Łotwa

Łotwa

Łotewski parlament zaakceptował podniesienie wydatków wojskowych do poziomu 2 procent PKB, czyli zgodnie z zaleceniami NATO. - Działania Rosji na Ukrainie zmusiły państwa Europy do przemyślenia swojego nastawienia do bezpieczeństwa, które wcześniej braliśmy za pewnik - stwierdził podczas obrad premier Łotwy.

Cztery francuskie myśliwce wzmocnią natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej nad trzema państwami bałtyckimi - poinformował w Waszyngtonie szef sztabu generalnego francuskiej armii gen. Pierre de Villiers. Maszyny będą stacjonowały od niedzieli w Polsce.

Łotwa otrzymuje sygnały, że Rosja w sposób tajny gromadzi opinie Łotyszy mieszkających w pobliżu granicy z Rosją na temat swojej polityki - powiedział szef parlamentarnego komitetu bezpieczeństwa narodowego Valdis Zatlers.

NATO od maja zwiększy do 12 liczbę samolotów patrolujących niebo nad państwami bałtyckimi w celu wzmocnienia obrony Europy Wschodniej z powodu napięć z Rosją w sprawie Ukrainy - poinformował przywoływany przez agencję Reutera wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w środę w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".

Mija trzecia doba od zawalenia się dachu supermarketu w Rydze. Lokalne władze podały, że w wyniku czwartkowej katastrofy budowlanej zginęły 54 osoby, a 29 trafiło do szpitali, część ze skomplikowanymi złamaniami lub urazami wewnętrznymi. Na miejscu nadal pracują ekipy ratunkowe. - Szanse, żeby znaleźć kogokolwiek żywego, są w tej chwili zerowe - relacjonował z Rygi Adam Krajewski, specjalny wysłannik TVN24.