Holokaust

Holokaust

Ocalała z Holokaustu. Wstrząsająca historia Krystyny Budnickiej

Z całą pewnością życie zawdzięczam Polakom, nie miałabym żadnych szans - mówiła w programie "Piaskiem po oczach" Krystyna Budnicka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, która w trakcie wojny straciła rodziców i siedmioro rodzeństwa. Podkreśliła, że Polska to jest jej miejsce na ziemi.

"Przeszła mimo obietnicy". Światowe media o ustawie o IPN

Nocne głosowanie w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni popełnianych przez III Rzeszę, zostało odnotowane w czwartkowy poranek przez szereg mediów na całym świecie. Izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że ustawa przeszła "mimo obietnicy" strony polskiej, że prace nad nią będą jeszcze trwały. Reuters pisze o "bolesnej" prawdzie, której wielu Polaków nie potrafi zaakceptować, a "Washington Post" o ustawie, która może być sygnałem dla najbardziej skrajnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce

Zmarł ostatni uczestnik buntu w obozie w Sobiborze

Zmarł ostatni znany uczestnik zbrojnego buntu więźniów w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze, Arkadij Wajspapir - poinformowała Fundacja na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, cytowana we wtorek przez radio Deutschlandfunk.

"Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów"

Dzięki pracy grupy Oneg Szabat znamy straszliwe realia życia codziennego w tej dzielnicy zamkniętej. Nie ma w tym cienia radości, ale jest pośmiertne zwycięstwo nad katem, bo właśnie dzięki Oneg Szabat ocalona została pamięć o ofiarach - mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" w Żydowskim Instytucie Historycznym. Prezentuje ona dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.

Wyrok za negowanie Holokaustu

Sąd w Berlinie skazał w poniedziałek Ursulę Haverbeck na sześć miesięcy więzienia za notoryczne negowanie Holokaustu. 88-letnia kobieta twierdziła w styczniu 2016 roku, że komory gazowe w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz nie były prawdziwe.

Odtajnią tysiące dokumentów o Holokauście

Dokumenty archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych, które ukazują niemieckie zbrodnie Holokaustu, zostaną w tym tygodniu odtajnione. Około 10 tys. dokumentów wywiezionych ze wschodniej Europy ujrzy teraz światło dziennie. Zostaną udostępnione przez Bibliotekę Wienera w Londynie.