Komisja Europejska

Komisja Europejska

Szydło: Zgadzam się z Macronem, że Unia wymaga reform. Nie zgadzam się co do ich istoty

"Polska uważa, że jeśli wykreujemy Europę wielu prędkości, to wzmocnimy podziały i zaszkodzimy wszystkim" - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla piątkowego "Le Figaro". Polska jest gotowa na dialog i będzie broniła swego stanowiska - zaznaczyła. Powiedziała też, że dla polskiego rządu "pomoc dla emigrantów jest fundamentalna" i stwierdziła, że milion Ukraińców znalazło w Polsce pracę.

"Rząd Polski życzy sobie dialogu z Komisją. To już jest dobra wiadomość"

Z satysfakcją przyjmuję gotowość strony polskiej do dialogu - poinformował w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans po posiedzeniu Rady Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję na spotkanie z ministrami Zbigniewem Ziobrą i Witoldem Waszczykowskim. Z kolei minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że Polskę i KE "dzieli interpretacja" zasady praworządności.

Berlin sceptyczny w sprawie rozszerzenia strefy Schengen

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maizière sceptycznie ocenił szansę na realizację planów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera dotyczących rozszerzenia obszaru Schengen na wszystkie kraje UE, w tym Rumunię i Bułgarię.

Austriackim politykom plan Junckera się nie podoba

Kanclerz Austrii Christian Kern i jego rywal w nadchodzących wyborach, szef dyplomacji Sebastian Kurz zgodnie odrzucili propozycję przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera dotyczącą przyjęcia euro przez wszystkie kraje UE.

Szymański po słowach Junckera: nieporozumienie trwa

Wystąpienie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera w Parlamencie Europejskim dowodzi, że Polska i Bruksela różnią się w kwestii tego, jak interpretować praworządność - powiedział wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański.

Juncker o stanie Unii. "Praworządność nie stanowi opcji. Jest obowiązkiem"

- W Europie obowiązuje władza prawa, siła prawa zastąpiła prawo silniejszego - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim dorocznym przemówieniu, jakie wygłosił w środę przed Parlamentem Europejskim. Wśród wspólnych wartości, na których zbudowana została Unia Europejska, wymienił między innymi wolność, równość i praworządność.

Austriacki minister chce postępowania przeciwko Polsce. Węgry: zablokujemy sankcje

Trzeba odpowiednio reagować - tak wicekanclerz i minister sprawiedliwości Austrii Wolfgang Brandstetter argumentował, że konieczne jest uruchomienie przeciwko Polsce postępowania zgodnie z artykułem 7 traktatu Unii Europejskiej. Szef węgierskiej dyplomacji odpowiedział, że Budapeszt zablokowałby sankcje przeciwko Polsce, gdyby Unia chciała je nałożyć.

Reuters: Komisja Europejska chce, by Polską zajęli się unijni ministrowie

Komisja Europejska chce, by temat przestrzegania praworządności przez Polskę pojawił się w czasie posiedzenia ministrów państw Unii Europejskiej 25 września - dowiedział się Reuters w trzech niezależnych źródłach. Decyzja taka ma zapaść po środowym kolegium komisarzy. Krok ten ma zwiększyć presję na Warszawę.

Timmermans "wewnętrznym optymistą" w sprawie Polski

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył, że jest optymistą, jeśli chodzi o wypracowanie rozwiązania dotyczącego praworządności w Polsce, ale zastrzegł jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, UE użyje narzędzi, jakie ma do dyspozycji w tej sprawie.

Timmermans "świetnie zorientowany" czy "skompromitowany"? Europosłowie w "Tak jest"

Podziwiam Timmermansa za to, jak fantastycznie zna polskie realia, ale także projekty, które są negowane nie tylko w naszym kraju. Jest świetnie zorientowany - powiedział w "Tak jest" w TVN24 europoseł PO Adam Szejnfeld. Inaczej ocenia wiceszefa Komisji Europejskiej europoseł Ryszard Czarnecki(PiS). - Timmermans skompromitował się na posiedzeniu komisji. Pływa, nie zna materii - stwierdził.

Merkel i Juncker rozmawiali w Berlinie. "Treść spotkania jest poufna"

Kanclerz Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkali się w środę, aby rozmawiać między innymi o kwestii praworządności w Polsce. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała we wtorek, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie i "nie może trzymać języka za zębami".