Holokaust

Holokaust

Trzy historie Zełenskiego. O Holokauście i dziadku

Mam trzy ważne historie, które chciałbym panu opowiedzieć - tymi słowami zwrócił się do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przebywający w Jerozolimie w związku ze Światowym Forum Holokaustu.

"Przybyliśmy tutaj, by potępić straszliwe zbrodnie"

Jesteśmy tu jako bracia i siostry, którzy zgadzają się, że doszło tu do zbrodni przeciwko ludzkości - powiedział sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej Muhammad bin Abdulkarim Al-Issa, który w czwartek złożył wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Prezydent: Prawda o Holokauście nie może umrzeć. Nie wolno jej zniekształcać

"Aby kształtować przyszłość świata, musimy pogłębiać wiedzę o tym, co wydarzyło się 75 lat temu, w sercu Europy, i o czym nie przestają nam przypominać pozostający jeszcze przy życiu ocaleni z Holokaustu" - napisał Andrzej Duda. List prezydenta cztery dni przed rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz–Birkenau opublikowały dzienniki "Le Figaro", "Die Welt" i "Washington Post".

Zmarł "niezmordowany świadek pamięci o Shoah"

W Rzymie zmarł w niedzielę Piero Terracina, jeden z ostatnich Włochów ocalałych z Holokaustu. Były więzień Auschwitz miał 91 lat. Przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność edukacyjną jako świadek Zagłady.

Miała półtora roku, gdy uratowała ją polska rodzina. Wzruszające spotkanie w Markowej

Cipora Reem-Beer, Żydówka jako dziecko uratowana przez rodzinę Marii i Stanisława Dudków w latach niemieckiej okupacji, spotkała się w sobotę z ich potomkami. Do spotkania doszło w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie). Uczestnikami była także 80-osobowa grupa uczniów z Izraela.

Premier apelował o poprawienie "okropnego błędu" w serialu. Netflix wydał komunikat

Mapa pokazana w serialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki" wywołała oburzenie polskich władz. Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do platformy Netflix podkreślił, że mapa Polski w obecnych granicach z zaznaczonymi niemieckimi nazistowskimi obozami zagłady jest nieprawdziwa. Polskie MSZ zwróciło uwagę, że w czasie, o którym mowa w serialu, Polska była okupowana, a odpowiedzialność za obozy ponosiły Niemcy. "Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem i pilnie przyglądamy się sprawie" - przekazał wówczas Netflix. W czwartek - po trzech dniach - firma wydała krótki komunikat.

Prezydent Izraela: jestem przerażony antysemickimi pogróżkami wobec włoskiej senator

W związku z antysemickimi pogróżkami Liliana Segre, włoska senator, która jest ocalałą z Holokaustu więźniarką Auschwitz i Ravensbrueck, została objęta stałą ochroną karabinierów. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin napisał w liście do Segre, że "jest przerażony" tą wiadomością. "To następny straszliwy przykład sytuacji Żydów dzisiaj w Europie" - ocenił prezydent.