Hiszpania

Hiszpania

Protest opozycji i usuwanie flag. Kataloński parlament przyjął ustawę o referendum

Regionalny parlament Katalonii przyjął w środę ustawę umożliwiającą rozpisanie referendum w sprawie secesji regionu. Wcześniej wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria poinformowała, że Madryt zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o unieważnienie tej decyzji. Władze Katalonii zaplanowały referendum niepodległościowe na 1 października.

Szef MSW Hiszpanii: zamachy zostały zlecone z zewnątrz

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido ujawnił we wtorek, że terroryści, którzy w sierpniu dokonali zamachów w Katalonii, przeprowadzili je na zlecenie grupy spoza kraju. Stwierdził, że dżihadyści zastosowali nowy model ataków.

Rząd Katalonii: jesteśmy gotowi na niepodległość

Separatystyczny rząd Katalonii przekazał w poniedziałek, że jeśli region odłączyłby się od Hiszpanii, to kataloński skarb państwa byłby w stanie pobierać wszystkie tamtejsze podatki. To przykład tego, że jesteśmy gotowi na niepodległość - przekonywały władze.

Madryt nakazuje wyjazd dyplomacie Kima

Hiszpańskie MSZ poinformowało w czwartek, że wezwało ambasadora Korei Północnej w Hiszpanii, by zdecydowanie potępić przeprowadzone przez Pjongjang testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych oraz by zażądać redukcji liczby dyplomatów z tego kraju w Madrycie.

Media: Amerykanie ostrzegali przez zamachem w Barcelonie

Służby USA już w maju ostrzegały Hiszpanię przed zagrożeniem atakiem terrorystycznym na deptaku Las Ramblas w Barcelonie, gdzie 17 sierpnia dżihadysta rozjeżdżał przechodniów samochodem, zabijając 14 osób - napisała w czwartek gazeta "El Periodico de Cataluna".

Siostra Pepa Guardioli pokieruje "ambasadą" Katalonii

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont w środę otworzył w stolicy Danii Kopenhadze pierwsze w Europie Północnej przedstawicielstwo tego dążącego do niepodległości regionu Hiszpanii. "Ambasadą" pokieruje siostra trenera Pepa Guardioli, Francesca.

"Alhambra jest chroniona 24 godziny na dobę"

Po zapowiedziach ataków i groźbach wobec Hiszpanii opublikowanych w internecie przez dżihadystów zespół pałacowy Alhambra, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, zwiększa systemy kontroli i bezpieczeństwa - podają w środę hiszpańskie media.

Przedstawili Akt Przejściowy dla Katalonii. Referendum coraz bliżej

Dwie opowiadające się za niepodległością partie, które mają większość w regionalnym parlamencie Katalonii i chcą wkrótce zorganizować referendum w sprawie oderwania się od Hiszpanii, ogłosiły w poniedziałek, że przyspieszają przygotowania prawne do stworzenia niepodległego państwa.

Policja w hiszpańskich meczetach

Hiszpańska policja kontroluje 90 najbardziej radykalnych meczetów w kraju. Aż 80 z nich znajduje się na terenie Katalonii, gdzie w tym roku ujęto największą liczbę dżihadystów. W sumie w Hiszpanii działa 268 zarejestrowanych meczetów.

"Nie boimy się". W Barcelonie marsz przeciwko terroryzmowi

Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym król Hiszpanii Filip VI, przeszły w sobotę wieczorem w Barcelonie w wielkiej manifestacji przeciwko terroryzmowi. 17 i 18 sierpnia doszło w Katalonii do zamachów, w których zginęło 15 osób, a ponad 120 zostało rannych.

Od śmierci dzieliły ich centymetry. Nowe nagranie z ataku w Barcelonie

Hiszpańskie media pokazały w piątek niepublikowane wcześniej nagranie z kamery monitoringu, która uchwyciła moment ataku terrorystycznego na La Rambli. Na filmie widać przejeżdżającą białą furgonetkę, którą Junes Abujakub wjechał w zeszły czwartek w spacerujących po najsłynniejszej alei Barcelony ludzi. Nagranie pokazuje uciekające w popłochu osoby. Niektórym z nich cudem udało się uniknąć staranowania przez jadącego zygzakiem terrorystę. W ataku zginęło 13 osób.

Kolejny zatrzymany w sprawie zamachów opuści areszt

Sąd nakazał warunkowe zwolnienie z aresztu drugiego z czterech zatrzymanych w sprawie zamachów w Katalonii, w których zginęło 15 osób. Chodzi o Salaha El Kariba, który prowadził kawiarnię internetową w Ripoll, gdzie mieszkała większość zamachowców.

"Celem miała być Sagrada Familia". Przecieki z zeznań

Odpowiedzialna za zamachy w Katalonii grupa terrorystów miała przygotowywać znacznie większy atak przy użyciu materiałów wybuchowych. Według nieoficjalnych informacji podczas przesłuchań jeden ze schwytanych radykałów przyznał, że głównym celem była słynna bazylika Sagrada Familia.

"Działalność imama została zlekceważona przez wymiar sprawiedliwości"

Abdelbaki As-Satty, prawdopodobny przywódca terrorystów, którzy w czwartek i piątek dokonali zamachów w Katalonii, miał być wyrzucony z Hiszpanii w kwietniu 2014 roku. Marokański imam nie tylko pozostał w kraju, ale też legalnie pracował w meczecie. Hiszpańskie media piszą, że "działalność imama została zlekceważona przez hiszpański wymiar sprawiedliwości".