Łotwa

Łotwa

Władze Łotwy ogłosiły, że zawieszają pozwolenie na nadawanie programów dziewięciu rosyjskojęzycznych kanałów telewizyjnych, kontrolowanych przez między innymi multimilionera Jurija Kowalczuka. Biznesmen, objęty sankcjami Unii Europejskiej po aneksji Krymu przez Rosję, uchodzi za bankiera prezydenta Władimira Putina.

Trzy z czterech łotewskich partii uczestniczących w rozmowach koalicyjnych w sprawie utworzenia nowego rządu ogłosiły w środę, że wycofały swoje poparcie dla konserwatysty Janisa Bordansa, któremu prezydent powierzył misję sformowania nowego gabinetu. Bordans przyznał, że "rządu, jaki sobie wyobrażał, nie da się utworzyć".

Oficjalne wyniki wyborów do parlamentu w Rydze podane w niedzielne popołudnie nie pozostawiły złudzeń. Prorosyjska Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda" zdobyła niemal 20 procent głosów, wygrywając po raz trzeci z rzędu od 2011 roku. Rządząca do tej pory koalicja straciła ponad połowę głosów, a populiści, którzy startowali po raz pierwszy, znaleźli się na drugim miejscu.

Po przeliczeniu 80 procent głosów z 856 na 1078 komisji wyborczych w sobotnich wyborach do parlamentu Łotwy prowadzi prorosyjska, Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda". Uzyskała ona 20,59 procenta oddanych głosów - podała w niedzielę w nocy Centralna Komisja Wyborcza.

W czasach mroków, przemocy i prześladowań płomień wolności nigdy nie gaśnie, lecz inspiruje nadzieję na przyszłość - powiedział Franciszek w orędziu do narodów Litwy, Łotwy i Estonii. W sobotę rozpocznie się jego wizyta w tych krajach.

Papież Franciszek odwiedzi w dniach 22-25 września Litwę, Łotwę i Estonię - ogłosił w piątek rzecznik Watykanu Greg Burke. Tym samym potwierdził wcześniejsze informacje o planach takiej podróży do republik bałtyckich. - To będzie historyczna wizyta – oceniła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Blisko połowa mieszkańców Estonii obawia się konfliktu militarnego na terytorium swojego kraju - wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondażu społecznego. Estończycy czują się jednocześnie najbardziej bezpieczni spośród narodów bałtyckich. W badaniu dotyczącym poczucia bezpieczeństwa uczestniczyli także obywatele Łotwy i Litwy.