Kolumbia

Kolumbia

Eksplozja w Kolumbii. Trzy osoby nie żyją

W wyniku eksplozji w centrum handlowym "Andino" w reprezentacyjnej części Bogoty, zginęły trzy osoby. 9 osób zostało rannych - podały władze miasta. Ładunek wybuchowy umieszczono w toalecie na 2. piętrze w pobliżu sal kinowych.

Zamieniają karabiny na pędzle. Partyzanci w nowej roli

- Nasze dłonie, palce nie są stworzone tylko do strzelania, ale też do realizacji pomysłów - mówi jeden z byłych bojowników organizacji FARC. Po ponad 50-letniej wojnie domowej w Kolumbii trwa rozbrajanie partyzantów. W efekcie bojownicy zamieniają karabiny na pędzle i uczestniczą w artystycznych terapiach. To kontynuacja procesu pokojowego, za który w ubiegłym roku przyznano pokojowego Nobla. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Nie chcą pokoju. 20 udało się zatrzymać

Kolumbijskie siły wojskowe i policyjne aresztowały w niedzielę – w ramach operacji przeprowadzonej na północy kraju w prowincji Bolivar – 20 członków Narodowej Armii Wyzwolenia. Ośmiu partyzantów to osoby niepełnoletnie – podało ministerstwo obrony Kolumbii.

"Nikt nam nie powiedział, że powinniśmy zapiąć pasy". Relacja ocalałego

- Silniki i światła nagle wyłączyły się. To nas trochę wystraszyło, ale nikt nas o niczym nie ostrzegł. Nie wiedzieliśmy, co się dzieje - powiedział jeden z ocalałych z katastrofy samolotu wiozącego brazylijską drużynę piłkarską. Według niego, załoga w ogóle nie kazała pasażerom przygotować się na awaryjne lądowanie. Nie współgra to z twierdzeniami ocalałych członków załogi, którzy przeżyli katastrofę 28 listopada.

"Panie i panowie, na świecie jest o jedną wojnę mniej"

- Dzięki temu porozumieniu możemy powiedzieć, że Ameryka, od Alaski po Patagonię, jest strefą pokoju - podkreślił w sobotę Juan Manuel Santos. Prezydent Kolumbii odebrał w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla, którą przyznano mu za wysiłki zmierzające do zawarcia porozumienia pokojowego z partyzantami FARC i zakończenia tym samym wyniszczającego kraj od ponad pół wieku konfliktu.

Zgwałcona i zabita siedmiolatka. Podejrzany architekt z bogatej rodziny

Siedmioletnia Yuliana Andrea Samboni w niedzielę rano bawiła się spokojnie przed swoim domem w biednej dzielnicy Bogoty. Tego samego dnia wieczorem w innej części miasta odnaleziono jej zwłoki. Z materiału zabezpieczonego przez śledczych wynika, że dziewczynka była przed śmiercią torturowana i gwałcona. Podejrzany 38-letni Rafael Uribe Noguera przebywa w areszcie, a wstrząśnięci zbrodnią Kolumbijczycy domagają się surowej kary.

Ona opisała ostatnie chwile, on opowiada, jak przeżył katastrofę

- Przeżyłem, bo postąpiłem zgodnie z procedurami bezpieczeństwa - podkreśla Erwin Tumiri, który znajdował się na pokładzie samolotu British Aerospace 146. Maszyna, na pokładzie której podróżowali zawodnicy brazylijskiej drużyny piłkarskiej, rozbiła się w górach niedaleko Medellin w Kolumbii. Ximena Suarez, stewardesa, która również przeżyła katastrofę, relacjonowała ratownikom, że tuż przed uderzeniem w górę "samolot całkowicie się wyłączył".

"Zgłaszam całkowitą awarię i brak paliwa". Rozmowa pilota z wieżą

Pilot samolotu pasażerskiego British Aerospace 146, który rozbił się w poniedziałek w Kolumbii, zgłaszał kontrolerom lotu problemy. Poinformował, że skończyło mu się paliwo, a maszyna ma awarię systemów elektrycznych - wynika z nagrań rozmów zarejestrowanych tuż przed katastrofą. Nagrania opublikowały w środę kolumbijskie media.