Muzyka

Muzyka

Wyjątkowe przedstawienie "Aidy" Verdiego odbyło się w czwartek wieczorem na brzegu Morza Martwego w Izraealu. Mimo drogich biletów, kilkaset osób zasiadło na widowni ustawionej w samym środku izraelskiej pustyni, by w tej niezwykłej scenerii wysłuchać arii.

Tupac Shakur żyje i ukrywa się na Nowej Zelandii - informacja o takiej treści pojawiła się na stronie internetowej amerykańskiej telewizji PBS i wywołała chwilowe poruszenie. Okazało się, że umieścili ją tam hakerzy określający się jako LulzSec.

Lider Rolling Stones został członkiem nowego zespołu Super Heavy. Wraz z nim tworzą go: Dave Stewart z Eurythmics, Joss Stone, syn Boba Marleya Damian Marley i najbardziej znany w Indiach kompozytor muzyki filmowej AR Rahman. Muzycy pracują nad debiutancką płytą, na której będzie można znaleźć utwory "od reggae do ballad i hinduskich piosenek w języku urdu".

Michał Szpak, Ada Szulc, Gienek Loska i Małgorzata Szczepańska-Stankiewicz - to oni wystąpią w finale programu X-Factor. W ostatnim odcinku z show, decyzją jurorów, odpadły "Dziewczyny". Tym samym Maja Sablewska, która opiekowała się zespołami, straciła ostatnich podopiecznych.

Podczas koncertu Rogera Watersa w Londynie na scenie pojawili się pozostali członkowie Pink Floyd: gitarzysta i wokalista David Gilmour oraz perkusista Nick Mason. Muzycy zagrali ostatni raz razem sześć lat temu.

Konkurs piosenki Eurowizji wygrał zespół z Azerbejdżanu "Nikki and Ell", czyli Eldar Gasimov and Niga Jamal. Ich utwór nie należał do faworytów finału tegorocznego festiwalu. Drugie miejsce zajęły Włochy, a trzecie - Szwecja.

Fryderyki 2011 rozdane. Najbardziej utytułowani laureaci w kategorii muzyki rozrywkowej to Monika Brodka i Acid Drinkers. Złotego Fryderyka za muzykę jazzową wręczono Włodzimierzowi Nahornemu, zaś Jerzy Maksymiuk został laureatem Złotego Fryderyka w kategorii muzyka poważna. Najlepszym wokalistą roku został Kuba Badach.

Serbski Sąd Najwyższy zatwierdził ugodę z najpopularniejszą bałkańską piosenkarką Svetlaną "Cecą" Rażnatović, dzięki czemu gwiazda turbofolku zostanie ukarana rokiem aresztu domowego, a nie wieloletnim więzienia. Zapłaci też 1,5 mln euro grzywny.

Sweet Rebels odpadły z X Factora. Dziewczyny po raz kolejny walczyły o przetrwanie, ale Mats Meguenni okazał się lepszy. Kuba Wojewódzki ma wciąż trójkę podopiecznych, Czesławowi Mozilowi zostało dwoje, a Maja Sablewska ma już tylko jedna grupę.

Paul McCartney już nie do wzięcia. Członek legendarnej grupy The Beatles zaręczył się ze swoją wieloletnią dziewczyną, Nancy Shevell.

Bobby McFerrin, Ayo, Iron Maiden, Cassandra Wilson i Joe Cocker - to tylko kilka z gwiazd, które latem tego roku wystąpią w stolicy. Warszawę czeka wyjątkowo gorące kulturalne lato - donosi "Życie Warszawy".

Muzyczny potentat Warner Music Group sprzedany. Koncern trafił w ręce Lena Blavatnika - amerykańskiego miliardera pochodzenia rosyjskiego. Blavatnik w przeszłości był prezesem WMG.

Płyta kompaktowa straciła swojego ojca. W Japonii zmarł Norio Ohga, były prezes koncernu Sony, który uważany jest za twórcę cyfrowego nośnika. To on wyznaczył pojemność pierwszej płyty.

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga znowu wywołała kontrowersje i oburzenie chrześcijan. Zapowiedziała, że w Niedzielę Wielkanocną odbędzie się premiera jej piosenki o miłości Marii Magdaleny do Judasza. - Kiedy przychodzi do mnie, jestem gotowa/Umyję jego nogi moimi włosami, jeśli będzie tego potrzebował - śpiewa gwiazda.

Trasa koncertowa U2 najbardziej dochodowym przedsięwzięciem w historii muzyki. Irlandzcy muzycy swoim tournee "360" pobili właśnie rekord należący do Rolling Stones'ów.

Kilkanaście godzin przesłuchań, narad i dyskusji. W szóstym odcinku programu X Factor jury spośród stu uczestników wybrało najlepszą piętnastkę. Teraz wszyscy oni, podzieleni na trzy grupy, walczyć będą o wejście do półfinału. Każda grupa trafi do innego domu jurorskiego i będzie pod opieką Kuby, Mai lub Czesława.

W bliskim sąsiedztwie, a jednak w zupełnie różnej atmosferze - w Warszawie odbyły się dwa koncerty upamiętniające rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowany został po południu na Placu Zamkowym. Z repertuarem patriotycznych pieśni wystąpili m.in.: Jan Pietrzak i Lech Makowiecki. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Udział w nim wzięli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu przybędzie w tym roku pięć upamiętnień. Pojawią się gwiazdy Basi Trzetrzelewskiej, Perfectu, Maanamu, Edyty Geppert i Karin Stanek. Czy dołączy do nich Doda? Z taką inicjatywą wyszli fani artystki, ale decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Jazda komunikacją miejską nie musi być nudna. W Helsinkach na tory wyjechał tramwaj, w którym można na żywo posłuchać arii operowych.