Komisja Europejska

Komisja Europejska

Przedstawiciel Komisji Europejskiej po rozmowie w MSZ: nie można nie reagować

Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów - mówił szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda po spotkaniu z wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim. Został on wezwany w związku z "niedopuszczalną" - zdaniem przedstawicieli resortu - piątkową wypowiedzią rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda na temat praworządności w Polsce.

Von der Leyen ma "dobrą wiadomość dla obywateli Unii, którzy mieszkają na Wyspach"

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma nastąpić 31 stycznia, nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji dla obywateli krajów Unii Europejskiej, którzy mieszkają na Wyspach - zapewniła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Stwierdziła, że dla nich "wszystko zostaje tak jak jest, do końca ich życia". W czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej poparła brytyjska Izba Gmin.

"Używanie broni musi się natychmiast skończyć i zostać zastąpione dialogiem"

Atak Iranu na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują między innymi żołnierze USA, komentują światowi politycy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała o dialog w sprawie Iranu, zaprzestanie używania broni oraz deeskalację napięć. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Teheran do "powstrzymania dalszej przemocy". Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab potępił atak i podkreślił, że "wojna na Bliskim Wschodzie będzie służyć jedynie Daesh", czyli tak zwanemu Państwu Islamskiemu. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaapelował do wszystkich stron konfliktu o powściągliwości.

"Życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej"

Komisja Europejska przeznacza dodatkowe 10 milionów euro na pomoc humanitarną dla muzułmańskiej grupy etnicznej Rohindża w Birmie i Bangladeszu. - Wsparcie Unii Europejskiej pomogło uratować niezliczoną liczbę osób w ciągu ostatnich dwóch lat od wybuchu kryzysu. Nie może się teraz zatrzymać, ponieważ życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej - tłumaczył unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Marszałek Senatu odpowiedział na apel Komisji Europejskiej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki opublikował odpowiedź na list Komisji Europejskiej, która zaapelowała w piątek o wstrzymanie prac nad projektem posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym dyscyplinowania sędziów "do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji". Pismo w tej sprawie do przedstawicieli polskich władz, w tym także do prezydenta i premiera, skierowała wiceszefowa Komisji Viera Jourova.

Komisja Europejska prosi polskie władze, by "nie kontynuowały postępowania"

Komisja Europejska apeluje o wstrzymanie prac nad projektem posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym dyscyplinowania sędziów "do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji". List w tej sprawie do przedstawicieli polskich władz, w tym prezydenta i premiera, skierowała wiceszefowa KE Viera Jourova. Korespondencję opublikował na Twitterze marszałek Sejmu Tomasz Grodzki (KO).

Premier Katalonii skazany. "Byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być"

Premier Katalonii Quim Torra odmówił usunięcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu, za co sąd zakazał mu pełnienia funkcji publicznych. - Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być, wykonując mandat obywateli - mówił w czwartek podczas rozprawy. Tego samego dnia szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał władze w Madrycie, by zastosowały się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uznały za eurodeputowanych katalońskich separatystów, którzy zdobyli mandaty w majowych wyborach.

Tusk: prokuratorzy prosili o pomoc, nie chcą być zależni od cynicznej machiny PiS

Donald Tusk w poniedziałek w Poznaniu w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do projektu ustawy klubu PiS - represyjnej wobec sędziów. Przyznał, że polscy prokuratorzy skarżą się na działania rządu i "prosili o wsparcie i pomoc, bo oni też nie chcą być zależni od tej złej i bardzo cynicznej machiny" stworzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. - PiS postanowił rozpocząć batalię ostateczną przeciwko polskiemu sądownictwu - stwierdził.

"To ktoś, kto został zamordowany?". Wpadka szefa unijnej dyplomacji

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nie wiedział, kim był Siergiej Magnitski i co to jest amerykańska "ustawa Magnitskiego". Jedna z rzeczniczek Komisji Europejskiej Virginie Battu-Henriksson zapewniła, że sprawa ustawy jest znana KE, która "śledzi ją bardzo dokładnie". - Wszyscy jesteśmy ludźmi i może się zdarzyć, że nie wiemy wszystkiego - broniła Borrella.

"Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna". Von der Leyen "liczy na wszystkie 28 krajów"

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że kierowana przez nią instytucja za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Na pytanie, czy spodziewa się, że także Polska poprze jej plan, odparła, że liczy na wszystkie kraje członkowskie. - Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna - pokreśliła.

Bruksela "uważa, że Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE"

Komisja Europejska poinformowała, że wszczyna procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z tym, że kraj ten nie przedstawił kandydata na komisarza. Rząd brytyjski ma czas na odpowiedź do przyszłego piątku. Rzeczniczka Ursuli von der Leyen podkreśliła wcześniej, że celem jest, aby nowa Komisja objęła swój urząd 1 grudnia. Obstrukcja ze strony wielkiej Brytanii może zagrozić tej dacie.