Relacje Niemcy - Unia Europejska

Relacje Niemcy - Unia Europejska

Helmut Kohl: Europa musi cofnąć się o jeden krok

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl zaapelował na łamach "Bilda" o "krótką przerwę" w procesie integracji europejskiej i dostosowanie tempa zmian do możliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej; przestrzegł przed wywieraniem presji na W. Brytanię.

Merkel: to nie czas na głębszą integrację

Nie będzie nieformalnych, wstępnych rozmów na temat sposobu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dopóki Londyn nie złoży formalnego wniosku o to wystąpienie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Seibert. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła zarazem, że najważniejsze jest obecnie, by zapobiec wystąpieniu ze wspólnoty kolejnych państw.

Francusko-niemiecki pomysł na UE. Są propozycje

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji przygotowali dziewięciostronicowy dokument zatytułowany "Silna Europa w świecie niepewności". Zawarte w nim propozycje mają na celu wzmocnienie Unii Europejskiej i dotyczą m.in. wspólnej polityki migracyjnej i bezpieczeństwa - informuje Reuters.

Steinmeier mówi "stop" dalszej integracji UE

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w wywiadzie dla telewizji ZDF, że po referendum w Wielkiej Brytanii Unia Europejska nie może forsować nowego dużego kroku w kierunku integracji europejskiej, gdyż zignorowałaby przesłanie z Londynu.

Merkel zaprasza Hollande'a, Renziego i Tuska

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej jest momentem przełomowym dla Europy i dla procesu europejskiej integracji. Poinformowała, że zaprosiła do Berlina Francois Hollande'a, Matteo Renziego i Donalda Tuska.

Juncker krytykowany za "despotyczny" styl działania

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w opublikowanym w sobotę materiale krytykuje przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera za "despotyczny" i zbyt upolityczniony styl działania, co napotyka rosnący sprzeciw w Berlinie i Brukseli.

"Kanclerz nie widzi żadnego powodu, by znieść sankcje"

Angela Merkel nie zamierza znosić jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała w środę rzeczniczka niemieckiego rządu, Christiane Wirtz, odnosząc się do wypowiedzianych w poniedziałek słów szefa MSZ tego kraju, który zasugerował, że byłoby to możliwe w niedalekiej przyszłości.

Steinmeier: możliwe zniesienie sankcji dla Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek w Tallinie, że w przypadku postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Według MSZ w Berlinie zasada "wszystko albo nic" jest błędem.

Niemcy nie chcą Turków w Unii. Większość przeciwna zniesieniu wiz

Niemal dwie trzecie Niemców sprzeciwia się zniesieniu przez Unię Europejską wiz dla obywateli Turcji - pokazuje sondaż przeprowadzony dla niemieckiej telewizji ARD. Przyspieszenie liberalizacji wizowej jest jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji.

Niemcy zarzucają Moskwie "wielkoduszny cynizm"

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w opublikowanym w czwartek komentarzu odnoszącym się do wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie zarzuca szefowi dyplomacji Rosji "wielkoduszny cynizm".

Merkel obstaje przy swoim ws. uchodźców

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w środę w Bundestagu w przeddzień szczytu UE za kontynuowaniem dotychczasowej polityki migracyjnej opartej na współpracy z Turcją, która ma poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii i ograniczyć liczbę uchodźców.

"W Niemczech wrze, w polityce zagranicznej grozi izolacja"

Komentatorzy niemieckich gazet krytykują politykę migracyjną kanclerz Angeli Merkel, wytykając jej, że swoim uporem doprowadziła do izolacji kraju w Europie. Angela Merkel "poznała granicę swojej władzy" - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

"Nauczka dla Niemców, że ich władza w Europie nie sięga tak daleko, jak wielu z nich myślało"

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze w poniedziałek, że władzom w Berlinie nie udało się przeforsować swojej strategii rozwiązania kryzysu migracyjnego, gdyż przeceniły najwidoczniej swoje wpływy w UE; stały się z przywódcy Europy petentem. "FAZ" pisze o "zapierającym dech w piersiach rozwoju wypadków" - "w ciągu sześciu miesięcy Niemcy z politycznego przywódcy Europy stały się tej Europy największym petentem".