Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów

262 miliardów złotych - tyle wyniósł skumulowany poziom luki podatkowej w latach 2008-2015 - poinformował Tomasz Strąk z Ministerstwa Finansów. Dodał, że w Unii Europejskiej nie ma takiego kraju, w którym luka ta wzrosła w tym okresie tak "imponująco".

Wpłata niemal 9 miliardów złotych zysku z Narodowego Banku Polskiego oraz wyższe niż rok temu dochody z podatku VAT sprawiły, że po pierwszym półroczu budżet ma kilka miliardów złotych nadwyżki. Eksperci wskazują, że na koniec roku deficyt może być nawet o połowę niższy od planu.

Skarbówka coraz więcej nadpłaconego podatku VAT nie zwraca przedsiębiorcom. W pierwszym półroczu tego roku kwota wstrzymanych zwrotów wzrosła czterokrotnie do 266,1 mln zł. W tym samym okresie rok wcześniej było to 68,5 mln zł. "Kontrolerzy coraz szybciej identyfikują oraz coraz skuteczniej typują do kontroli podmioty, gdzie zachodzi podejrzenie wysokiego ryzyka próby wyłudzenia" - poinformował tvn24bis.pl resort finansów.

- Nie będzie podwyżek podatków w 2017 roku, ale utrzymamy stawkę VAT - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Dodał, że jest zwolennikiem zakazu handlu, ale takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone początkowo tylko w pierwszą niedzielę w miesiącu. Szałamacha zaprzeczył też informacjom, że rząd pracuje nad podwyżką składki ZUS dla lepiej zarabiających.

Na gorącym uczynku złapano osoby, które na Opolszczyźnie zlewały z rozpuszczalnik do bitumów z naczepy-cysterny do zbiorników stacji paliw. Następnie sprzedawano go jako olej napędowy. Nielegalne rozprowadzanie rozpuszczalnika naraziło Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 40 mln zł.

- Ten list jest dość żałosny – powiedział w programie Fakty z Zagranicy w TVN24BiS prof. Witold Orłowski i dodał: „ja to widzę, jako żałosną próbę ze strony ministra (…) Naiwnością jest oczekiwanie ze strony Ministerstwa Finansów, że Trybunał Konstytucyjny da się uprosić”. - Minister wykazał się naiwnością – dodał drugi gość programu Fakty z Zagranicy w TVN24BiS – prof. Stanisław Gomułka. - Ten list przez ujawnienie zaszkodził rządowi – podsumował ekonomista.

Kluczyki do głównej nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej, czyli nowego samochodu trafiły w ręce pana Stefana z Mścic koło Koszalina w województwie zachodniopomorskim. To czwarte auto przekazana za zwycięski paragon zarejestrowany w loterii.

Zwycięzca Narodowej Loterii Paragonowej pan Piotr z Włocławka odebrał w piątek główną nagrodę w konkursie: samochód osobowy. Loteria jest akcją edukacyjną Ministerstwa Finansów, która ma zachęcić do uczestnictwa w legalnym obrocie gospodarczym i zmniejszyć szarą strefę.

Zwycięski paragon w pierwszym losowaniu nagród Narodowej Loterii Paragonowej z 16 listopada 2015 r. należy do pana Adama mieszkańca Lęborka w województwie pomorskim. W październiku zarejestrował on na stronie loterii 20 paragonów, w tym ten jeden, który wymieni na Opla Astrę. Natomiast sprzedawca, który wydał szczęśliwy paragon, otrzyma iPada Air2.