Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Głuchy telefon i berliński kwartet. Niemcom nie wychodzi mediacja ws. Ukrainy

Fiasko ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy było do przewidzenia. Kijów chce siłą zdusić rebelię, więc odrzuca rozejm. Moskwa nie zamierza rezygnować z militarnego wspierania separatystów. Dopóki to się nie zmieni, dyplomacja nie ma znaczenia. Nieobecność Polski w tych rokowaniach nie jest więc żadną stratą.

Niemiecki wywiad podsłuchiwał Hilary Clinton?

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" podał w piątek, że niemiecki wywiad BND podsłuchał co najmniej jedną rozmowę Hillary Clinton w czasie, gdy była sekretarzem stanu USA. Dotychczas to Berlin skarżył się na inwigilację ze strony służb amerykańskich.

Niemcy wysłali do Iraku samoloty z pomocą

Niemcy rozpoczęły akcję pomocy humanitarnej dla uchodźców z północnego Iraku. Z lotniska w Hohn w Szlezwiku-Holsztynie odleciało pięć samolotów Bundeswehry z żywnością i lekarstwami. Szef MSZ Frank-Walter Steinmeier pojedzie w weekend do Iraku.

Niemcy wzywają swoich obywateli do ucieczki. Gwinea Bissau zamyka granicę

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało swoich obywateli do opuszczenia Liberii, Gwinei i Sierra Leone w związku z panującą tam epidemią Eboli. Tymczasem Gwinea Bissau zdecydowała się na zamknięcie granicy ze swoim wschodnim sąsiadem Gwineą - ogłosił premier tego kraju Domingos Simoes Pereira.

USA zaczęły dostarczać broń bezpośrednio Kurdom. Berlin tego nie zrobi

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zaczęła bezpośrednio dozbrajać Kurdów w Iraku, by mogli podjąć walkę z bojownikami Państwa Islamskiego - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Tymczasem rzecznik niemieckiego rządu stwierdził, że Berlin pozostaje wierny swojej zasadzie nie wysyłania broni w strefę prowadzenia konfliktów zzbrojnych i nie ma mowy o wyjątku również w tym przypadku.

Przedstawiciel służb wywiadowczych USA opuścił Niemcy

Najwyższy rangą przedstawiciel służb wywiadowczych USA opuścił w czwartek Niemcy - informują niemieckie media. Do wyjazdu wezwał go rząd niemiecki w związku z podejrzeniem dwóch przypadków amerykańskiego szpiegostwa w Niemczech.

Pogawędka z Putinem "była bardzo niefortunna ze strony pani kanclerz"

- To był obrazek jak Bush i Putin w czasie igrzysk w Pekinie, kiedy wojska rosyjskie pacyfikowały Gruzję - ocenił pogawędkę Angeli Merkel i Władimira Putina w czasie finałowego meczu mundialu prof. Roman Kuźniar. Doradca prezydenta ds. międzynarodowych stwierdził również, że Rosja moźe mieć w niektórych stolicach - np. w Berlinie - wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie obsady wysokich unijnych stanowisk.

Merkel z Putinem na trybunach w dobrych nastrojach. O czym rozmawiali?

Najpierw było krótkie oficjalne spotkanie, a potem "dogrywka" w czasie finału piłkarskich mistrzostw świata. To wtedy Angela Merkel pokonała kilka metrów i przysiadła się do Władimira Putina, by porozmawiać. O czym? Oczywiście nie wiadomo, ale tak w Berlinie jak i Moskwie zapowiadano, że w czasie polityków w Brazylii znajdzie się czas na dyskusje o Ukrainie. Być może więc politycy nie komentowali meczu, a wyjaśniali nieścisłości.

Rozmowy w trójkącie Berlin-Moskwa-Paryż

Plan pokojowy na Ukrainie powinien być poparty rzeczywistym rozejmem - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielnej rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

"Wzmożona aktywność" rosyjskich szpiegów w Niemczech

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen ostrzegł, że niemieckie służby obserwują w związku z kryzysem na Ukrainie wzmożoną działalność wywiadu Rosji w Niemczech. Agenci mają zbierać informacje i wpływać na opinię publiczną.