Łotwa

Łotwa

Łotwa chce zbudować mur na granicy z Rosją

Cztery lata i 17 mln euro - tyle potrzebuje Łotwa, by odgrodzić się od Rosji murem - powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych bałtyckiego kraju, Rihards Kozlovskis. Jego resort chce uwzględnienia tej kwoty w pracach nad nowym budżetem.

Pilot i załoga "pod wpływem". Nieudany czarter do Grecji

Czteroosobowa załoga łotewskich linii lotniczych Air Baltic została wyprowadzona rano na lotnisku w Oslo z czarterowego samolotu, który miał odlecieć do Grecji. U wszystkich stwierdzono poziom alkoholu wyższy niż dopuszczalne 0,2 promila - podała policja.

"Czy możliwa jest rosyjska interwencja w Finlandii i w państwach bałtyckich? Tak"

Rosja może zagrażać bezpieczeństwu państw nadbałtyckich, uważa prezydent Ukrainy. - Narażone na niebezpieczeństwo mogą być także państwa znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – dodał w wywiadzie dla austriackiej gazety "Kurier" Petro Poroszenko szacujący, że po stronie rebeliantów na wschodzie Ukrainy walczy 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a kolejnych 60 tys. wojskowych z Rosji brało udział w aneksji Krymu.

"Czy Rosja jest legalna? Zamordowała cara". Odpowiedź na śledztwo Moskwy

Dochodzenie rosyjskiej prokuratury generalnej w sprawie uzyskania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii w 1991 r. wywołało powszechne oburzenie w tych krajach. Litewskie MSZ uznało sprawę za prowokację i nazwało działania rosyjskich śledczych "absurdem prawnym, moralnym i politycznym". "Nie do przyjęcia i absurdalne" - zakomunikowało łotewskie MSZ. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Niepodległość państw bałtyckich na celowniku rosyjskiej prokuratury

Najpierw była sprawa przekazania Ukrainie Krymu w 1954 roku. Teraz Prokuratura Generalna Rosji sprawdza, czy uznanie w 1991 r. niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii przez władze ZSRR było legalne. O sprawie poinformowała rosyjska agencja Interfax. Rosyjska opozycja twierdzi, że prokuratura nie ma takich uprawnień. Litewskie MSZ nazwało dochodzenie prokuratury "absurdem prawnym, moralnym i politycznym".

Berlin ostro o groźbach Putina: przypominają zimną wojnę

Działania Władimira Putina przypominają te z okresu zimnej wojny - powiedział w środę szef niemieckiej dyplomacji, Frank-Walter Steinmeier, odnosząc się do zapowiedzi prezydenta Rosji o produkcji dodatkowych 40 międzykontynentalnych pocisków balistycznych w ramach rozbudowy arsenału atomowego.

Łotwa ma nowego prezydenta

Nowym prezydentem Łotwy zostanie dotychczasowy minister obrony Raimonds Vejonis, o czym zadecydowało w środę ostatnie głosowanie w 100-osobowym parlamencie, który wybiera szefa państwa raz na cztery lata. Za Vejoniserm opowiedziało się 55 deputowanych, przeciw było 42.

Łotysze boją się "zielonych ludzików". Wojna hybrydowa już się zaczęła?

To ma być czytelny sygnał dla "zielonych ludzików". Łotysze decydują się na wzmocnienie swoich sił zbrojnych w obawie przed wojną hybrydową. Jej oznaki, zdaniem premier Łotwy, już widać. Władze ostrzegają zwłaszcza przed rosyjską propagandą w mediach, na którą podatna może być 40 proc. mniejszość rosyjska na Łotwie. Materiał reportera programu "Polska i Świat".

Marsz weteranów SS na Łotwie

Ok. 1,5 tys. osób uczestniczyło w Rydze w marszu łotewskich weteranów oddziałów Waffen SS, które walczyły z wojskami sowieckimi podczas drugiej wojny światowej. Marsz, mający czcić pamięć poległych towarzyszy broni, wywołał zdecydowany protest, przede wszystkim ze strony Rosjan.

Amerykańskie czołgi nad Bałtykiem. "Przywiodła nas tu obrona wolności"

Amerykańscy żołnierze pozostaną w państwach bałtyckich i w Polsce tak długo, jak będzie to niezbędne do odstraszania Rosji i umacniania obecności NATO - powiedział w poniedziałek w Rydze amerykański generał John O'Connor. Wcześniej w porcie w Rydze wyładowano 120 pojazdów amerykańskiego wojska, w tym najcięższy sprzęt w postaci czołgów M1 Abrams i transporterów opancerzonych M2 Bradley. Amerykańskie uzbrojenie ma służyć do ćwiczeń. Łącznie na 90-dniowych ćwiczeniach na Łotwie pojawi się 3 tys. Amerykanów.

Miażdżący raport: jeśli Zachód nie zmieni polityki wobec Rosji, Europę czekają wojny

Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany teraz, to Europę w kolejnych latach czekają kolejne wojny - tak brzmi teza, jaką w Waszyngtonie przedstawili w środowe popołudnie członkowie amerykańskiego think-tanku Atlantic Council. W dokumencie przedstawionym senatorom rysują wizję polityki zagranicznej USA i innych państw zachodnich, która pozwoli zneutralizować zagrożenie wynikające ze sprawowania władzy na Kremlu przez Putina i byłych agentów KGB. Analitycy przestrzegają też, że wkrótce może dojść do prób zaatakowania państw bałtyckich.