Kolumbia

Kolumbia

Z powodu pandemii COVID-19 w wielu częściach świata panują ograniczenia w ruchu miejskim. Dzięki zmniejszeniu liczby pojazdów na ulicach środowisko może odpocząć od typowych zanieczyszczeń. Nieco inaczej jest w kolumbijskim mieście Cucuta, gdzie - chociaż ludzie zostali w domach - jakość powietrza nieustannie się pogarsza.

Jhon Jairo "Popeye" Velasquez, członek gangu Pablo Escobara, zmarł w wieku 57 lat w szpitalu w Bogocie na nowotwór żołądka. W związku z jego śmiercią na dowódcę kolumbijskiego wojska spłynęła fala krytyki. Eduardo Zapateiro, który walczył z handlarzami narkotyków, złożył bowiem rodzinie Velasqueza "najserdeczniejsze kondolencje".

W Kolumbii doszło do dwóch silnych trzęsień ziemi. Ze względu na płytkość ich wystąpienia i nieznaczną odległość obu epicentrów, drgania mogły okazać się katastrofalne w skutkach, na szczęście tak się nie stało. Po trzęsieniach nastąpiła długa seria wstrząsów wtórnych.

Ma dziesięć lat i namawia swoich rówieśników do walki ze zmianami klimatycznymi. Francisco Javier Vera trafił na pierwsze strony kolumbijskich gazet po tym, jak wystąpił w Senacie z apelem do polityków, aby działali na rzecz ochrony życia na Ziemi.

Trzech policjantów zginęło w stolicy Kolumbii, Bogocie, w wyniku eksplozji na jednym z komisariatów. Przed budynkiem zebrały się tysiące ludzi mimo wprowadzonej wcześniej godziny policyjnej. Protestujący w tym kraju domagają się od rządu między innymi dialogu z grupami pracowniczymi w celu wprowadzenia reform.

- Oczywiście, że to jest terytorium Brazylii, ale mamy tu do czynienia z lasami deszczowymi, które są ważne dla całego świata - mówiła w niedzielę Angela Merkel na marginesie spotkania grupy G7. Kanclerz Niemiec zaznaczyła - podobnie jak inni członkowie nieformalnej grupy największych gospodarek globu - że lasy Amazonii trzeba ratować. Zapowiedziano pomoc zarówno w tej sprawie jak i w likwidacji wyrządzonych przez ogień szkód.

Decyzją kolumbijskiego Sądu Najwyższego w czwartek zwolniono z więzienia byłego dowódcę rozwiązanej lewicowej partyzantki FARC Seuxisa Pauciasa Hernandeza, który na podstawie ugody partyzantów z rządem z 2016 roku uzyskał mandat w izbie niższej parlamentu.