Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Juncker obdzwonił Europę wschodnią, szukał słabego ogniwa w "bloku antykwotowym"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.

Brawa, selfie i podziękowania. Merkel wśród imigrantów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła wizytę w filii Urzędu ds. Imigrantów i Uchodźców (BAMF) w Berlinie. Odwiedziła też ośrodek dla azylantów oraz szkołę, w której utworzono klasę dla dzieci niemówiących po niemiecku.

Niemcy: jesteśmy w stanie przyjmować 500 tys. imigrantów rocznie, "a może więcej"

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w Bundestagu, że rozwiązanie problemu imigrantów będzie miało w przyszłym roku "absolutne pierwszeństwo". Zapowiedział, że rząd chce poradzić sobie z tym zadaniem bez nowych długów. Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel przyznał, że Niemcy są w stanie poradzić sobie przez kilka lat napływem co najmniej 500 tys. imigrantów. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Przeciek z Brukseli, rewolucja w liczbach. Ponad 10 tys. uchodźców w Polsce?

"Wygląda na to, że kanclerz Angela Merkel ogłosi zwycięstwo po kampanii naciskania na Europę w sprawie nowego systemu rozdzielania uchodźców" - pisze w piątkowy poranek brytyjski „Guardian”. "Zwycięstwo" ma przede wszystkim oznaczać wymuszenie na krajach UE przyjęcia aż 160 tys. osób. Z przecieków wynika, że na przykład Polska - gdyby projekt został przyjęty - miałaby przyjąć ponad 10 tys. uchodźców. Pięć razy więcej, niż było ustalone dotychczas.

Tarcia w niemieckim rządzie. Poszło o pomoc dla Grecji

W rządzie Niemiec doszło do sporu na tle oceny pakietu pomocowego dla Grecji. Kierowane przez SPD ministerstwo gospodarki oceniło pozytywnie porozumienie między kredytodawcami a Atenami. Resort finansów Wolfganga Schaeuble (CDU) zgłasza zastrzeżenia.

Sprzeczne doniesienia ws. spotkania eurogrupy. "Nie wiedzieliby, co mają omawiać"

Źródła unijne poinformowały agencję Reutera, że w związku z greckim referendum w poniedziałek ma się zebrać grupa robocza odpowiedzialna za przygotowywanie spotkań eurogrupy. Nie wszyscy jednak potwierdzają te informacje. Rzecznik niemieckiego rządu podał z kolei wcześniej, że Angela Merkel uda się w poniedziałek do Paryża, by omówić rezultat referendum z Francois Hollande'm.