Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Uchodźcy w Libanie to "materiał wybuchowy"

Rząd Niemiec przeznaczy 500 mln euro na pomoc dla uchodźców z Syrii - poinformował szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. W Berlinie dyskutowano nad możliwością wsparcia krajów, które udzieliły schronienia milionom syryjskich uciekinierów.

Kerry w Berlinie. Spotka się z Merkel

Sekretarz stanu USA John Kerry przybył we wtorek do Berlina. Amerykański polityk spotkał się wieczorem z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem, a w środę zwiedzi Muzeum Muru Berlińskiego i będzie rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel.

Sigmar Gabriel: liczymy na pojednanie z Rosją

Wicekanclerz Niemiec ma nadzieję, że mimo kryzysu ukraińskiego, dojdzie do pojednania z Rosją. "Europa potrzebuje Rosji, jesteśmy sąsiadami i dobre sąsiedztwo ma szczególne znaczenie" - powiedział Sigmar Gabriel wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".

Naloty na islamistów? Londyn się waha, Berlin odmawia. "Wysłaliśmy broń. To nie bagatela"

Wielka Brytania nie wyklucza udziału w militarnej akcji przeciw Państwu Islamskiemu, ale nie chce uczestniczyć w nalotach. Przynajmniej w Syrii - przekazał w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. W atakach z powietrza nie wezmą też udziału Niemcy, o czym zapewnił szef tamtejszego MSZ Frank-Walter Steinmeier. To reakcje po wystąpieniu prezydenta USA Baracka Obamy, który z kolei nie przewiduje działań lądowych swoich wojsk.

Merkel: niemieckiemu wojsku wystarczy tyle pieniędzy, ile ma

Kanclerz Angela Merkel wykluczyła możliwość zwiększenia przez Niemcy budżetu na wojsko. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że nowe zadania wynikające z ustaleń ze szczytu NATO zostaną sfinansowane z dostępnych obecnie funduszy.

Niemiecka lewica nie chce wydawać więcej na obronność

Szef klubu parlamentarnego SPD, partii współrządzącej w Niemczech, Thomas Oppermann wykluczył - mimo ustaleń ostatniego szczytu NATO - możliwość zwiększenia przez Niemcy wydatków na wojsko do 2 proc. PKB. Obecnie Berlin przeznacza na obronność 1,3 proc. PKB.

Niemcy boją się Rosji, ale nie chcą baz NATO w Polsce

Większość Niemców jest przeciwnych zarówno wzmocnieniu wojskowej obecności NATO w Europie Środkowej i Wschodniej, jak i przyjęciu Ukrainy do Sojuszu. Przygniatająca większość czuje się jednak zagrożona przez Rosję - podała telewizja ARD.

Berlin: Rosja złamała umowę z NATO z 1997 r., ale...

- To prawda, że Rosja złamała ten akt założycielski - przyznała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen, mówiąc o umowie o współpracy NATO - Rosja z 1997 roku. Zaraz dodała jednak, że nie oznacza to, że NATO ma jej nie przestrzegać.