Kosmos

Kosmos

Piątkowa noc jest wyjątkowa: Księżyc jest akurat w pełni, a na dodatek znajduje się w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity. W efekcie tam, gdzie dopisała pogoda, satelita naszej planety na niebie jest dużo większy i jaśniejszy niż zwykle. To pierwszy taki przypadek od 15 lat.

W 1572 roku "nowa gwiazda" pojawiła się na niebie, zadziwiając astronomów całego współczesnego naukowego świata. Wśród nich był duński badacz Tycho Brahe, który opisując ją wtedy, zmienił nieodwracalnie bieg nauki. Dziś zjawisko, teraz nazywane supernową zostało ponownie zaobserwowane przez naukowców Instytutu Maxa Plancka. I znów wzbogaciło naukę.

O godz. 22:25 prom kosmiczny "Endeavour" wylądował na zapasowym lotnisku w bazie lotniczej Edwards w Kalifornii. NASA zdecydowała się opóźnić lądowanie powracającego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wahadłowca ze względu na złą pogodą nad Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Kosmiczne ambicje Europy zostały zasilone dużym zastrzykiem finansowym - na plany podboju kosmosu przeznaczono 10 miliardów euro. Europejska Agencja Kosmiczna właśnie zatwierdziła budżet organizacji na następne lata, większy od spodziewanego.

Astronauci z promu Endeavour zakończyli w przestrzeni kosmicznej trzecią z czterech zaplanowanych napraw międzynarodowej stacji ISS. Harmonogram spacerów kosmicznych uległ zmianie, po tym jak w środę jedna z astronautek wypuściła z rąk torbę z narzędziami, która odpłynęła w kosmos.

Astronautka z ekipy promu kosmicznego Endeavour zgubiła w kosmosie torbę z narzędziami. Wszystko miało miejsce podczas pierwszych prac naprawczych na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Dwóch amerykańskich astronautów wyruszyło na ponad sześciogodzinny spacer w kosmosie. Celem misji jest rozwiązanie długotrwałego problemu z systemem zasilania międzynarodowej stacji kosmicznej.

Spływają pierwsze zdjęcia, po tym jak indyjska sonda z sukcesem wylądowała na powierzchni Księżyca. Indie to czwarte państwo na świecie, które świętuje obecność na tym jedynym naturalnym satelicie Ziemi.

NASA opublikowała w piątek pierwsze zdjęcie planety spoza naszego Układu Słonecznego, wykonane przez Teleskop Hubble'a. W tym samym czasie Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) opublikowało... pierwszą fotografię planet w nowo odkrytym układzie.

Czy urodzenie dziecka przeszkadza w kosmicznej karierze? Jak udowodni japońska astronautka, macierzyństwo nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć się na orbicie.

W tym roku wielkość dziury ozonowej znowu zapisała się niechlubnym rekordem w obserwacjach prowadzonych przez NASA. Zajmuje już obszar równy 27 milionów kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że jest już trzy razy większa od Europy!

Cieszą się ci, którzy sobie dłużej pośpią. Przeklinają ci, którzy dłużej posiedzą w pracy. Dziś w nocy zmieniliśmy czas z letniego na zimowy. O godz. 3 rano należało cofnąć wskazówki zegarów o godzinę. Czas letni zacznie znów obowiązywać 29 marca 2009 r.

- Jeśli astronauci dotrą na Marsa, muszą być gotowi spędzić tam resztę życia - ostrzega były amerykański astronauta Edwin "Buzz" Aldrin - drugi w historii człowiek, który stanął na Księżycu. Jego zdaniem nie opłaca się organizować tak trudnego lotu, żeby po roku sprowadzać astronautów na Ziemię.

Indie wystrzeliły w środę bezzałogową sondę o nazwie Chandrayaan-1, rozpoczynając tym samym swą pierwszą misję do Księżyca - powiadomiła miejscowa telewizja. Pierwszy indyjski astronauta ma polecieć w Kosmos do 2014 roku.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są pewni, że UFO istnieje, a ich twierdzenia są przyjmowane z pobłażaniem. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało właśnie w internecie akta z zeznaniami świadków, którzy spotkali kosmitów.

Nieznaną dotąd asteroidę odkryli uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecina. Młodzi Polacy biorą udział w międzynarodowej kampanii poszukiwania planetoid organizowanej przez NASA.

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-13 dotarł we wtorek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie, oprócz załogi statku, znajduje się także kosmiczny turysta z USA Richard Garriott.

Kosmiczny turysta Richard Garriott poleciał w podróż życia, poza atmosferę Ziemi. Za bagatela 35 milionów dolarów kupił miejsce w rosyjskiej rakiecie Soyuz, która leci w ramach współpracy amerykańskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Być może 9 października będzie kiedyś wielkim świętem na naszej planecie. Portal społecznościowy BEBO zorganizował akcję, której finałem jest nadanie wiadomości do planety odległej o 20 lat świetlnych od Ziemi. Czy otrzymają ją inteligentne istoty z innej części naszej galaktyki? A jeśli tak, to czy na nią odpowiedzą?

300 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego doszło do wielkiej kolizji planet. Zderzenie ciał niebieskich podobnych do Ziemi, zaobserwowali astronomowie z UCLA, Tennessee State University i California Institute of Technology. W ich odkryciu najbardziej niepokojące jest to, że do katastrofy doszło w pełni dojrzałym systemie planetarnym, podobnym do naszego.