Muzyka

Muzyka

Na wspaniały pomysł na to, jak przedstawić statystyki dotyczące dokonującej się zmiany klimatu wpadł Daniel Crawford z amerykańskiego University of Minnesota. Zamiast tworzyć nudne wykresy, przełożył dane na dźwięki, po czym zagrał je na swojej wiolonczeli.

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej grają na... piorunach. Opracowali specjalne urządzenie, które wykorzystując wyładowania elektryczne pozwala odtwarzać pewne melodie.

W 30-stopniowym mrozie przez kwadrans Charlie Simpson śpiewał i grał dla mieszkańców syberyjskiej wioski. - To było jedno z tych bolesnych doświadczeń w życiu - podsumował frontman brytyjskiego zespołu Fightstar. Ma jednak powody do zadowolenia, bo jego występ trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako koncert w najzimniejszym miejscu na świecie.

Adele była największym zwycięzcą tegorocznych nagród Billboard Music Awards - zdobyła 12 statuetek na 18 nominacji. Uznano ją m.in. artystą roku i doceniono za najlepszy album pop. Brytyjka nie pojechała jednak na galę do Las Vegas, dlatego na scenie królowali m.in. Usher, LMFAO, Katy Perry i Justin Bieber.

Przed szkołą Rucianem-Nidzie na ławce przysiadła Agnieszka Osiecka. Pomnik naturalnych rozmiarów artystki powstał dzięki lokalnej inicjatywie. Uroczyste odsłonięcie było połączone między innymi z koncertem.

Lider zespołu U2 - Bono - może być najbogatszym muzykiem na Ziemi - donoszą amerykańskie media. Wszystko dzięki zakupowi akcji Facebooka, który w piątek wszedł na amerykańską giełdę.

- Pewnego dnia szłam przez Trafalgar Square w Londynie, które zwykle jest zatłoczone od turystów. Byłam w piżamie, bo pracowałam cały ubiegły dzień. Nikt mnie nie rozpoznał. Kilka osób się obejrzało, ale pewnie pomyśleli sobie: "Co mogła by tu robić Adele w piżamie"? - wyznała najpopularniejsza obecnie piosenkarka na świecie w telewizyjnym wywiadzie. I zdradziła, że nadal będzie się trzymać z dala od sławy, bo świat celebrytów zupełnie jej nie interesuje.

Gitarzysta zespołu Queen Brian May ujawnił, że w czasie jubileuszowego musicalu "We Will Rock You" na londyńskim West Endzie "pojawi się" na scenie Freddie Mercury.

Legendarna Metallica udowodniła w czwartkowy wieczór podczas swojego koncertu w Polsce, że wciąż jest w doskonałej formie. Zespół zagrał na warszawskim Bemowie z okazji 20. rocznicy wydania "Czarnego Albumu". Fani zgodnie przyznawali, że warto było pójść na to niecodzienne widowisko.

Już dziś wieczorem na warszawskim Bemowie zagra legendarna Metallica. Przed nią jako support polski zespół Hunter, w którym za perkusją usiądzie... zastępca Komendanta Głównego Policji Arkadiusz Letkiewicz. - Muzyka to moje drugie życie, od dawna mnie pasjonowała - mówi w rozmowie z TVN24 Letkiewicz.

Na scenie czterej chłopcy z Bydgoszczy. Sala szaleje, fani szturmują scenę, służby interweniują. Wszystko na koncercie w Chinach. Gra ROAN - polski zespół rockowy. Takiego szczęścia nie miał zespół Bayer Full, któremu w Państwie Środka przepowiadano sukces.

Jedni go chwalą, inni się go wstydzą. Nowy hit polskiej reprezentacji na Euro 2012 "Koko Euro Spoko" wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Zdaniem Pawła "Konja" Konnaka wybór piosenki zespołu "Jarzębina" na oficjalny hit biało-czerwonych był dobry i jej wykonawczynie na pewno "będą największym wkładem w światową popkulturę". - Shakira mogłaby im prać kalesony - podkreślił "Konjo".

"Wiocha", "kicz", "obciach" - m.in. takie słowa przeważają w komentarzach internautów do utworu "Koko Euro Spoko" zespołu Jarzębina. Wczoraj piosenka zwyciężyła w SMS-owym plebiscycie na hit biało-czerwonych, który ma zagrzewać polską reprezentację do walki podczas piłkarskich mistrzostw Europy. Na forach i portalach zawrzało, podobnie jak na naszej skrzynce mailowej. "Jaki kraj, taka Shakira" - pisze na Kontakt 24 @Mariusz. "Prosta, wpada w ucho" - ripostuje @klezmer.

Rekord Guinnessa pobity - we Wrocławiu ponad 7,2 tys. osób wykonało na gitarach utwór Jimi'ego Hendriksa "Hey Joe". Gościem honorowym bicia rekordu był Leon Hendrix, brat legendarnego muzyka.

Płacimy ZAiKS-owi kiedy kupujemy płyty, a stacje radiowe za to, że mogą grać muzykę wykonawców w nim zrzeszonych. Ten pieniądze dzieli i wykonawcom wypłaca. Na jakich zasadach i według jakiego wzoru? Bardzo skomplikowanego - jedynie tyle dowiedzieliśmy się pytając o szczegóły. Jednak ZAiKS to tylko jeden ze strażników praw autorskich. Każdy, kto otworzył salon fryzjerski, sklep, hotel czy restaurację musi przygotować się na współpracę także ze STOARTEM, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, czy Związkiem Producentów Audio-Video. Lista instytucji, którym trzeba płacić za umilanie klientom czasu muzyką jest długa.

Rodzeństwo Jacksonów jeszcze latem br. planuje nagranie swojego pierwszego od 1989 roku wspólnego, studyjnego albumu. Wiadomość tę przekazał muzycznemu portalowi Billboard.com najstarszy z braci, Jackie Jackson. Jak widać, pośmiertny renesans twórczości zmarłego Michaela dał szansę ponownemu zaistnieniu zapomnianego bandu.

Fryderyki 2012 rozdane. - Chyba powinnam skończyć dziś karierę - mówiła Ania Rusowicz, odbierając nagrodę w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W sumie zdobyła najwięcej, bo cztery Fryderyki. Triumfował też zespół Zakopower, który otrzymał trzy statuetki.

Lenny Kravitz, jeden z najsławniejszych na świecie muzyków, zabrał się do pracy z legendą designu, Philippem Starckiem. Klasyczny projekt Francuza - krzesło Mademoiselle - przerobił według własnej wizji. I tak powstały krzesła "Goes rock!" w obiciu z wężowej skóry, futra, plecionej skóry i rafii. Projekty zadebiutowały na Milan Design Week.

Michał Kowalonek został nowym wokalistą Myslovitz. Muzycy Myslovitz poinformowali o tym w audycji radiowej Trójki. W piątek dotychczasowy lider zespołu Artur Rojek ogłosił, że odchodzi.

Adele wciąż jest nie do pokonania. Prowadzi wśród finalistów tegorocznych nagród Billboard Music Awards - zdobyła najwięcej nominacji, bo aż w 18 kategoriach. W najważniejszej z nich - Artysta roku - powalczy z silną konkurencją: Lady GaGą, Rihanną, Katy Perry i Lil Waynem. Ile ostatecznie zgarnie statuetek dowiemy się 20 maja, gdy w Las Vegas odbędzie się gala tej prestiżowej imprezy.