Holokaust

Holokaust

Zmarł "niezmordowany świadek pamięci o Shoah"

W Rzymie zmarł w niedzielę Piero Terracina, jeden z ostatnich Włochów ocalałych z Holokaustu. Były więzień Auschwitz miał 91 lat. Przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność edukacyjną jako świadek Zagłady.

Miała półtora roku, gdy uratowała ją polska rodzina. Wzruszające spotkanie w Markowej

Cipora Reem-Beer, Żydówka jako dziecko uratowana przez rodzinę Marii i Stanisława Dudków w latach niemieckiej okupacji, spotkała się w sobotę z ich potomkami. Do spotkania doszło w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie). Uczestnikami była także 80-osobowa grupa uczniów z Izraela.

Premier apelował o poprawienie "okropnego błędu" w serialu. Netflix wydał komunikat

Mapa pokazana w serialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki" wywołała oburzenie polskich władz. Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do platformy Netflix podkreślił, że mapa Polski w obecnych granicach z zaznaczonymi niemieckimi nazistowskimi obozami zagłady jest nieprawdziwa. Polskie MSZ zwróciło uwagę, że w czasie, o którym mowa w serialu, Polska była okupowana, a odpowiedzialność za obozy ponosiły Niemcy. "Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem i pilnie przyglądamy się sprawie" - przekazał wówczas Netflix. W czwartek - po trzech dniach - firma wydała krótki komunikat.

Prezydent Izraela: jestem przerażony antysemickimi pogróżkami wobec włoskiej senator

W związku z antysemickimi pogróżkami Liliana Segre, włoska senator, która jest ocalałą z Holokaustu więźniarką Auschwitz i Ravensbrueck, została objęta stałą ochroną karabinierów. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin napisał w liście do Segre, że "jest przerażony" tą wiadomością. "To następny straszliwy przykład sytuacji Żydów dzisiaj w Europie" - ocenił prezydent.

96-letni były esesman z zarzutami negowania Holokaustu

96-letni były esesman Karl M. usłyszał zarzuty negowania Holokaustu, podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i bezczeszczenia pamięci zmarłych. Mężczyznę oskarżyła o to prokuratura z Hildesheim w Dolnej Saksonii.

Holenderskie koleje wypłacą odszkodowania ofiarom Holokaustu

Holenderskie koleje państwowe NS poinformowały w środę w oświadczeniu, że zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Jak podano, zarezerwowano na ten cel "kilkadziesiąt milionów euro".

"Tam nie pada żadne moje słowo". Majdanek w komiksie

Po wizycie w obozie na Majdanku wiedział, że musi go narysować. W dziesięć miesięcy stworzył komiks o więźniach. Kolejne lata spędził na wybieraniu historii, które tam umieścił. Wszystko, co tam jest to relacje tych, którzy przeżyli - mówi Paweł Piechnik. "Chleb wolnościowy" to coś, co może przemówić do najmłodszych. Materiał magazynu "Polska i Świat".