Komisja Europejska

Komisja Europejska

Juncker: milczenie Unii przed referendum w sprawie brexitu było błędem

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że jednym z błędów popełnionych przez Unię Europejską podczas jego kadencji było to, że w 2016 roku przed referendum w sprawie brexitu blok milczał w tej sprawie. Jego zdaniem Unia powinna była wtedy odpowiedzieć na "kłamstwa" w tej kwestii szerzone przez antyunijne ugrupowania.

"Ani Rosja, ani Wenezuela nie są prowincjami Stanów Zjednoczonych"

Rosyjscy specjaliści są w Wenezueli na mocy umowy międzyrządowej o współpracy wojskowo-technicznej - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa. Wysłanie przez Rosję samolotów wojskowych z żołnierzami do ogarniętej kryzysem Wenezueli, oprócz władz USA, zostało krytycznie ocenione przez Komisję Europejską.

Szef MSZ: uzależnianie środków z UE od oceny stanu praworządności jest nie do przyjęcia

Nie do przyjęcia jest propozycja Komisji Europejskiej uzależnienia wypłaty środków z budżetu Wspólnot od aktualnie ocenianego stanu praworządności w państwach, którym środki te są przyznawane - mówił w czwartek w Sejmie szef resortu spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, nakreślając przed posłami kierunki polityki zagranicznej w 2019 roku. Minister powiedział, że "wypłata tych środków jest traktatowym zobowiązaniem".

Cierpliwość do Orbana się kończy. Bruksela "odpowie z równą siłą"

Premier Węgier Viktor Orban za sprawą antyimigranckich plakatów w kampanii wyborczej wdał się w kolejny spór z Komisją Europejską. Liderzy Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w europarlamencie, do której należy Fidesz, tracą cierpliwość do węgierskiego przywódcy i rozważają wykluczenie jego partii. Materiał programu "Polska i Świat".

May po rozmowach w Brukseli: osiągnęliśmy postęp, rozmowy będą kontynuowane

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May rozmawiali w środę w Brukseli o możliwych alternatywnych rozwiązaniach w sprawie granic Irlandii Północnej po brexicie. May, która domaga się gwarancji, że kontrowersyjny mechanizm awaryjny (backstop) będzie tymczasowy, poinformowała o osiągnięciu postępu w negocjacjach.

"Nie będziemy tolerować żadnych przejawów antysemityzmu"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził w czwartek obawy o antysemityzm w Unii Europejskiej. "Nigdy nie sądziłem, że za mojego życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary" - napisał w oświadczeniu.

"Naród wenezuelski ma dość nielegalnego reżimu"

Wenezueli potrzebne są wolne i uczciwe wybory - napisał w związku z wielkimi antyrządowymi protestami w tym kraju, w wystosowanym w czwartek oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Komisja Europejska odpowiada na podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Ustawa musi zostać jeszcze opublikowana - zwróciła uwagę jej rzecznika, Mina Andreewa. W środę, na ostatnim posiedzeniu Komisji Europejskiej jednym z tematów będzie kwestia praworządności w Polsce.

Juncker: nie będzie nowych negocjacji w sprawie brexitu

Unijna "27" potwierdziła na swym szczycie, że mechanizm awaryjny dotyczący granicy irlandzkiej ma być tymczasowy, a rozmowy w sprawie przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią powinny rozpocząć się tak szybko jak możliwe po zatwierdzeniu umowy o brexicie przez Izbę Gmin i Parlament Europejski.

Timmermans o praworządności w Polsce. Morawiecki: jest w trybie wyborczym

Bez rozwiązania wszystkich kwestii dotyczących praworządności w Polsce nie może być mowy o zakończeniu procedury z artykułu 7. - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wśród kwestii tych wymienił między innymi sprawy Krajowej Rady Sądownictwa czy procedury dyscyplinarne wobec sędziów. Holendrowi odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska: dialog w sprawie praworządności w Polsce musi być kontynuowany

Podczas wysłuchania Polski w Radzie Unii Europejskiej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to dobry kierunek, ale pozostały inne wątpliwość Komisji dotyczące praworządności w Polsce i w tej sprawie musi być kontynuowany dialog - przekazał w środę rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.