Komisja Europejska

Komisja Europejska

Von der Leyen pisze drugi list i czeka na odpowiedź Johnsona. "Czas ucieka"

Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała rządowi Borisa Johnsona, że musi on przedstawić kandydata na unijnego komisarza. To już drugi wystosowany przez nią list w tej sprawie. Poprzedni termin wyznaczony Londynowi przez Brukselę został zignorowany. Nowa KE ma rozpocząć pracę 1 grudnia, brytyjska obstrukcja może zagrozić temu terminowi.

Von der Leyen: Unia Europejska powinna skutecznie sterować migracjami

Unia Europejska powinna starać się skutecznie sterować procesami migracyjnymi - oznajmiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej. Niemiecka polityczka spotkała się z kanclerz Angelą Merkel, żeby omówić priorytety komisji pod jej przewodnictwem.

Juncker "pokazał, co to znaczy być Europejczykiem"

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się we wtorek debata podsumowująca działalność Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera. Europosłowie chwalili go za podejście między innymi do jednolitego rynku, krytykowali za poddziały wewnątrz Unii Europejskiej.

Gratulacje od Merkel, Junckera i szefów rządów V4 po wyborach

Gratulacje po wyborach parlamentarnych dla premiera Mateusza Morawieckiego przekazała kanclerz Angela Merkel - poinformował w rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Premier Węgier Viktor Orban powiedział natomiast w niedzielę, że z punktu widzenia Węgier w Polsce odbyły się "bardzo ważne wybory".

Tryb przyspieszony. Komisja Europejska kieruje skargę do TSUE przeciwko rządowi

Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi w sprawie systemu dyscyplinarnego stosowanemu wobec sędziów. KE chce, żeby TSUE rozpoznał skargę przeciwko Polsce w trybie przyspieszonym. Służby prasowe unijnego trybunału podały w czwartek, że wyrok w tej sprawie zapadnie 19 listopada.

"Unia chce umowy. Pozostajemy zjednoczeni i gotowi do pracy 24 godziny na dobę"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę po południu rozmawiał przez telefon z Borisem Johnsonem. Powiedział, że jest zadowolony z "determinacji" brytyjskiego premiera, ale podkreślił, że nadal są "problematyczne kwestie" w rozmowach o brexicie między Brukselą a Londynem. Wcześniej w środę Johnson przedstawił propozycję, którą nazwał "kompromisową". Podkreślił jednak, że 31 października Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego.

Nie przeszli etapu sprawdzania konfliktu interesów. Orban ma już nowego kandydata

Dwoje kandydatów na unijnych komisarzy, Rovana Plumb z Rumunii, która miała objąć tekę transportu, oraz Węgier Laszlo Trocsanyi, który miał zajmować się polityką sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia, nie jest w stanie wykonywać swoich funkcji - potwierdziła w poniedziałek komisja prawna Parlamentu Europejskiego. Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poprosiła rządy obu państw o przedstawienie innych kandydatów. Budapeszt już wytypował nową osobę.

OLAF zakończył dochodzenie w sprawie Wojciechowskiego

Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) zakończył dochodzenie w sprawie kandydata na komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego - poinformowały w piątek służby prasowe OLAF-u. Chodziło między innymi o "odzyskanie kwoty 11 243 euro od pana Wojciechowskiego" - przekazano w komunikacie.

Schetyna o praworządności. Kaczyński: antypaństwowe słowa

Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością można uznać za antypaństwową - powiedział w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dzień wcześniej lider PO zadeklarował, że jest zwolennikiem "bardzo twardego powiązania" przestrzegania praworządności ze środkami z unijnego budżetu.

Londyn przesłał Brukseli dokumenty w sprawie brexitu

- Otrzymaliśmy dokumenty z Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu - potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Wcześniej Komisja wielokrotnie apelowała do Londynu o przesłanie nowych propozycji dotyczących wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, które przełamałyby impas.