Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

- Wspieram ministra Gowina dlatego, że podejmuje racjonalne, sensowne działania dla Polaków - powiedział w TVN24 Zbigniew Ziobro komentując nowy projekt ministra sprawiedliwości mający na celu izolację najgroźniejszych przestępców, którzy niedługo wyjdą na wolność. - Niech krytycy (...) popatrzą w oczy tym rodzicom, którzy stracili malutkie dzieci, które były torturowane i mordowane przez psychopatę - dodał.

- Projekt oczywiście jest kontrowersyjny, ale zmierza do naprawienia błędu, jakiego dopuścił się ustawodawca w końcu lat 80-tych - stwierdził b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski komentując projekt specustawy Jarosława Gowina "o postępowaniu wobec osób zaburzonych psychicznie stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych". Z kolei zdaniem mec. Jacka Kondrackiego, pomysł Gowina narusza elementarne zasady prawa. - Boję się, że tym razem pan minister by się nie obronił w Trybunale Konstytucyjnym - stwierdził Kondracki.

- Środki, które przewiduje ustawa, są drastyczne. Dlatego powinny być stosowane bardzo rzadko i tylko dla ludzi, którzy stanowią trwałe zagrożenie dla społeczeństwa – mówi Jarosław Gowin o przygotowywanej przez siebie specustawie. To priorytetowy projekt ministra sprawiedliwości, który ma wejść w życie na jesieni. Ale może być ciężko. Organizacje walczące o prawa człowieka oraz część psychologów i psychiatrów sprzeciwiają się nowym zapisom. Poparcie dla projektu ustawy, jak mówił minister, zadeklarowy jednak kluby PiS, SP i SLD.

Donald Tusk stwierdził, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. reorganizacji sądów rejonowych to bardzo dobra informacja. Jak podkreślił, wspierał ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wbrew partii koalicyjnej oraz niektórym członkom PO. Według premiera kwestia reformy systemu sądowego "to być albo nie być dla bardzo wielu obywateli w Polsce".

Na sobotnim Posiedzeniu Rady Krajowej PO zabrakło ministra spawiedliwości Jarosława Gowina, który swoją nieobecność tłumaczył bolącymi korzonkami. - Plecki ministra rozbolały? Widać, że Gowin śmieje się premierowi w oczy w tej chwili - mówił Artur Dębski z Ruchu Palikota w "Kawie na ławę". - Przestańmy zajmować się kimś, kto nikim w polityce nie jest - skwitował Włodzimierz Czarzasty z SLD.

- Mówię uczciwie, nie wyobrażam sobie, żeby urzędujący minister startował przeciwko swojemu pramierowi - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, pytany czy wystartuje na szefa PO w przyszłorocznych wyborach przeciwko Donaldowi Tuskowi.

Trybunał Konstytucyjny zajmuje się dziś skargami posłów PSL i Krajowej Rady Sądownictwa dotyczące zgodności z ustawą zasadniczą przepisów ustawy o ustroju sądów, dotyczących tworzenia i znoszenia sądów. Przepisy te są podstawą rozporządzenia ministra Jarosława Gowina, mocą którego doszło do reorganizacji sądów rejonowych w Polsce

Minister sprawiedliwości pod wpływem mediów podejmuje działania, które nie służą umacnianiu zaufania do sądów, tylko budowaniu własnej politycznej popularności - napisali członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich. To reakcja m.in. na postanowienie Jarosława Gowina, by sprawa odebrania przez sąd dzieci państwu Bajkowskim toczyła się pod obserwacją sędziego wizytatora.

- Cały ten spektakl był mało poważny - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Jurek, komentując decyzję Donalda Tuska o pozostawieniu w rządzie Jarosława Gowina. Premier w poniedziałek dwukrotnie spotkał się z ministrem sprawiedliwości, lecz Gowina nie zdymisjonował. - Nie można wykluczyć, że ten sposób rządzenia jest realizowaniem scenariusza teatralnego - stwierdził z kolei Andrzej Celiński.

Jeszcze zanim jasne stały się dalsze losy ministra sprawiedliwości w rządzie, na Twitterze pocieszał go Jan Bury. "Co cię nie zabije, to cię wzmocni" - napisał do Jarosława Gowina przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin najprawdopodobniej zostanie odsunięty - uważa szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Polityk w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 ocenił, że wyrzucenie szefa resortu z PO z powodów światopoglądowych będzie "niedopuszczalnym zachowaniem" premiera Donalda Tuska.

Ostry spór dwóch członków PO przy okazji dyskusji na temat związków partnerskich. W programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 John Godson i Radomir Szumełda - który przyznał niedawno, że jest gejem - nie byli w stanie zgodzić się, czy "różnorodność poglądów" w PO to jej słabość, czy siła. - Dla mnie nie do przyjęcia jest to, że państwo w imię swojej doktrynalnej ideologii próbujecie urządzać moje życie - zwracał się Szumełda do posłów Platformy. - Czy ktoś zabrania panu żyć z parnterem tak, jak pan chce? - pytał z kolei Godson.

Nasze drzwi nie są zupełnie zamknięte dla ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - oświadczył rzecznik PiS Adam Hofman, w reakcji na zapowiedź premiera Donalda Tuska, że w poniedziałek podejmie decyzję w sprawie obecności Gowina w rządzie.