Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

W Paryżu próbowali uratować Mińsk

Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy rozmawiali we wtorek w Paryżu o kryzysie ukraińskim, zaapelowali o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, z której wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Merkel u Franciszka. Dostała "Radość Ewangelii"

40 minut, a więc wyjątkowo długo, jak zauważyli watykaniści, trwała rozmowa papieża Franciszka z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Watykanie. W trakcie audiencji Merkel przekazała papieżowi pieniądze na pomoc dla dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Berlin: separatyści naruszają rozejm

Rząd Niemiec ostro potępił zajęcie miasta Debalcewe na wschodzie Ukrainy przez prorosyjskich separatystów. Podkreślono, że ich działania militarne łamią obowiązujący od niedzieli rozejm.

Putin, Merkel i Poroszenko na linii. Te same deklaracje

Przywódcy Rosji, Niemiec i Ukrainy omówili w rozmowie telefonicznej ustalenia z Mińska w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy, głównie kwestie rozejmu, wycofania broni ciężkiej, a także sytuację w pobliżu miasta Debalcewe - podał w nocy z poniedziałku na wtorek Kreml.

Kreml "ma nadzieję" na pokój. Merkel ostrzega, że nie będzie łatwo

- Mamy nadzieję, że porozumienia z Mińska będą przestrzegane - oznajmił Jurij Uszakow, doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej. To pierwszy, dość skąpy, komentarz rosyjskich władz do sytuacji wokół Debalcewego. Z Berlina płyną natomiast słowa, że sytuacja jest "delikatna" i osiągnięcie pokoju będzie "ekstremalnie trudne".

Merkel i Hollande ostrożnie optymistyczni. Jest "iskierka nadziei", "liczyliśmy na więcej"

Angela Merkel podsumowała rozmowy w Mińsku stwierdzeniem, że jest "iskierka nadziei" na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zastrzegła jednak, że "nie ma złudzeń", że potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy. Podobnie wyraża się Francois Hollande, który zaznaczył, że "jeszcze nie wszystko zostało uzgodnione". Szef niemieckiego MSZ mówił natomiast, że "nie wszyscy będą zadowoleni".

Merkel: rozmowy w Mińsku to przebłysk nadziei, nie więcej

- Prezydenci nie jadą do Mińska bez powodu - oświadczyło rosyjskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez Reutera, na temat planowanego na środę przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji ws. Ukrainy. Kreml potwierdził udział w szczycie prezydenta Rosji Władimira Putina, który razem z prezydentami Francji i Ukrainy - Francoisem Hollande'em i Petrem Poroszenką - oraz kanclerz Niemiec ma podjąć kolejną próbę uregulowania trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i doprowadzić do podpisania planu pokojowego. Merkel określiła spotkanie "przebłyskiem nadziei".

Seria telefonów ws. Ukrainy. Obama ostrzega Putina i wspiera Poroszenkę

W przeddzień mińskiego szczytu w sprawie rozwiązania konfliktu ukraińskiego prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej ostrzegł rosyjskiego przywódcę Władimira Putina przed "rosnącymi kosztami dla Rosji", jeśli kraj ten będzie kontynuował agresywne działania na Ukrainie - poinformował Biały Dom. Obama rozmawiał wcześniej także z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Do szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy z apelem o gotowość do kompromisu zatelefonował z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Najpierw Kijów, potem Moskwa. Będą ustępstwa wobec Rosji?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

Nie żyje były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker

Były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker nie żyje. Polityk CDU zmarł w sobotę w wieku 94 lat - poinformował urząd prezydencki w Berlinie. Chrześcijański demokrata należał do polityków wielce zasłużonych dla pojednania polsko-niemieckiego.