Holokaust

Holokaust

Ocalała z Holokaustu zamordowana. Dwie osoby zatrzymane

Dwie osoby zostały zatrzymane we Francji w związku z zabójstwem 85-letniej kobiety - podają francuskie media, powołując się na źródła sądowe. Powodem ataku na ocalałą z Holokaustu Mireille Knoll miała być jej religia - judaizm.

"Der Spiegel": nie żyje "buchalter Auschwitz"

Oskar Groening, znany jako "buchalter Auschwitz", skazany na cztery lata pozbawienia wolności były strażnik z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zmarł w wieku 96 lat - podał w poniedziałek magazyn "Der Spiegel".

"Pamięć o ofiarach powinna łączyć, nie dzielić". Kolegium IPN zabiera głos w sprawie ustawy

"Polska i żydowska wrażliwość w odniesieniu do tamtych czasów pogardy dla ludzkiego życia powinna być przestrogą dla współczesnych i przyszłych pokoleń" - podkreśliło Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w wydanym we wtorek oświadczeniu. W ten sposób odniosło się do kontrowersji, także międzynarodowych, jakie wywołała nowelizacja ustawy o IPN. "Niezbędna jest długofalowa promocja prawdy, spokojna i rzeczowa" - podkreśliło.

"Kłócą się między sobą ofiary Adolfa Hitlera, czyli Żydzi i Polacy"

Mam okropny żal do Kościoła, że się nie odezwał - odpowiedział w "Tak jest" Seweryn Blumsztajn z "Gazety Wyborczej" pytany, czy Kościół powinien zabrać głos w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Filozof i etyk ksiądz Andrzej Kobyliński przekonywał z kolei, że należy "rozpocząć normalną rozmowę o historii, przeszłości Polaków i Żydów".

Yad Vashem krytykuje kontrowersyjny spot

Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem uznał za niedopuszczalne sformułowanie "polski Holokaust", które znalazło się w wideo opublikowanym na portalu YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów w reakcji na nowelizację ustawy o IPN.

Przepraszał za grzechy Polaków wobec Żydów, dziś pisze o "szantażu historycznym" #Słowosięrzekło

"Powinniśmy przeprosić [Żydów - red.] wszyscy i każdy z osobna" - z takim apelem publicysta Stanisław Janecki w 2001 roku zwrócił się na łamach tygodnika "Wprost". Razem z Jerzym Sławomirem Macem opublikowali listę grzechów Polaków wobec ludności żydowskiej. Dzisiaj Janecki wypowiada się w innym tonie. W sporze z Izraelem o ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej widzi między innymi szansę na "rzeczywiste uznanie polskiego punktu widzenia i realne liczenie się z polskimi interesami". #Słowosięrzekło

"To są sprawy zbyt poważne, żebyśmy je zostawili tylko politykom"

- Przez dwa lata, kiedy ten projekt [ustawy o IPN - red.] gdzieś krążył pomiędzy komisjami sejmowymi i ministerstwami, nikt nie spytał historyków, co oni na ten temat sądzą - zauważył w programie "Horyzont" prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - To tak, jakby pan robił reformę szpitali i zapomniał spytać lekarzy, czy to jest dobra metoda do leczenia - dodał.

Ocalała z Holokaustu. Wstrząsająca historia Krystyny Budnickiej

Z całą pewnością życie zawdzięczam Polakom, nie miałabym żadnych szans - mówiła w programie "Piaskiem po oczach" Krystyna Budnicka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, która w trakcie wojny straciła rodziców i siedmioro rodzeństwa. Podkreśliła, że Polska to jest jej miejsce na ziemi.

"Przeszła mimo obietnicy". Światowe media o ustawie o IPN

Nocne głosowanie w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni popełnianych przez III Rzeszę, zostało odnotowane w czwartkowy poranek przez szereg mediów na całym świecie. Izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że ustawa przeszła "mimo obietnicy" strony polskiej, że prace nad nią będą jeszcze trwały. Reuters pisze o "bolesnej" prawdzie, której wielu Polaków nie potrafi zaakceptować, a "Washington Post" o ustawie, która może być sygnałem dla najbardziej skrajnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce

Zmarł ostatni uczestnik buntu w obozie w Sobiborze

Zmarł ostatni znany uczestnik zbrojnego buntu więźniów w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze, Arkadij Wajspapir - poinformowała Fundacja na rzecz Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, cytowana we wtorek przez radio Deutschlandfunk.