Holandia

Holandia

Spodziewam się, że za kilka lat nie będzie już Czarnych Piotrusiów - powiedział premier Holandii Mark Rutte o postaci, która zgodnie z miejscową tradycją pomaga świętemu Mikołajowi dostarczać prezenty. Jak przyznał szef rządu, jego stosunek do tej kwestii "bardzo się zmienił" w ostatnich latach. Czarny Piotruś dzieli społeczeństwo, wielu Holendrów uważa go za rasistowską karykaturę.

Dwie osoby w Holandii zostały zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 przez norkę - poinformował tamtejszy resort rolnictwa. - Zdarzały się już przypadki, w których zwierzęta zostały zakażone po kontakcie z ludźmi, ale transmisja w drugą stronę jest rzadka - stwierdził dyrektor Holenderskiego Instytutu Zdrowia Jaap van Dissel.

Mimo że w ciągu minionej doby zanotowano w Holandii najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem, w środę Jaap van Dissel, szef Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Krajowym Instytucie Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) poinformował, że wzrost rozprzestrzeniania się COVID-19 w Holandii znacznie spowolnił.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, że wierzy w to, iż winni zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad Donbasem w 2014 roku poniosą odpowiedzialność. W poniedziałek w Holandii ruszył proces w tej sprawie. Rodziny ofiar katastrofy na znak protestu wobec braku współpracy Rosji przy śledztwie postawiły w niedzielę przed rosyjską ambasadą w Hadze 298 białych krzeseł. Każde symbolizowało jedną z ofiar. Na niektórych położono białe róże.