rosji z Iranem otrzymają nowy impuls

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił we wtorek, że porozumienie nuklearne sześciu mocarstw z Iranem to stanowczy wybór na rzecz stabilności i współpracy. W komunikacie na stronie internetowej Kremla Putin wyraził przekonanie, że świat odetchnął z wielką ulgą. Więcej o irańskim porozumieniu w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.00.

Niemcy nie chcą powrotu groźnych rakiet do Europy. Apelują do USA i Rosji

Rząd Niemiec wysłał apel do władz USA i Rosji o podjęcie rozmów ws. przestrzegania traktatu o likwidacji rakiet średniego zasięgu (INF) - podał "Der Spiegel". Berlin najwyraźniej jest zaniepokojony sytuacją wobec tego ważnego porozumienia rozbrojeniowego. Amerykanie oskarżają Rosjan o jego naruszanie i rysuje się możliwość, że zacznie się ono sypać.

Szefowa sił powietrznych USA: największym zagrożeniem jest Rosja

Zdaniem sekretarz Sił Powietrznych USA największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego jej kraju jest Rosja. Dlatego w ocenie Deborah James, która w czerwcu odwiedziła m.in. Polskę, Stany Zjednoczone powinny zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie, niezależnie od ograniczeń budżetowych pozostałych państw sojuszu, z których niektóre zmniejszają wydatki na obronność.

Przewodniczący Dumy: bójmy się egoistycznych i hegemonicznych zapędów USA i NATO

Przewodniczacy rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin w wywiadzie dla chińskiej agencji prasowej Xinhua powiedział, że "egoistyczne i hegemoniczne zapędy rządów USA i państw NATO doprowadziły do wielu tragedii w różnych regionach świata". - Zapędy te doprowadziły do światowego kryzysu - podkreślił. Wywiad Naryszkina ukazał się przed szczytem grupy krajów BRICS (Rosji, Chin, Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki), ktory odbedzie się 8-10 lipca w Baszkirii.

Kreml: Strategia militarna USA "konfrontacyjna". Rosja zmienia swoją

Język użyty w dokumencie jest pozbawiony wszelkiej obiektywności w stosunku do naszego kraju, a postawa Stanów Zjednoczonych jest konfrontacyjna - stwierdził w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując przedstawioną przez dowództwo amerykańskiej armii nową strategię militarną USA.

Rośnie ryzyko wojny, Rosja i Chiny zagrożeniem. Nowa strategia militarna USA

Nowa amerykańska strategia wojskowa zakłada "poważne zagrożenie dla USA ze strony Rosji i Chin". W dokumencie przedstawionym w środę przez dowódcę połączonych sztabów armii USA gen. Martina Dempsey’a jest też mowa o "niskim, ale rosnącym" prawdopodobieństwie konfliktu USA i innej "światowej potęgi militarnej".

Rosja ma problem z systemem wczesnego ostrzegania

Rosja opóźniła uruchomienie nowego wojskowego systemu satelitarnego o cztery miesiące - dowiedziała się agencja TASS. Oznacza to, że przynajmniej do listopada Moskwa będzie niemal pozbawiona systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem nuklearnym - informują rosyjskie media.

Brzeziński: istnieją podobieństwa Hitlera i Putina

Zbigniew Brzeziński uważa, że warunkiem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest udzielenie Rosji gwarancji, iż Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. W wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika "Der Spiegel" opowiedział się za dostawami broni przeciwpancernej na Ukrainę.

Dwie trzecie Rosjan twierdzi, że  "Zachód chce poniżyć i osłabić" ich kraj

Aż 66 proc. Rosjan uważa działania Zachodu skierowane przeciwko Rosji za próbę jej „osłabienia i poniżenia”. 70 proc. respodentów chce, by Moskwa "kontynuowała swoją politykę". 37 proc. Rosjan uważa, że ich kraj w ogóle powinien ingnorować Zachód. To opublikowane w poniedziałkowym wydaniu „Kommiersanta” wyniki sondażu centrum Lewady.

Amerykańskie czołgi w Polsce to nie obrona, ale symbol i wygoda dla Pentagonu

Decyzja Pentagonu o umieszczeniu na terytorium Polski arsenału z bronią US Army nie oznacza znaczącego wzmocnienia naszej obronności. Amerykanie robią to głównie w celu wysłania sygnału do Rosjan i Polaków, oraz ułatwienia sobie życia i zaoszczędzenia pieniędzy. Arsenał prawdopodobnie zostanie umieszczony na zachodzie Polski w pobliżu poligonów w Drawsku Pomorskim lub Żaganiu.