Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w sobotę do obywateli swego kraju, by nie tolerowali żadnych przejawów antysemityzmu, wrogości, nienawiści i fanatyzmu rasowego. Jak podkreśliła, w obecnych czasach problem ten jest nadal aktualny.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził w czwartek obawy o antysemityzm w Unii Europejskiej. "Nigdy nie sądziłem, że za mojego życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary" - napisał w oświadczeniu.
W Ahlen na zachodzie Niemiec zmarł 95-letni Jakiw Palij, który podczas II wojny światowej był strażnikiem w niemieckim nazistowskim obozie pracy SS w Trawnikach - poinformowały w czwartek późnym wieczorem niemieckie media.
Sąd Krajowy w Berlinie poinformował w piątek o odrzuceniu aktu oskarżenia przeciwko byłemu esesmanowi, któremu prokuratura zarzuciła, że jako strażnik w obozie koncentracyjnym Mauthausen ponosi współodpowiedzialność za mordowanie tam więźniów.
Światowy Kongres Żydów (WJC) wyraził we wtorek "głębokie zaniepokojenie" wynikami ogólnoeuropejskiego sondażu dla CNN opisującego nastroje społeczne wobec Żydów, w tym wzrost antysemityzmu w Europie i spadek pamięci o Holokauście.
95-letni mieszkaniec Berlina został oskarżony o współudział w zabójstwie ponad 36 tysięcy osób w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen podczas II wojny światowej - poinformowała w piątek prokuratura.
Niemcy mają moralny obowiązek walki z rosnącym antysemityzmem - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w berlińskiej synagodze, podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą "nocy kryształowej".
Premier Kanady Justin Trudeau wygłosił w środę w Izbie Gmin oficjalne przeprosiny za odmówienie schronienia 907 niemieckim Żydom przybyłym w czerwcu 1939 roku na pokładzie statku St. Louis. Do przeprosin dołączyli się przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych.
Proces byłego strażnika z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof rozpoczął się we wtorek przed sądem w Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii. Byłemu esesmanowi, który ma obecnie 94 lata, zarzuca się współudział w zgładzeniu setek polskich i żydowskich więźniów.
W Lublinie uczczono w niedzielę pamięć ofiar akcji "Erntefest" - masowej egzekucji dokonanej w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. 3 listopada 1943 roku hitlerowcy zastrzelili tu ponad 18 tysięcy Żydów. Kolejne 24 tysiące Żydów zamordowano w innych obozach.
Włoski sąd odmówił przyznania 74-letniemu mężczyźnie dodatku, przysługującego ofiarom faszystowskich i nazistowskich prześladowań. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, ocalały z Holokaustu był wtedy niemowlęciem i nie zdawał sobie z sprawy z tego, co się dzieje.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przypomniała podczas czwartkowej wizyty w Muzeum Historii Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie o "trwałym obowiązku" swojego kraju do "przeciwstawiania się antysemityzmowi, ksenofobii, nienawiści i przemocy".
Taka audycja mogła wywołać ból w ocalałych z Holokaustu - napisał w przeprosinach do słuchaczy izraelski nadawca publiczny. W piątek 31 sierpnia w audycji poświęconej muzyce klasycznej zamieszczono fragment "Zmierzchu bogów" - ostatniej części dramatu muzycznego "Pierścień Nibelunga" autorstwa niemieckiego kompozytora, Richarda Wagnera.
- Zagładę stworzyli ludzie, w dużej mierze – trzeba to powiedzieć z bólem serca i przyznaniem się do winy – ludzie, których Kościoły chrześcijańskie wychowywały też na swoich nabożeństwach – powiedział podczas obchodów 74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.
Władze USA deportowały do Niemiec 95-letniego Jakiwa Palija, strażnika w byłym niemieckim nazistowskim obozie pracy SS w Trawnikach, jednak małe są szanse na wszczęcie wobec niego postępowania i skazanie go za udział w zbrodniach III Rzeszy.
Rumuńska policja prowadzi śledztwo w sprawie różowych, antysemickich napisów, które pojawiły się na domu, gdzie urodził się Elie Wiesel, amerykański pisarz i filozof, twórca pojęcia Holokaust.
Pobyt 89-letniej Ursuli Haverbeck w więzieniu w ramach kary za negowanie Holokaustu nie narusza jej prawa do wolności przekonań - ogłosił w piątek niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, oddalając złożoną przez kobietę skargę.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w drugim dniu wizyty w Warszawie odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i złożył wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Posadził też drzewo w Ogrodach Polsko-Niemieckich.
Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przeprosił w piątek za swoje słowa na temat Holokaustu. W poniedziałek stwierdził, że prześladowanie europejskich Żydów było spowodowane ich własnym postępowaniem.
Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła we wtorek przez aklamację ustawę, która ma pomóc ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom w odzyskaniu zagrabionego majątku. Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w rozmowie z "Faktami" TVN stwierdził, że ustawa "nie daje żadnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Polski".