Komisja Europejska

Komisja Europejska

Komisja Europejska skarży Węgry do unijnego trybunału

Komisja Europejska postanowiła skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Węgrom w związku z polityką imigracyjną tego kraju. Budapeszt uznał za przestępstwo działania związane ze wsparciem dla osób ubiegających się o azyl.

Ursula von der Leyen walczy o poparcie. Liberałowie stawiają warunki

Grupa Odnowić Europę, która zrzesza w Parlamencie Europejskim liberałów, postawiła kandydatce na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen warunki, od spełnienia których uzależnia poparcie dla niej. Frakcja chce między innymi gwarancji nakładania sankcji na kraje za łamanie praworządności.

"Oczekujemy konkretnej oferty". Stawiają warunek von der Leyen

Chcemy zobaczyć bardzo konkretne propozycje programowe - oświadczyła liderka Zielonych w Parlamencie Europejskim Ska Keller po spotkaniu z Ursulą von der Leyen. Było to pierwsze spotkanie von der Leyen z europosłami tej frakcji po nominacji Niemki na kandydatkę na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

Inżynier aeronautyki i doktor ekonomii. Pokieruje unijną dyplomacją

Nominowany przez Radę Europejską na wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell pochodzi z Katalonii i jest związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Był już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a wcześniej, dwukrotnie, ministrem.

Nominacja von der Leyen rozczarowaniem dla socjalistów. Babisz i Orban zadowoleni

Politycy frakcji socjalistów nie kryli rozczarowania nominacją Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej. Przeciwne nastroje panują wśród liderów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Premier Czech Andrej Babisz ceni Niemkę za "doświadczenie i konserwatyzm", a premier Węgier Viktor Orban dostrzega w tej nominacji możliwość zwrotu w Europie.

"Byliśmy o krok od wyboru kandydata radykalnego"

Nasze cele na szczycie Unii Europejskiej zostały osiągnięte - podkreślił na konferencji po szczycie Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. - Pokazaliśmy, że potrzebujemy kandydatów, którzy mają potencjał łączenia, a nie antagonizowania - dodał.

Jest porozumienie w sprawie unijnych stanowisk

Donald Tusk przedstawił we wtorek decyzje Rady Europejskiej dotyczące obsadzenia najważniejszych unijnych stanowisk. Kandydatką na szefową Komisji Europejskiej została Niemka Ursula von der Leyen. Inne czołowe funkcje mają objąć Hiszpan Josep Borrell, Francuzka Christine Lagarde oraz Belg Charles Michel.

Unijny szczyt wznowił obrady z kilkugodzinnym opóźnieniem. Tusk: porozumienie jest coraz bliżej

Po kilkakrotnym przesuwaniu terminu, szczyt Unii Europejskiej w Brukseli wznowił obrady. Poinformował o tym we wtorek po godzinie 16 rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Unijni przywódcy od niedzieli próbują dojść do porozumienia w sprawie obsady najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Według mediów wśród kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej pojawiła się niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

"Zakończyliśmy dzień porażką, co daje bardzo zły obraz"

- Jest to po prostu nieprawdopodobnie skomplikowane. Jest tak wiele frakcji politycznych - mówił w poniedziałek premier Holandii Mark Rutte, komentując fiasko dotychczasowych rozmów na szczycie Unii Europejskiej, który powinien zakończyć się rozdzieleniem najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Prezydent Francji Emmanuel Macron obrady uznał za "porażkę".