Komisja Europejska

Komisja Europejska

Unijna komisarz: wciąż czekamy na refleksję polskiego rządu

Komisja Europejska liczy na refleksję polskiego rządu w sprawie Sądu Najwyższego, mając nadzieję na pozytywne zmiany w tej sprawie - oświadczyła w poniedziałek unijna komisarz do spraw sprawiedliwości Viera Jourova. Wyraziła też zaniepokojenie sytuacją w Rumunii.

Problemy Junckera w czasie szczytu NATO. Pomagało mu wielu przywódców

Jeżeli szczyt NATO w Brukseli był trudny dla kilkudziesięciu zachodnich przywódców, to był jeszcze trudniejszy dla Jean-Claude’a Junckera - pisze w depeszy po zakończonych obradach sojuszu agencja Associated Press, którą cytuje amerykański "New York Times". Na pojawiających się od czwartku w zachodnich mediach przekazach widać, że Juncker miał w środę duże problemy z utrzymaniem równowagi i wiele osób pomagało mu iść, a nawet stać. Komisja Europejska poinformowała, że jej przewodniczący miał wyjątkowo bolesny atak rwy kulszowej.

"Polski rząd postanowił nie zmieniać prawa. Więc nie było wyjścia"

Nie było innego wyjścia jak wystosować dzisiaj do polskiego rządu oficjalne pismo, że skoro nie ma zmian, uruchamiamy procedurę naruszenia prawa - mówi w Luksemburgu Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej tłumaczył w ten sposób Michałowi Traczowi z TVN24 International wszczęcie procedury naruszenia unijnego prawa w związku z polską ustawą o Sądzie Najwyższym.

Reuters: Komisja Europejska pozwie Polskę

Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podaje w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła. Powodem tej decyzji ma być nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której efektem jest to, że około 40 procent sędziów polskiego Sądu Najwyższego zostanie zmuszonych do odejścia.

16 chętnych na miniszczyt Junckera

W niedzielnym nieformalnym szczycie unijnym w sprawie migracji chce wziąć udział 16 państw członkowskich - poinformował na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.

Komisja Europejska ma podtrzymać stanowisko dotyczące Polski

Komisja Europejska powtórzy na spotkaniu krajów członkowskich, które odbędzie się 26 czerwca w Luksemburgu w ramach Rady Unii Europejskiej, swoje stanowisko w sprawie praworządności w Polsce – poinformował w Brukseli wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis.

"Kombajn pędzi i kosi". Mecenas obrazowo o zmianach w Sądzie Najwyższym

To jest tak, jakbyśmy sobie wyobrazili taki wielki kombajn, który pędzi i kosi łany pszenicy. On za chwilę dojedzie już do skraju pola i wykosi całą tę pszenicę - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy, komentując zmiany w Sądzie Najwyższym i poniedziałkową wizytę wiceszefa Komisji Europejskiej w Polsce. - Na tym ściernisku już nic nie będzie można zrobić - argumentował.

"Jeśli oddamy Polskę, oddamy Europę"

Stając dziś w obronie sądownictwa i konstytucji, stajemy w obronie prawa Polek i Polaków i ich dobrej przyszłości w Unii Europejskiej - powiedział Janusz Lewandowski z Europejskiej Partii Ludowej podczas debaty w Parlamencie Europejskiej dotyczącej działań Komisji Europejskiej wobec Polski. Wiceprzewodniczący Parlamentu, Zdzisław Krasnodębski stwierdził, że Polska chce dialogu, a Komisja Europejska nie wykazuje dobrej woli wobec Polski.

Rozmowy o Polsce w Komisji Europejskiej odroczone

Komisarze unijni nie omawiali w środę na cotygodniowym kolegium stanu negocjacji z Polską w sprawie przestrzegania praworządności. Dyskusja ma odbyć się w innym terminie. Nieoficjalnie w Brukseli mówi się, że powodem jest różnica zdań w Komisji Europejskiej na temat dialogu z Polską.

Komisji Europejskiej "podoba się" to, co w kwestii Unii proponuje Merkel

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że Komisja popiera stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie reform w Unii Europejskiej przedstawione w wywiadzie dla niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Dodał, że Komisji podobają się jej propozycje, które zmierzają do "zwiększenia jedności" Wspólnoty.