Kolumbia

Kolumbia

Dwaj katoliccy księża w Kolumbii wynajęli płatnych zabójców, żeby ich uśmiercili. Dlaczego duchowni zdecydowali się na taki krok? Według prokuratury, decyzja zapadła po tym, jak okazało się, że u jednego z księży zdiagnozowano AIDS.

Kilkadziesiąt osób w rytmie muzyki heavy metalowej tańczy pogo, a wszystko to w zbożnym celu. Mowa bowiem o mszy organizowanej w jednym z ewangelickich kościołów w kolumbijskiej Bogocie, na której młodzi ludzie w dość specyficzny sposób oddają cześć Bogu.

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos poinformował, że byłby skłonny zalegalizować narkotyki w Kolumbii, jeśli reszta świata zaakceptowałaby taką decyzję. Kolumbia jest największym na świecie producentem kokainy.

- Co najmniej 15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza po długotrwałych deszczach w Kolumbii, przy granicy z Ekwadorem. W ostatnich trzech miesiącach na skutek ulewnych deszczów, typowych o tej porze roku w Kolumbii, zginęło już ponad 140 osób.

Buga i Bogota zalane, a Patio Bonito całkowicie pod wodą - to tylko niektóre ze szkód, które wyrządziła trwająca w Kolumbii powódź. Ewakuowano już dwa tysiące osób. Trwa akcja ratunkowa.

Kolumbijski wulkan Galeras był wyjątkowo aktywny w ciągu ostatnich 48 godzin. Według badaczy grozi wybuchem. Dlatego instytut geologii Ingeominas zalecił w piątek wieczorem ewakuację około 8 tys. ludzi żyjących w jego pobliżu.

95 osób nie żyje, 66 jest rannych a sześć poszukiwanych. To bilans tegorocznej pory deszczowej w Kolumbii, która trwa już miesiąc. W wyniku ulewnych deszczy, osiem prowincji kraju znajduje się w stanie podwyższonej gotowości.

Co najmniej 28 osób poniosło śmierć pod ziemną lawiną w Manizales, kolumbijskim mieście położonym w odległości 278 km na zachód od stolicy kraju Bogoty - poinformował w sobotę rzecznik Czerwonego Krzyża.

Kolumbijska policja skonfiskowała ponad 9 ton marihuany. Kryjówka przestępców znajdowała się w dżungli, w zachodniej części kraju, 450 km od stolicy kraju, Bogoty.

Chory psychicznie lew i niepełnoprawne jaguary, które należały niegdyś do narkotykowych baronów. To jedne z 800 zwierzaków, które znalazły schrnienie w nietypowym zoo. W mieście Cali w Kolumbii, nauczycielka Ana Julia Torres postanowiła założyć schronisko dla zwierząt. Mieszkają w wyjątkowo luksusowych warunkach, bo w opuszczonej przez Pablo Escobara posiadłości.

Z powodu przedłużającej się w tym roku pory deszczowej i ulewnych deszczów zmarły w Kolumbii co najmniej 174 osoby - podał Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W niedzielę na skutek obsunięcia się masy błota na skupisko ponad 50 domów na północy kraju za zaginione uznano 84 osoby. Poważna jest też sytuacja w Wenezueli.

Kolumbijska policja skonfiskowała górę pieniędzy należących do jednego z najbardziej poszukiwanych handlarzy narkotyków w Kolumbii - Daniela "El Loco" (w jęz. polskim "Szaleniec") Barrery. Po długim liczeniu okazało się, że jest tam 29 mln dolarów i 17 mln euro w gotówce.

Samochód-pułapka z 50 kg ładunków wybuchowych eksplodował przed siedzibą stacji radiowej w stolicy Kolumbii, Bogocie, raniąc co najmniej dziewięć osób. Siła wybuchu była tak wielka, że szyby powybijane zostały w 30 pobliskich budynkach.

Wenezuela odwołała swojego ambasadora z Kolumbii. Stało się to po tym, jak kolumbijskie władze oskarżyły Caracas o tolerowanie na swym terytorium obecności przywódcy rebeliantów z FARC i Narodowej Armii Wyzwoleńczej (ELN).

Wojna między rządem a rebeliantami w Kolumbii zbiera krwawe żniwo. W ostatni weekend w walkach między siłami rządowymi a rebeliantami z marksistowskiego ugrupowania FARC zginęło co najmniej 26 osób.