Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

"W Berlinie wczoraj było Borodino"

Szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin ocenił, że jego środowe spotkanie w Berlinie z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Rosji było jak słynna bitwa pod Borodino z 1812 roku, w której nie było ani zwycięzców, ani pokonanych.

Kolejny "format normandzki" w środę

Niemcy będą gospodarzem kolejnych rozmów w sprawie Ukrainy, które odbędą się w środę w Berlinie z udziałem ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy - poinformowała rzeczniczka niemieckiego MSZ. Czterostronne rozmowy trwają od zeszłego lata. Mają na celu poszukiwanie dróg zakończenia konfliktu na Ukrainie. Wcześniej we wtorek Kreml oświadczył, że wzmożona aktywność wojsk ukraińskich na wschodzie Ukrainy zmniejsza nadzieje na organizację szczytu przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. Spotkanie w tym gronie miało się odbyć w połowie stycznia w stolicy Kazachstanu, jednak stronom nie udało się dojść do porozumienia w trakcie negocjacji szefów MSZ.

Gorbaczow: Niemcy chcą brać udział w "nowym podziale Europy"

Ostatni radziecki przywódca Michaił Gorbaczow ostrzegł na łamach tygodnika "Der Spiegel" w związku z kryzysem na Ukrainie przed wybuchem wielkiej wojny w Europie. Gorbaczo skrytykował też Niemcy za rzekome plany udziału w "nowym podziale Europy".

"Normandia znowu przyjedzie do Berlina"

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji w piątek uzgodnili telefonicznie, że 12 stycznia spotkają się osobiście w Berlinie - poinformował szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin na Twitterze. Ocenił to jako "jedyny postęp" w rozmowie ministrów.

Jaceniuk zarzuca Zachodowi strach przed Rosją

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzucił Zachodowi, że ze strachu przed Rosją ma obiekcje wobec przyjęcia Ukrainy do NATO. Powiedział też, że Ukrainie potrzebny jest "wielki pakiet pomocowy".

Merkel potwierdza twarde stanowisko ws. sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Rosji jest zrealizowanie przez Kreml całego porozumienia z Mińska. Jej zdaniem nadal nie wiadomo, czy dojdzie do szczytu ws. Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie.

Szczytu ws. Ukrainy nie będzie? "Jeśli mamy tylko porozmawiać, to nie ma sensu"

Dojście do skutku zapowiadanego na połowę stycznia w stolicy Kazachstanu Astanie spotkania na szczycie w sprawie Ukrainy z udziałem przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji nie jest jeszcze zdaniem niemieckiego rządu przesądzone. Francuski prezydent Francois Hollande zastrzegł z kolei, że pojedzie na spotkanie, tylko jeśli "możliwe będzie osiągnięcie realnych postępów".

Kanclerz Niemiec: Kreml musi nacisnąć na separatystów z Donbasu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do władz rosyjskich, by wywarły nacisk na kierownictwo samozwańczych republik separatystów na wschodniej Ukrainie, aby zrealizowało ono ustalenia przyjęte we wrześniu w Mińsku z myślą o zakończeniu konfliktu w Donbasie.

Niemiecka prasa ostro o decyzji Ukrainy. "Narzuca się Zachodowi"

Niemiecka prasa krytycznie ocenia decyzję parlamentu w Kijowie o dopuszczeniu przynależności Ukrainy do międzynarodowych bloków militarnych takich jak NATO. W ocenie dziennikarzy zaostrzy to konflikt z Rosją. Według jednej z gazet, Petro Poroszenko „zachowuje się jak facet, który podpalił swoją kawalerską kwaterę, licząc na to, że kobieta jego marzeń pozwoli mu wprowadzić się do niej”.

Zagadkowa śmierć krytyka Putina. Niemiecki sąd zarządza autopsję

Niemiecki sąd zarządził autopsję zwłok zmarłego w sobotę posła, który był znany ze zdecydowanej krytyki Władimira Putina i popierał ostre sankcje wobec Rosji. Andreas Schockenhoff zmarł niespodziewanie w wieku 57 lat. Prokuratura chce ustalić dokładną przyczynę śmierci, aby "rozwiać wszelkie wątpliwości".