Korea Południowa

Korea Południowa

Koreański prezydent poniżej 50 procent

Poparcie społeczne dla prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina spadło poniżej 50 procent po raz pierwszy od jego zaprzysiężenia w maju 2017 roku – wskazują wyniki badania opinii publicznej. Agencja Yonhap wiąże to ze złą sytuacją na rynku pracy.

Kim Dzong Un chce ustępstw w zamian za denuklearyzację

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un utrzymuje, że jest skłonny przeprowadzić denuklearyzację kraju, ale żąda ustępstw w zamian za swoją "dobrą wolę" – przekazał w czwartek południowokoreański emisariusz, który dzień wcześniej spotkał się z Kimem w Pjongjangu.

Nieoficjalnie: kolejny szczyt w Pjongjangu, wyznaczono datę

Specjalny wysłannik prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina spotkał się w środę w Pjongjangu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - poinformowała kancelaria prezydencka w Seulu. W jego trakcie ustalono dokładną datę i miejsce kolejnego szczytu, w którym wezmą udział przywódcy obu krajów. Szczyt odbędzie się w dniach 18-20 września w Pjongjangu - podał Reuters.

Delegacja Korei Południowej leci do Pjongjangu

Specjalna delegacja z Seulu będzie w Pjongjangu rozmawiać o denuklearyzacji. Przekaże przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Unowi list od prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina – oświadczył przewodniczący delegacji Czung Uj Jong we wtorek, dzień przed planowaną wizytą.

Amerykański dowódca zablokował międzykoreański projekt

Dowódca wojsk amerykańskich w Korei Południowej gen. Vincent Brooks zablokował plan sprawdzania połączeń kolejowych między dwiema Koreami – podał południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo", oceniając, że zrobił to, by powstrzymać odwilż w dwustronnych relacjach.

Seul: potrzeba szczytu Kim-Mun wzrosła przez impas w rozmowach

Coraz pilniejsza staje się potrzeba kolejnego spotkania prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem – oznajmił we wtorek rzecznik pałacu prezydenckiego w Seulu. Jak wyjaśnił, spowodowana jest ona przez zastój w negocjacjach pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Przełożona wizyta Pompeo w KRLD. Południowokoreańskie MSZ: niefortunna decyzja

Południowokoreańskie MSZ uznało w sobotnim oświadczeniu za "niefortunne" odłożenie wizyty w Korei Północnej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Zaznaczyło, że najważniejsze jest dążenie do "znacznego postępu" w kwestii denuklearyzacji. W piątek prezydent USA Donald Trump poinformował, że wstrzymał podróż sekretarza stanu do KRLD.

Wyższy wyrok dla byłej prezydent. 25 lat więzienia za korupcję

Sąd apelacyjny w Seulu skazał w piątek byłą prezydent Korei Południowej Park Geun Hie na 25 lat więzienia za nadużycie władzy, korupcję i wymuszenia. Wcześniej Park została skazana na 24 lata więzienia. W ubiegłym roku usunięto ją z urzędu w rezultacie skandalu korupcyjnego. Była prezydent utrzymuje, że jest niewinna i padła ofiarą "politycznej zemsty".

177 rozdzielonych rodzin spotykało się po ponad pół wieku

W Górach Diamentowych w Korei Północnej rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie członków rodzin rozdzielonych w wyniku wojny koreańskiej w latach 1950-53. Spotkania 177 rodzin to efekt poprawy relacji między Koreą Północną i Koreą Południową. Odbywają się one w Parku Narodowym Gór Kumgang.

We wrześniu kolejny szczyt. Korea Północna już mówi o "przeszkodach"

Kolejny szczyt przywódców Korei Północnej i Południowej - Kim Dzong Una i Mu Dze Ina - odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu. Uzgodniły tak delegacje obu krajów na spotkaniu w poniedziałek w granicznej wsi Panmundżom. Przewodniczący delegacji północnokoreańskiej podkreślił, że ważne jest, by usunąć "przeszkody" stojące na drodze do porozumienia.

Mogherini odwiedziła strefę zdemilitaryzowaną

Wysoka przedstawiciel do spraw polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini spotkała się w poniedziałek w Seulu z minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha. Na spotkaniu zaznaczono wspólną wizję pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.