Łotwa

Łotwa

Cztery francuskie myśliwce wzmocnią natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej nad trzema państwami bałtyckimi - poinformował w Waszyngtonie szef sztabu generalnego francuskiej armii gen. Pierre de Villiers. Maszyny będą stacjonowały od niedzieli w Polsce.

Łotwa otrzymuje sygnały, że Rosja w sposób tajny gromadzi opinie Łotyszy mieszkających w pobliżu granicy z Rosją na temat swojej polityki - powiedział szef parlamentarnego komitetu bezpieczeństwa narodowego Valdis Zatlers.

NATO od maja zwiększy do 12 liczbę samolotów patrolujących niebo nad państwami bałtyckimi w celu wzmocnienia obrony Europy Wschodniej z powodu napięć z Rosją w sprawie Ukrainy - poinformował przywoływany przez agencję Reutera wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w środę w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".

Mija trzecia doba od zawalenia się dachu supermarketu w Rydze. Lokalne władze podały, że w wyniku czwartkowej katastrofy budowlanej zginęły 54 osoby, a 29 trafiło do szpitali, część ze skomplikowanymi złamaniami lub urazami wewnętrznymi. Na miejscu nadal pracują ekipy ratunkowe. - Szanse, żeby znaleźć kogokolwiek żywego, są w tej chwili zerowe - relacjonował z Rygi Adam Krajewski, specjalny wysłannik TVN24.

Polska jest w grupie państw, które mają największe problemy z wdrażaniem przepisów Unii Europejskiej - wynika z informacji Komisji Europejskiej. Gorzej radzą sobie Włochy, Belgia i Hiszpania. - Opóźnienia we wdrażaniu prawa to raczej nie wina rządu, ale m.in. napiętego terminarza - tłumaczy szefowa sejmowej Komisji ds. UE Agnieszka Pomaska.

Szwecja dołączyła do największych od siedmiu lat manewrów NATO - Steadfast Jazz. Są trzecim krajem spoza Sojuszu, który zdecydował się na udział w listopadowych ćwiczeniach.

Czerwony Krzyż w opublikowanym w czwartek raporcie ostrzegł przed konsekwencjami kryzysu gospodarczego w Europie. Sytuacja jest najgorsza od 60 lat. W 2012 roku w Europie organizacja wspomogła żywnością 3,5 mln ludzi, czyli o 75 proc. więcej niż w 2009 roku.

Minister obrony Łotwy oskarżył Moskwę, że z premedytacją wysyła samoloty wojskowe w pobliże łotewskiej przestrzeni powietrznej. - To nie tylko prowokacja i pokaz siły, ale też element wojskowego programu szkoleniowego - powiedział Artis Pabriks w wywiadzie dla łotewskiej telewizji w środę wieczorem.