huragan

huragan

Ophelia, to drugi po Katii niezwykle silny huragan, który szaleje na wodach Atlantyku. W piątek po południu osiągną 3. kategorię w skali Saffira-Simpsona i mknie teraz w kierunku Nowej Funlandii, która bedzie pierwszym lądem, jaki stanie na jej drodze.

Z kosmosu wygląda jak cyklon wielkości huraganu. Sfotografowane zjawisko pogodowe rozciąga się od środkowo-zachodnich po wschodnie Stany Zjednoczone. - Chmury widoczne na zdjęciu to front okluzji - wyjaśnia Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

We wschodniej części Oceanu Spokojnego pojawił się trzeci huragan w tym sezonie. To Hilary. Jeszcze przed południem miał status burzy tropikalnej, ale szybko urósł w siłę, by stać się niebezpiecznym żywiołem.

Nad południową częścią Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, 11 i 12 września, wiał wiatr o sile huraganu. Spowodował duże szkody, wstępnie oszacowane przez leśników na 240 tys. metrów sześciennych powalonego drewna. Gdzieniegdzie zniszczył całe połacie lasu.

Maria określana jest przez meteorologów jako nieśmiała i leniwa. Mimo iż nie jest to zjawisko pogodowe rozmiarów takich jak Katia czy Irene, cały czas rośnie w siłę. W nocy z 15 na 16 września stała się huraganem 1. kategorii w skali Saffira-Simpsona

Na 100 mln funtów (ok. 500 mln zł) szacuje się straty, jakie wyrządził cyklon Katia, na Wyspach Brytyjskich w poniedziałek i wtorek. Najbardziej ucierpiała Szkocja, gdzie wichura pozrywała dachy, zablokowała drogi i odcięła dostawy prądu.

Porywisty wiatr i ulewne deszcze nękają mieszkańców Szkocji. Winowajcą jest Katia, która w poniedziałek wkroczyła na Wyspy Brytyjskie po długim atlantyckim rejsie znad Bermudów. Władze wydały alarmy przeciwpowodziowe. Ucierpiała infrastruktura.

Katia panoszy się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zmagają się z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Wcześniej Katia była huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona i z kosmosu wyglądała bardzo groźnie, ale przed uderzeniem w ląd, zdążyła znacznie osłabnąć.

Huragan Katia, który w niedzielę uderzył w Irlandię i Szkocję, w środę i w czwartek będzie wywierał wpływ na pogodę w Polsce. - Cała Europa środkowo-wschodnia i północna znajdzie się pod jej wpływem - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Tropikalna burza Nate zbliża się na południowo wschodnie wybrzeże Meksyku. Jest coraz silniejsza. W sobotę prawie rozwinęła prędkość, która pozwalałaby ją nazwać huraganem pierwszego stopnia.

- Przesuwająca się nad Oceanem Atlantyckim Katia słabnie i obecnie jest huraganem pierwszej kategorii. Maksymalna szybkość wiatru spadła do 137km/h - poinformowało w środę amerykańskie Centrum Huraganów w Miami na Florydzie. Katia przesuwa się obecnie nad Oceanem Atlantyckim, w kierunku Bermudów.

- Maria, tropikalna burza, uformowała się w środę na Atlantyku, kiedy huragan Katia panoszył się wzdłuż plaż Bermudów i amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża - podaje amerykańskie National Hurricane Center.

Prezydent USA Barack Obama, odwiedzając w niedzielę New Jersey po huraganie Irene, który spowodował tam zniszczenia oceniane na 10 mld dol., ogłosił, że postanowił zapewnić temu stanowi odpowiednią pomoc finansową.

Rozległe obszary pod wodą - tak wyglądały w niedzielę wybrzeża stanów Missisipi i Luizjana na południu USA, które znalazły się w zasięgu burzy tropikalnej Lee. Do Antyli zaś zbliża się Katia, huragan 2 kategorii z wichrami o prędkości 160 km/h.

Na drodze tropikalnej burzy Irene znalazła się m.in. miejscowość New Rochelle w stanie Nowy Jork. W ciągu 32 godzin mały zbiornik wody w lokalnym parku wezbrał, zalewając okolicę. Skutki ulewnego deszczu dokładnie widać na poklatkowym filmie, zamieszczonym w serwisie YouTube.

Tropikalny sztorm Katia w środę osiągnął status huraganu i sunie w kierunku Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Żywioł w najbliższy weekend pojawi się na Morzu Karaibskim. W przyszłym tygodniu może zahaczyć o Nową Anglię lub południe Kanady.

Po tym, jak huragan Irene opuścił spustoszoną Amerykę, pojawiły się problemy ze sfinansowaniem pomocy federalnej przeznaczonej na usuwanie zniszczeń spowodowanych kataklizmem i rekompensaty dla jego ofiar. Źródłem problemów są spory o budżet, które toczą się między rządem a Republikanami w Kongresie.

Irene spustoszyła Wschodnie Wybrzeże USA i właśnie wkroczyła na terytorium Kanady. Północno-wschodnie części Stanów Zjednoczonych ciągle zmagają się z silnymi deszczami i niszczycielskim wiatrem. W ciągu ostatnich dni Irene zabiła 40 osób w 11 stanach. Jej skutki będą kosztowały Amerykanów 20 mld dolarów.

Choć Irene nie szaleje już nad Stanami Zjednoczonymi, Amerykanie wciąż próbują uporać się ze skutkami przejścia huraganu. Ulewne deszcze wywołały jedną z największych powodzi na północnym-wschodzie USA. W ciągu ostatnich 24 godzin stany wód na kilku rzekach przekroczyły swoje rekordowe poziomy.