Łotwa

Łotwa

Blisko połowa mieszkańców Estonii obawia się konfliktu militarnego na terytorium swojego kraju - wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondażu społecznego. Estończycy czują się jednocześnie najbardziej bezpieczni spośród narodów bałtyckich. W badaniu dotyczącym poczucia bezpieczeństwa uczestniczyli także obywatele Łotwy i Litwy.

- NATO powinno przede wszystkim dbać o to, aby flanka wschodnia Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tę spójność, jednomyślność i solidarność - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem. Prezydent Łotwy Raimonds Vejonis z małżonką Ivetą Vejone przebywa w poniedziałek z oficjalną wizytą w Polsce.

Na Łotwę przybyło w czwartek 150 słowackich żołnierzy wraz ze sprzętem. Przez trzy kolejne miesiące będą oni wspólnie ćwiczyć z Łotyszami. To kolejna odsłona realizacji porozumień osiągniętych na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, gdzie państwa Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o rotacyjnym wsparciu wojskowym dla państw bałtyckich.

Amerykanie niezadowoleni z wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA mogą wyjechać na Łotwę. Zaprasza ich twórca portalu moveto.lv, który udostępnia niezbędne informacje związane z imigracją. W czasie kampanii prezydenckiej wielu przeciwników kandydata republikanów zapowiadało, że w przypadku jego zwycięstwa zastanowią się nad emigracją do Kanady, o Łotwie nie wspominali.

Włochy wyślą około 140 żołnierzy na Łotwę jako część sił pod dowództwem kanadyjskim w ramach misji NATO dla przeciwdziałania ewentualnemu rosyjskiemu zagrożeniu militarnemu - oświadczył w piątek włoski minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni.

Ministerstwo sprawiedliwości Łotwy przedstawiło projekt ustawy zakazującej noszenia burki w miejscach publicznych - poinformowało miejscowe radio. W 2015 roku podobną inicjatywę odrzucił parlament. Społeczność muzułmańska w tym kraju jest niewielka.

Łotwa i Estonia planują wzniesienie na swych granicach z Rosją ogrodzenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo regionu bałtyckiego i móc lepiej kontrolować napływ uchodźców, którzy próbują dostać się nielegalnie do strefy Schengen.

Nowe badania instytutu RAND wskazują, że rosyjskie siły byłyby w stanie opanować kraje nadbałtyckie w ciągu mniej niż trzech dni. Ponadto think tank wskazuje, że gdyby Moskwa zdecydowała się najechać Litwę, Łotwę i Estonię, to USA i inne państwa NATO nie miałyby dobrych opcji odpowiedzi.

Pierwszy raz od wybuchu konfliktu na Ukrainie, w patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi biorą udział w pełni uzbrojone niemieckie myśliwce - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - To środek, który służy wyrównaniu szans i działa na żołnierzy motywująco - tłumaczy główny dowódca Luftwaffe Karl Müllner.

Łotewskie Siły Zbrojne poinformowały, że w niedzielę przy granicy morskiej Łotwy odnotowano obecność rosyjskiej fregaty nowej generacji Admirał Gorszkow. Zwiększona aktywność rosyjskiej floty i lotnictwa w pobliżu granic krajów nadbałtyckich jest reakcją na napięte stosunki Rosji z NATO.