Badacze: jeśli zjemy o jedną piątą wołowiny mniej, tempo znikania lasów zmniejszy się o połowę

Źródło:
Nature, tvnmeteo.pl
Scenariusze zmian klimatu
Scenariusze zmian klimatuTVN24
wideo 2/17
Zmiany klimatu

Gdyby ludzie jedli o jedną piątą wołowiny mniej, tempo wylesiania spadłoby o połowę - twierdzą eksperci z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK). Jako alternatywę sugerują zamienniki tego mięsa. Swe wnioski oparli na analizie cyfrowego modelu, symulującego sytuację klimatyczną na świecie do 2050 roku.

Co dwie sekundy z powierzchni Ziemi znika las o powierzchni ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych - twierdzą aktywiści na rzecz ochrony klimatu. Przytaczają dane, że od 1990 roku świat stracił 420 milionów hektarów lasów - to obszar większy niż Indie. Główne powody? Ekspansja rolnictwa i hodowli zwierząt, nieodpowiedzialne pozyskiwanie drewna, działania przemysłu górniczego. W Amazonii głównym czynnikiem wypierającym puszczę jest rozprzestrzenianie się pastwisk dla bydła. Co miesiąc przez to o ponad 400 kilometrów kwadratowych zmniejsza się powierzchnia lasów deszczowych w Brazylii - szacuje organizacja WWF. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) zasugerowali, w jaki sposób znacząco - o połowę - można spowolnić proces deforestacji. Zalecają ograniczenie o 20 procent spożycia mięsa wołowego. Wyniki ich analiz opublikowało czasopismo "Nature".

Dlaczego hodowla bydła szkodzi ekosystemom

Wycinanie terenów leśnych pod wypas bydła ma wpływ nie tylko na klimat na kuli ziemskiej, ale także na bioróżnorodność i odporność ekosystemów. Zmniejszający się areał lasów oznacza zwiększoną konkurencję pomiędzy gatunkami, co może doprowadzić do utraty cennych przedstawicieli fauny i flory. Na dodatek rozwój rolnictwa na terenach leśnych całkowicie zmienia stosunki wodne w glebie, doprowadzając do lokalnych susz czy powodzi.

Rokrocznie przemysł spożywczy pochłania ogromne ilości zasobów: wody do podlewania roślin i pojenia zwierząt; energii do zasilania linii produkcyjnych i systemów towarzyszących; paliw do transportu półproduktów i gotowej żywności. Cały ten proces stanowi olbrzymie obciążenie dla środowiska. Jak tłumaczy Florian Humpenöder z PIK, główny autor badania, produkcja żywności odpowiada za ponad 30 procent światowej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Największym zaś tego źródłem jest produkcja mięsa wołowego. Ma to związek z bardzo wysoką emisją metanu, uwalniającego się w trakcie życia zwierząt hodowlanych.

Wielohektarowe pastwiska to jeden z filarów ekonomicznych regionu AmazoniiShutterstock

Co, jeśli nie wołowina

Jako alternatywę dla produktów przemysłu mięsnego naukowcy proponują zamienniki wołowiny. Jednym z nich jest mykoproteina, białkowy substytut z grzybów z gatunku Fusarium venenatum. W naturze mikroorganizmy te żyją w glebie, ale na potrzeby procesu produkcyjnego umieszczane są w ogromnych zbiornikach, wypełnionych pożywką i utrzymywanych w odpowiedniej temperaturze. Mykoproteina zawiera bardzo duże ilości białka, a co z punktu widzenia konsumentów najważniejsze, może być poddawana obróbce, by wyglądała i smakowała tak samo, jak produkty mięsne, które miałaby zastąpić.

