Komisja Europejska

Komisja Europejska

Niemal wszystkie kraje Schengen zamknęły granice zewnętrzne

Kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen podjęły nadzwyczajne środki, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa na Starym Kontynencie. Wszystkie poza Irlandią zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen.

Ograniczenia w podróżach do Unii Europejskiej. Jest propozycja

Proponujemy wprowadzenie tymczasowych ograniczeń dla podróży do Unii Europejskiej - zapowiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ostateczna decyzja, która musi być zatwierdzona przez państwa członkowskie, ma być podjęta we wtorek.

Frans Timmermans w kwarantannie

- Wiceprzewodniczący Frans Timmermans cieszy się dobrym zdrowiem, nie ma żadnych symptomów i, jak sam powiedział, "czuje się znakomicie" - przekazał w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, informując o tym, że jeden z najważniejszych urzędników na kontynencie poddał się dobrowolnej kwarantannie w związku z kontaktem z zakażoną francuską minister.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej po rozmowie w MSZ: nie można nie reagować

Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów - mówił szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda po spotkaniu z wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim. Został on wezwany w związku z "niedopuszczalną" - zdaniem przedstawicieli resortu - piątkową wypowiedzią rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda na temat praworządności w Polsce.

Von der Leyen ma "dobrą wiadomość dla obywateli Unii, którzy mieszkają na Wyspach"

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma nastąpić 31 stycznia, nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji dla obywateli krajów Unii Europejskiej, którzy mieszkają na Wyspach - zapewniła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Stwierdziła, że dla nich "wszystko zostaje tak jak jest, do końca ich życia". W czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej poparła brytyjska Izba Gmin.

"Używanie broni musi się natychmiast skończyć i zostać zastąpione dialogiem"

Atak Iranu na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują między innymi żołnierze USA, komentują światowi politycy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała o dialog w sprawie Iranu, zaprzestanie używania broni oraz deeskalację napięć. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Teheran do "powstrzymania dalszej przemocy". Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab potępił atak i podkreślił, że "wojna na Bliskim Wschodzie będzie służyć jedynie Daesh", czyli tak zwanemu Państwu Islamskiemu. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaapelował do wszystkich stron konfliktu o powściągliwości.

"Życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej"

Komisja Europejska przeznacza dodatkowe 10 milionów euro na pomoc humanitarną dla muzułmańskiej grupy etnicznej Rohindża w Birmie i Bangladeszu. - Wsparcie Unii Europejskiej pomogło uratować niezliczoną liczbę osób w ciągu ostatnich dwóch lat od wybuchu kryzysu. Nie może się teraz zatrzymać, ponieważ życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej - tłumaczył unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.