Holokaust

Holokaust

"Nie jesteśmy w przededniu nowego Szoah", ale "duchy przeszłości nawiedzają Europę"

Antysemityzm jest obecny w całej Europie, od lewicy do prawicy - powiedział w środę w prezydent Izraela Reuwen Riwlin podczas ceremonii w niemieckim parlamencie poświęconej pamięci ofiar Holokaustu. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier mówił o konieczności podkreślania historycznej odpowiedzialności Niemiec. - Ci, którzy to zrobili, to byli Niemcy - oświadczył.

Para książęca i premier Johnson spotkali się z ocalałymi z Zagłady

Jako premier jestem odpowiedzialny za to, by zrobić wszystko, co możliwe, aby wyeliminować antysemityzm - powiedział w poniedziałek szef brytyjskiego rządu Boris Johnson. Książę William oddał hołd swojej prababce, księżniczce Alicji, która w czasie II wojny światowej udzielała schronienia żydowskiej rodzinie.

"Moi rodacy byli odpowiedzialni za zupełny rozpad cywilizacji"

Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ambasador Niemiec przy organizacji przyznał, że wstydzi się za zbrodnie swoich rodaków.

"Mamy moralny obowiązek opowiedzieć tę historię światu"

Zamiast sięgać po słowa politycznej rozgrywki, chcemy wsłuchać się w ciszę, którą pozostawiło po sobie 60 milionów ofiar II wojny światowej i sześć milionów ofiar Holokaustu - powiedział w Berlinie premier Polski Mateusz Morawiecki. Kanclerz Angela Merkel mówiła, że "czcimy pamięć wszystkich ofiar Shoah, które przekreśliło wszystkie wartości ludzkiej cywilizacji".

Prezydent o "wielkim ostrzeżeniu dla świata"

Obecność w Oświęcimiu w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau to widomy znak pamięci i sprzeciwu wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Dodał, że utworzone w byłym obozie koncentracyjnym muzeum to "świadectwo straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata".

"W pamięci musimy szukać źródeł dla naszej dzisiejszej odpowiedzialności"

- Chciałabym płakać, bo tylko łzami mogę oblać tę przeszłość - mówiła Batszewa Dagan, była więźniarka obozu, w swoim przemówieniu w trakcie głównych uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj - przestrzegał inny więzień obozu Marian Turski.

"O historii trzeba nam zawsze i wszystkim mówić jednym głosem"

Kilkudziesięciu byłych więźniów Auschwitz modliło się w niedzielę wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w intencji ofiar tego niemieckiego obozu i ocalonych. - Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą - mówił w homilii biskup Piotr Greger.

Trzy historie Zełenskiego. O Holokauście i dziadku

Mam trzy ważne historie, które chciałbym panu opowiedzieć - tymi słowami zwrócił się do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przebywający w Jerozolimie w związku ze Światowym Forum Holokaustu.

"Przybyliśmy tutaj, by potępić straszliwe zbrodnie"

Jesteśmy tu jako bracia i siostry, którzy zgadzają się, że doszło tu do zbrodni przeciwko ludzkości - powiedział sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej Muhammad bin Abdulkarim Al-Issa, który w czwartek złożył wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.