Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

- Nie jestem naiwniakiem. Wiem, że jeżeli wystartuję w wyborach, to przegram i to przegram dotkliwie - powiedział w poniedziałek Jarosław Gowin, pytany o swój start w wyborach na szefa PO. Według niego jednak, może to być szansa na przekonanie ludzi PO do wartości konserwatywno-liberalnych.

Jarosław Gowin uruchomił internetową platformę dla członków i sympatyków PO - informuje "Rzeczpospolita". - To kolejny krok, który podejmuję w celu wywołania debaty programowej w Platformie Obywatelskiej – tłumaczy były minister sprawiedliwości.

PiS i SLD uważają, że Jarosław Gowin w swoim liście dobrze przedstawił problemy nękające PO. To trafna diagnoza - twierdzi Mariusz Błaszczak z PiS. - Były minister pokazuje wszystkie wady funkcjonowania Platformy Obywatelskiej i rządu, o których od dawna mówimy - wtóruje mu lider SLD Leszek Miller. Janusz Piechociński z PSL jest o wiele bardziej powściągliwy. Jego zdaniem, w liście jest za dużo krytyki, a za mało propozycji.

- Gdybym był szefem partii, złożyłbym wniosek do sądu koleżeńskiego o usunięcie go z partii - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 o Jarosławie Gowinie jego partyjny kolega, Andrzej Biernat. Jak tłumaczył, były minister sprawiedliwości działa na niekorzyść swojej partii. - Jest bardzo nielojalny - ocenił.

Dlaczego Jarosław Gowin rozesłał do członków Platformy Obywatelskiej ostry list, w którym krytykuje władze partii? Zdaniem Przemysława Wiplera z PiS, były minister sprawiedliwości testuje w ten sposób reakcję partyjnych dołów, zniechęconych obecnym obrazem PO. Podobnego zdania jest Grzegorz Napieralski z SLD.

- To fiasko polityki ciepłej wody w kranach, która zbyt często Polakom zaczyna się kojarzyć z dreptaniem w miejscu i zamiataniem problemów pod dywan - tak o spadku notowań PO mówił w sobotę były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana programowa i powrót do rządu Grzegorza Schetyny. Gowin był gościem RMF FM.

- Stadion Narodowy stanie się mauzoleum rządu Tuska, to będzie symbol porażki i sprzeniewierzenia ogromnych pieniędzy - mówił w "Kawie na ławę" Robert Biedroń z Ruchu Palikota, komentując sprawę wydania pieniędzy z rezerwy celowej na koncert Madonny. Zdaniem Andrzeja Dudy z PiS, minister Joanna Mucha powinna podać się z tego powodu do dymisji. - Albo ma kontrolę nad resortem, albo nie - ocenił.

Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (PO) wierzy, że prezydent Bronisław Komorowski nie podpisze ustawy o okręgach sądowych, uchwalonej w piątek przez Sejm. Uważa, że ustawa jest kuriozalna, a wynik głosowania to krótkotrwała "chwila triumfu lokalnych układów".

Uważany za lidera grupy konserwatywnej w PO Jarosław Gowin nie jest już praktycznie szefem resortu sprawiedliwości. Polityk słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi. Ta, o handlu zarodkami, to jak się wyraził premier, wierzchołek góry lodowej.

Moja misja dobiegła końca - powiedział Jarosław Gowin, po zdymisjonowaniu go przez premiera. Zaznaczył, że dymisję traktuje jako coś naturalnego, w sytuacji "głębokich i stale pogłębiających się różnic między nim a Donaldem Tuskiem, co do kierunku działań rządu i co do wartości, na których ma się opierać polska polityka".

- Jarosław Gowin jest dobrym ministrem, dowodzą tego owoce jego pracy. Powody do satysfakcji ma nie tylko sam minister, ale także premier i koalicja - ocenił w TVN24 poseł PO Jacek Żalek. Dziś Donald Tusk ma wypowiedzieć się ws. przyszłości ministra sprawiedliwości.