Mykoproteina jako substytut mięsa trafiła na rynek brytyjski w latach 80. ubiegłego wieku, a obecnie jest już dostępna w wielu krajach. Jak jednak twierdzi Franziska Gaupp, badaczka systemów żywnościowych z poczdamskiego instytutu, w omawianym badaniu po raz pierwszy oszacowano skutki środowiskowe częściowego zastąpienia wołowiny mykoproteiną. Naukowcy porównali wpływ spożywania każdego z tych produktów na środowisko naturalne za pomocą cyfrowego modelu, symulującego sytuację klimatyczną na świecie do 2050 roku. Uwzględniał on najważniejsze czynniki, w tym prognozowany wzrost liczby ludności, zmiany zapotrzebowania na żywność czy zwiększenie się świadomości ekologicznej wśród populacji.

Badacze doszli do wniosku, że jeśli do 2050 roku zastąpilibyśmy 20 procent - jedną piątą - spożywanego mięsa wołowego grzybowymi zamiennikami, proces wylesiania zmniejszyłby się o połowę w stosunku do sytuacji, w której produkcja wołowiny postępowałaby w takim samym tempie, co obecnie. Naukowcy argumentują, że mniejsza populacja bydła oznacza również zmniejszone emisje gazów cieplarnianych, a większy areał lasów - zdrowsze ekosystemy i lepsze warunki dla cennych gatunków roślin i zwierząt.

Proces deforestacji powoduje utratę nawet 400 km kwadratowych lasu miesięcznieShutterstock

Co może stanąć na przeszkodzie

Badacze przyznają, że samo zastąpienie wołowiny mykoproteiną nie rozwiązałoby problemu zmian klimatycznych. Proces produkcji grzybowego substytutu na skalę przemysłową, chociaż pochłaniający znacznie mniej wody i przestrzeni, wymaga i tak bardzo dużych nakładów energetycznych. Alexander Popp, współautor badania, wskazuje, że jednym z największych wyzwań będzie jednoczesna dekarbonizacja produkcji energii elektrycznej.

Wśród przeszkód, które w praktyce mogą utrudnić przeprowadzenie zalecanego przez badaczy planu, poza takimi kwestiami, jak trudności w zmianie przyzwyczajeń konsumenckich, wymieniane są liczne czynniki natury gospodarczej i społecznej. Choćby to, że na obszarach otaczających amazońskie lasy deszczowe produkcja mięsa wołowego to najważniejsza gałąź gospodarki. Szacuje się, że łącznie jest to 230 milionów zwierząt i dla wielu ludzi stanowi główne źródło dochodu.

- To badanie to świetny punkt startowy - przekonuje Gaupp. Jak dodaje, w następnej kolejności powinno się sprawdzić, jaki wpływ na środowisko miałoby zastąpienie wołowiny takimi produktami, jak mięso wyhodowane w laboratorium lub alternatywne produkty roślinne.

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: Nature, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niedziela przynosi w Polsce ulewy, związane z niżem śródziemnomorskim, który wpływa na pogodę w naszym kraju. W związku z intensywnymi opadami deszczu na południu kraju pojawiają się pierwsze utrudnienia. Strażacy odnotowali dziesiątki interwencji.

Zalane drogi, przerwany wał. Coraz więcej akcji straży

Zalane drogi, przerwany wał. Coraz więcej akcji straży

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 27.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Front niesie deszcz

Gdzie jest burza? Front niesie deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W przeważającej części kraju obowiązują też alarmy drugiego stopnia. To oznacza, że pogoda za sprawą deszczonośnego niżu genueńskiego może być bardzo groźna.

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW najwyższego stopnia

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W niedzielę 27.07 wystąpią opady deszczu, miejscami bardzo intensywne. Poza tym prognozowane są burze, podczas których porywy wiatru mogą sięgać 100 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Pogoda na dzień - niedziela, 27.07. Dzień pod znakiem niebezpiecznych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez układ niżowy o genezie śródziemnomorskiej. Przyniesie on obfite opady deszczu i burze. Sprawi, że napłynie do nas chłodne powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie miejscami 20 stopni.

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Trzebinia jest idealnym miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Warto odwiedzić zabytkowy park miejski, zalewy Balaton i Chechło, a także liczne trasy spacerowe i rowerowe.

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk