Kościół katolicki

Kościół katolicki

Episkopat o LGBT+

Konferencja Episkopatu Polski przyjęła stanowisko w sprawie mniejszości homoseksualnych. Podkreślono, że "nie do zaakceptowania są jakiekolwiek akty przemocy fizycznej lub werbalnej, wszelkie formy chuligańskich zachowań i agresji wobec osób LGBT+". O ile to zdanie jest ważne i wychodzące mniejszościom naprzeciw, to reszta dokumentu jest dokładnie taka, jak można się było spodziewać - jest między innymi mowa o czymś, co brzmi jak apel o tworzenie poradni pomagających w powrocie do heteroseksualizmu. Magdalena Gwóźdź. 

"To przesłanie, żeby Biblię traktować jak podręcznik do psychologii i konstytucję"

Konferencja Episkopatu Polski przyjęła stanowisko w sprawie mniejszości homoseksualnych. Podkreślono, że "nie do zaakceptowania są jakiekolwiek akty przemocy fizycznej lub werbalnej, wszelkie formy chuligańskich zachowań i agresji wobec osób LGBT+". W dokumencie też jednak mowa o czymś, co brzmi jak apel o tworzenie poradni pomagających w powrocie do heteroseksualizmu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pandemia to "bardzo duże wyzwanie dla Kościoła". "Taca spadła około dziesięciokrotnie"

Pandemia odcisnęła bardzo duże piętno na finansach Kościoła. Dochody z "tacy" spadły dziesięciokrotnie. Część wiernych po przerwie przestała w ogóle przychodzić do kościoła - mówił w programie "Tak jest" w TVN24 Marcin Dzierżanowski z fundacji Wiara i Tęcza. Ojciec Rafał Szymko, dominikanin, wskazywał, że epidemia "to też element oczyszczenia Kościoła, bo wracają ci, dla których faktycznie istotna jest relacja z Bogiem".

Watykan: nie można targować się o życie sakramentalne

Parafie, nie będąc już jak kiedyś głównym miejscem spotkań i życia społecznego, muszą szukać innych sposobów bliskości i unikać nadmiernej biurokracji - napisano w ogłoszonej w poniedziałek instrukcji Watykanu. Położony w niej został nacisk na konieczność przeprowadzenia procesu odmłodzenia oblicza Kościoła oraz bezinteresowności.